Mniejszości w demokracji

W dniach 25-26 listopada 2010 roku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Kuźnica w Tarnowie, Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli oraz Stowarzyszenie Kultury Europejskiej (SEC) pod ogólnym hasłem: „Mniejszości w demokracji”.
Podczas konferencji wygłoszono 27 referatów ukazujących ogólne a także lokalne uwarunkowania dotyczące tematu konferencji. Patronem naukowym konferencji była prof. Maria Szyszkowska.
 
 
Tematy referatów

Demokracja w XXI wieku - prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska WSM i Uniwersytet Warszawski
Dwie odmiany tolerancji - dr Jacek Breczko, Akademia Medyczna, Białystok
Biblioteki i bibliotekarze w środowisku lokalnym - Elżbieta Rogozińska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie
Rzemieślnicy jako mniejszość - Franciszek Uszko, Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie
Wrażliwość i zdolności twórcze osób chorych psychicznie - Alicja Kras, Lekarz psychiatra, Przychodnia Zdrowia Psychicznego, Tarnów
Chorzy psychicznie jako mniejszość w społeczeństwie obywatelskim - Joanna Żaja, doktorantka, Uniwersytet Warszawski
Kończący życie jako grupa zmarginalizowana w dzisiejszym społeczeństwie - Danuta Cetera, Dyrektor Muzeum Etnograficznego, Tarnów
Wartość talentów oraz ich wspomaganie - doc. dr Ryszard Radwiłowicz, Wyższa Szkoła Menedżerska, Legnica
Twórcy jako mniejszość - Jan Stępień, pisarz, artysta, Nałęczów
Romowie we współczesnej Europie w kontekście mniejszości - Adam Bartosz, Dyrektor Muzeum Okręgowego, Tarnów
Czy konsens naukowy jest procedurą demokratyczną? - dr Włodzimierz Zięba, Uniwersytet Rzeszowski
Mniejszość i większość w państwie demokratycznym – wspólnota rzeczywista czy postulowana - Katarzyna Tynkiewicz, doktorantka, Uniwersytet  Warszawski
Kreowanie demokracji w Internecie - Tomasz Wójcik, Student Małopolskiej Wyższej Szkoły, Tarnów
Filozofowie wobec ekspansji myślenia religijnego - prof. zw. dr hab. Andrzej Zachariasz, Dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytet Rzeszowski
Środowisko prawnicze jako mniejszość - prof. zw. dr hab. Jerzy Oniszczuk, Szkoła Główna Handlowa Warszawa
Uniformizująca funkcja mediów - prof. zw. dr hab. Jan Hartman, Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Tarnów
Prawo jako element jednoczący wobec kulturowego zróżnicowania społeczeństwa demokratycznego - dr Anna Kryniecka-Piotrak, WPiA, Uniwersytet Warszawski
Przekaz radiowy – inne rozumienie mniejszości - Wojciech Markiewicz, Dyrektor Centrum Kultury, Żabno
Adwentyści Dnia Siódmego jako mniejszość wyznaniowa - Andrzej Gorzkowicz, Starszy Zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Tarnowie
Wyznawcy scjentologii jako mniejszość - Tadeusz Mędzelowski, Prezes Stowarzyszenia Kuźnica w Tarnowie
Kościół Chrześcijan Baptystów jako mniejszość wyznaniowa - Ireneusz Skoczeń, Pastor Kościoła Baptystów w Tarnowie
Mniejszości religijne czy mniejszości kulturowe - dr Małgorzata Derc, Wyższa Szkoła Bankowa, Toruń
Ambiwalentny stosunek społeczeństwa demokratycznego wobec elit - dr Cezary Marasiński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń
Rekonstrukcja koncepcji sił ludzkich we współczesnej wizji kapitału społecznego - dr Małgorzata Kamińska-Juckiewicz, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Płock   
Władza i mniejszość - Czesław Janik, Prezes Stowarzyszenia NEUTRUM
Sytuacja osób niepełnosprawnych fizycznie w Polsce - Tomasz Malina, lekarz medycyny, Szpital Wojewódzki, Tarnów
Prawo jako dzieło mniejszości - dr Tomasz Kozłowski, WPiA, Uniwersytet Warszawski

 
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7289721

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …