„Przyjazna Polska, otwarta na świat”

Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował 13 czerwca 2011 roku swój program polityki zagranicznej. Konferencję otworzył dr Maciej Raś, sekretarz zespołu polityki zagranicznej SLD. Dokument „Przyjazna Polska, otwarta na świat” omówił wiceprzewodniczący SLD, prof. Longin Pastusiak, który za najważniejsze zadanie uznał wypracowanie spójnej „strategii polityki zagranicznej RP”.
Powinny odbyć się – mówił prof. Pastusiak – konsultacje z wszystkimi siłami politycznymi w kraju. Niezbędne jest wypracowanie czytelnego stanowiska Polski wobec integracji europejskiej. Musimy przystąpić do Europejskiej Karty Praw Podstawowych. Potrzebne jest przedstawienie polskiego stanowiska w kwestii nowego ładu międzynarodowego, a także wycofanie wojsk z Afganistanu. Konieczne jest wypracowanie otwartej i humanitarnej polityki migracyjnej, zwłaszcza wobec polskiej diaspory, a także uspołecznienie polskiej polityki zagranicznej.
Po prezentacji dokumentu programowego odbył się panel. Europoseł Bogusław Liberadzki – przewodniczący polskich przedstawicieli w grupie Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim – zwrócił uwagę, że Polska jest niedoreprezentowana w dyplomacji europejskiej. Na 130 ambasadorów UE tylko dwa stanowiska są przewidziane dla Polski.  „Dyplomacja państw narodowych będzie mniej ważna w niektórych obszarach, tracimy szansę, aby akcentować nasze sprawy” – podkreślił.
Europoseł Liberadzki odniósł się do rozszerzenia UE. „Zostaje kilka spraw otwartych: stan negocjacji z Turcją i co dalej. Tu nasz głos nie brzmi wystarczająco jednoznacznie. Stosunki z Ukrainą, jako państwem, przed którym stoi dylemat, czy wejść na drogę i proces wstępowania do UE i ryzykować pogorszenie stosunków z Rosją i jak UE może zrekompensować ewentualny taki skutek” – mówił.
Według europosła w programie polskiego przewodnictwa w Radzie UE, które rozpoczyna się w lipcu, nie uwzględniono żadnej międzynarodowej inicjatywy dla naszego regionu.  „Może my wykreujemy międzynarodowy, dyplomatyczno  - gospodarczy program dla Bałtyku” – sugerował.
Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Tadeusz Iwiński powiedział, że w ciągu minionych czterech lat (rządów koalicji PO – PSL) relacje z sąsiadami poprawiły się. Polsce potrzebne są trzy wielkie procesy pojednań – z Niemcami, z Rosją i z Ukrainą. Proces porozumienia i pojednania z Niemcami zaszedł najdalej. Te doświadczenia trzeba wykorzystać w relacjach z Rosją i z Ukrainą – zaznaczył. Głównym partnerem gospodarczym Polski są "zdecydowanie Niemcy", którzy są podstawowym partnerem politycznym.
Europoseł Marek Siwiec odniósł się do relacji transatlantyckich. UE i NATO  przeżywają kryzys w zakresie konstruowania przyszłości polityki bezpieczeństwa. Unijna służba zagraniczna nie ma jasnych imperatywów, które mogłaby realizować, a NATO jest w przededniu "pierwszej przegranej wojny w Afganistanie". Przykład Libii z kolei pokazuje zupełną bezradność „komponentu europejskiego w działaniach zbrojnych".
Polska musi dbać w relacjach z USA o to by zachować bilateralne kontakty wojskowe.  „Ameryka nie zwraca uwagi na tę część Europy i nie będzie zwracać przez najbliższe lata” –  ocenił eurodeputowany. Mówił też o podatku od transakcji finansowych – niedawnej propozycji Jozefa Stiglitza.
W dyskusji zwracano uwagę na konieczność wizji integracji europejskiej, wyłaniający się ład międzynarodowy, a także tworzenie się znów dualnego świata – USA i ChRL. Przypomniano, że PES ma swój program antykryzysowy, ale był UE ruszyła do przodu konieczny jest 5 procentowy wzrost gospodarczy. Trzeba też sięgać do środków unijnych przeznaczonych na intelektualny rozwój, walczyć by szły do SGH, a nie LSE (London School of Economics).
Konferencję podsumował przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. Jego zdaniem polityka zagraniczna staje się elementem polityki wewnętrznej. W polityce zagranicznej wewnątrz kraju musi być consensus, porozumienie. Ważne jest stworzenie wspólnej strategii polityki zagranicznej naszego kraju   ponad podziałami politycznymi, tak aby to była strategia rozłożona na lata, zgodna z interesem narodowym. Nieważne, kto będzie rządzić, niech co do najważniejszych interesów Polski będzie jedność, jak jest w innych krajach – podkreślił szef Sojuszu.
Napieralski zwrócił uwagę, że o relacjach z Rosją wiele się mówi, ale "niewiele robi".  „Mamy dwóch sąsiadów – Niemcy i Rosję. Z jednym i z drugim krajem łączy nas trudna i bolesna historia, ale jeśli chodzi o relacje z Niemcami udało się wypracować porozumienie między narodami. Tak dobrych relacji nie udało się wypracować z Rosją i tu jest wina partii prawicowych, które budowały swoje fundamenty na niechęci do Rosji” – uważa Napieralski.
Dziś, szczególnie w przygotowaniach do polskiej prezydencji brakuje wizji UE. „Ona przeżywa kryzys – kryzys gospodarczy, ale i wewnętrzny, instytucjonalny problem, co ma być dalej, co ma być za kilka, kilkanaście lat, jak Unia ma wyglądać, jaki ma być jej cel i idea” – mówił Napieralski. Apelował też do premiera Donalda Tuska – który nie kłania się bankierom, związkowcom i księżom – aby określił swoje stanowisko wobec Karty Praw Podstawowych.

Lech Kańtoch

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7290861

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …