Europejskie Forum Kobiet Lewicy

W dniach 26-27 sierpnia 2011 roku w Warszawie, w Sejmie RP, miały miejsce dwudniowe obrady Europejskiego Forum Kobiet Lewicy pod nazwą „O kobietach lewicy w europejskim doświadczeniu politycznym – wczoraj, dziś i jutro”. Forum wypracowało Rezolucję, wzywającą Unię Europejską, partie i środowiska lewicowe oraz organizacje pozarządowe i inne podmioty do skoordynowanej, solidarnej współpracy na rzecz zwiększenia uczestnictwa kobiet w obszarach decyzyjnych, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym.

Europejskie Forum Kobiet Lewicy wskazało na najistotniejsze problemy dotyczące ograniczenia praw kobiet i ich partycypacji obywatelskiej, czyniąc wszystkie ugrupowania odpowiedzialnymi za tworzenie warunków do ich realizacji adekwatnie do swoich programów politycznych.

 

 


Rezolucja Europejskiego Forum Kobiet Lewicy
WARSZAWA, 26-27 SIERPIEŃ 2011

Preambuła
Po 100 latach walki o równość płci pojawia się konieczność zdefiniowania na nowo politycznych praw kobiet. Demokracja partycypacyjna wymaga aktywności i świadomego udziału kobiet we wszystkich sferach życia równych szans. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego był zawsze ideą orientacji lewicowych. Uzyskiwane w wyniku dyrektyw Unii Europejskiej nowe możliwości uczestnictwa kobiet w życiu publicznym stanowią podstawę nie tylko wyrównywania szans egzystencjalnych, lecz przede wszystkim umożliwiają zdobywanie wysokich pozycji w przestrzeni publicznej, dotąd zajmowanych dla mężczyzn.
Przywołując zasady głoszone w Konstytucji RP, które uznają przyrodzoną godność i wartość oraz równe i niezbędne prawa wszystkich członków wspólnoty ludzkiej za podstawę wolności, sprawiedliwości i uznając pełną równość praw kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia za niezbędny element demokratycznego rozwoju:

Oświadczamy:
Dyskryminacja jest wstydem demokracji, a nieobecność kobiet w sferze publicznej w wymiarze historycznym, społecznym, politycznym i filozoficznym świadczy o politycznym zaniechaniu.
Są to jednak fakty, które uniemożliwiają demokratyczne uczestnictwo ponad połowie społeczeństwa europejskiego.
Wzywamy zatem: Parlament Europejski, Rząd RP, partie polityczne i inne środowiska polityczne, rządy krajów członkowskich oraz ośrodki akademickie i organizacje obywatelskie do skoordynowanej, solidarnej współpracy na rzecz zwiększenia uczestnictwa kobiet w obszarach decyzyjnych, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym.
Wskazujemy na najistotniejsze problemy dotyczące feminizacji biedy i ubóstwa, przemocy wobec kobiet, ograniczenia praw kobiet i ich partycypacji obywatelskiej, czyniąc ugrupowania lewicowe, a także inne odpowiedzialnymi za rozwiązywanie tych problemów poprzez swoje programy polityczne i kontrolę społeczną.
Kobiety szczególnie dotkliwie odczuwają rezultaty transformacji oraz kryzysu gospodarczego, a ich upośledzenie i marginalizacja w tej dziedzinie nasilają zjawisko feminizacji ubóstwa, którego konsekwencją jest wykluczenie społeczne, polityczne i obywatelskie;

Dlatego:
Żądamy radykalnej poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet, polegającej na osiąganiu samodzielności ekonomicznej.
Żądamy rozwiązania problemów związanych z rynkiem pracy, równej płacy za równą pracę, likwidacji umów śmieciowych, wprowadzenia elastycznych metod zatrudnienia, zwiększenia ilości miejsc pracy zapewniających kobietom bezpieczeństwo ekonomiczne i rozwój zawodowy.
Żądamy efektywnych zmian na rynku pracy poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i instrumentów aktywizujących, a nie działań doraźnych.
Żądamy zapewnienia pełni gwarancji praw socjalnych: emerytur, które pozwolą godnie przeżyć do końca życia.
Żądamy skutecznego przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu seksualnemu w miejscach pracy poprzez popularyzację praw pracowniczych kobiet oraz wzmacnianie postaw asertywnych wśród kobiet.
Żądamy zwiększenia uczestnictwa kobiet w decyzjach gospodarczych, strategicznych dla UE i państw członkowskich.
Żądamy skutecznej polityki społecznej, szczególnie w kwestii egzystencjalnego bezpieczeństwa matek samodzielnie wychowujących dzieci, osób starszych i chorych.
Żądamy powszechnego i bezpłatnego dostępu do edukacji i służby zdrowia, placówek dziennej opieki nad dziećmi (żłobki, przedszkola), osobami starszymi i chorymi (hospicja, domy spokojnej starości, szpitale itp.)
Żądamy prawa do wolnego wyboru i powszechnej edukacji seksualnej oraz bezpłatnych badań prenatalnych Należy zwiększyć dostęp do antykoncepcji i poradnictwa antykoncepcyjnego, w tym dla dziewcząt.
Żądamy utworzenia niezależnego europejskiego centrum zajmującego się monitoringiem walki z przemocą wobec kobiet i dzieci.
Żądamy równoprawnego uczestnictwa kobiet w zarządach instytucji finansowych i gospodarczych oraz spółek – żądamy parytetu.
Żądamy wprowadzenia zasad gender budgetingu do wszystkich instytucji, w których podział dóbr i środków materialnych może wpływać na status kobiet i mężczyzn (począwszy od budżetu państwa i podziału środków z budżetów lokalnych) Żądamy skutecznych działań tzn. programów i środków finansowych zapewniających kobietom podniesienie kompetencji obywatelskich i przywódczych, a także edukację polityczną

Uczestniczki i uczestniczki Europejskiego Forum Kobiet Lewicy zebrali doświadczenia europejskie dotyczące nieobecności kobiet w sferze publicznej.
Nieobecność problematyki kobiet w dyskursie publicznym oraz brak właściwej reprezentacji w obszarach decyzyjnych ma niewątpliwie wpływ na brak wyraźnego postępu w realizacji założeń Pekińskiej Platformy Działania w Polsce.
Wzywamy Rząd Polski i pozostałe państwa członkowskie UE do pełnej realizacji i przestrzegania Pekińskiej Platformy Działania

Dość iluzji! Czas na konkrety!
Należy odkłamać historię demokracji i pokazać w niej obecność kobiet.
Żądamy wprowadzenia skutecznych mechanizmów ustawowych, które będą miały wpływ na zwiększenie uczestnictwa kobiet w życiu publicznym w parlamentach, rządach i innych instytucjach, w tym gospodarczych i partiach politycznych.
Żądamy wzmocnienia instytucjonalnego mechanizmu krajowego dla wdrażania polityki równości płci, wyodrębnienie budżetu na jego działania i zobowiązanie go do współdziałania z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze równości płci.
Żądamy wprowadzenia do ordynacji wyborczej systemu suwakowego obowiązującego na listach wyborczych w wyborach wszystkich szczebli wraz z sankcją zabraniającą rejestracji listy, na której zasada ta nie jest przestrzegana.
Żądamy zrównoważonego uczestnictwa kobiet w zarządach partii politycznych.
Podstawową wartością demokracji jest zapewnienie wszystkim obywatelkom i obywatelom w jednakowym stopniu możliwości wywierania wpływu na własne życie poprzez aktywną partycypację w sferze publicznej. Brak rzeczywistej równości, która pomimo formalnych gwarancji wciąż nie jest w pełni wdrażana na wszystkich poziomach, przynosi konsekwencje w postaci upośledzenia politycznego, ekonomicznego i obywatelskiego szerokich grup społecznych.
Wzywamy Rząd Polski, samorządy regionalne oraz lokalne do natychmiastowego wdrożenia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym, jako niezbędnego instrumentu do realizacji polityki równego traktowania i zrównoważonego rozwoju.
Wzywamy Parlament Europejski do opracowania Europejskiej Karty Praw Kobiet, aby skuteczniej egzekwować prawa kobiet w całej Europie. Wymóg równouprawnienia płci powinien być uwzględniony we wszystkich dziedzinach polityki.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że dwudziestolecie transformacji społeczno-ustrojowej nie przynosi w swoim bilansie dynamicznego rozwoju wielu postulatów. Ten stan wynika z braku powszechnej edukacji obywatelskiej, uwzględniającej problematykę wolności, praw, uznania i szacunku, a także różnorodności i pozytywnego obrazu społecznego zaangażowania.
Uczestniczki i Uczestnicy Europejskiego Forum Kobiet Lewicy uważają, że wszystkie podjęte w Rezolucji zagadnienia są kluczowym elementem demokracji uczestniczącej.
W obszarze polityczno-społecznym nie osiągnęliśmy jeszcze w tym zakresie zadowalającego poziomu. Nadal wymaga to mobilizacji zasobów i środków oraz zintegrowanej i spójnej polityki krajowej i europejskiej.
Europejskie Forum Kobiet Lewicy kieruje wezwanie do III Kongresu Kobiet o współpracę i konsolidację działań zamykając to słowami: Bądźmy ponad podziałami i zbudujmy wspólne RAZEM dla przyszłości, odzyskując obywatelstwo kobiet w oparciu o poparcie i wzajemny szacunek. Niepołączone ideą, wzajemnym szacunkiem i zaangażowaniem, wyrażającym się we wspólnych działaniach pozwolimy na dalszą nieobecność kobiet w historii oraz ich nieobecność w przestrzeni publicznej.

Renata Berent-Mieszczanowicz
Przewodnicząca Demokratycznej Unia Kobiet

 
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 

Statystyka

Odsłon : 7286200

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …