Obywatel a liberalizm ekonomiczny

6 grudnia 2010 roku w Warszawie, w Domu Literatury, odbyła się pod patronatem prof. Marii Szyszkowskiej konferencja naukowa pt: „Liberalizm ekonomiczny z punktu widzenia społeczeństwa obywatelskiego”. Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Filozofii Prawa Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Stowarzyszenie Kultury Europejskiej i Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli.

Wzięło w niej udział blisko sto osób ze środowisk inteligencji lewicowej z całego kraju. Wprowadzenie do konferencji wygłosił rektor Honorowy Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie prof. Stanisław Dawidziuk.  

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:
Agonia demokracji i jej skutki - prof. zw. dr hab. Jerzy Muszyński, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
Wartości i gospodarka w Traktacie z Lizbony - dr Ryszard Piotrowski, WPiA, Uniwersytet Warszawski
Autokreacyjne znaczenie ruchu spółdzielczości - prof. dr hab. Lucjan Turos, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
Antropologia liberalizmu jako zagrożenie - dr Jacek Breczko, Akademia Medyczna, Białystok
Kościół jako kapitalista - Czesław Janik, prezes Stowarzyszenia NEUTRUM
Krytyka liberalizmu ekonomicznego w świetle liberalizmu społecznego - dr Anna Kryniecka-Piotrak, WPiA, Uniwersytet Warszawski
Powracająca fala krytyki społecznej w literaturze pięknej - Janusz Termer, krytyk literacki, członek Zarządu SEC
Liberalizm ekonomiczny a kryzys osobowości - dr Małgorzata Derc, Wyższa Szkoła Bankowości, Toruń
Utopijne elementy liberalizmu gospodarczego - dr Karol Kuźmicz, Uniwersytet w Białymstoku
Prawo społeczeństwa obywatelskiego a liberalizm ekonomiczny - dr Tomasz Kozłowski, WPiA, Uniwersytet Warszawski
Marginalizacja filozofii prawa w polskiej rzeczywistości neoliberalnej - prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie i Uniwersytet Warszawski.

Podczas konferencji zaprezentowano najnowszą książkę prof. Marii Szyszkowskiej „Filozofia codzienności w rzeczywistości neoliberalnej”.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyka

Odsłon : 7289923

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …