OPZZ o exposé premiera

Biuletyn OPZZ z 22 listopada 2011 roku opublikował wypowiedź Jana Guza, przewodniczącego OPZZ na temat exposé premiera Donalda Tuska wygłoszonego w Sejmie z okazji prezentacji zamierzeń nowego rządu, który został sformowany po wyborach parlamentarnych.


 
JAN GUZ: „NA GORĄCO” O EXPOSÉ PREMIERA

Z exposé premiera płynie nieprzyjemny przekaz dla społeczeństwa. Budzi niepokój, co w najbliższym czasie może czekać świat pracy. Z dużą obawą wysłuchałem tych propozycji, bowiem są to propozycje księgowego, finansisty, a nie premiera, który ma kreślić wizje rozwoju, który ma mobilizować społeczeństwo do jeszcze wydajniejszej, efektywniejszej pracy i oferować mu poczucie stabilizacji i bezpiecznego jutra.
Podniesienie wieku emerytalnego Niepokoi mnie, że zasygnalizowano podniesienie wieku emerytalnego, nie dając w zamian żadnych innych propozycji, co do tworzenia nowych miejsc pracy. OPZZ uważał i uważa, że najpierw trzeba stworzyć miejsca pracy dla tych 5 milionów osób, które są zarejestrowane w urzędach pracy lub wyjechały za granicę, a dopiero później rozmawiać na temat wydłużenia wieku emerytalnego. Inaczej zmusimy ludzi do emigracji zarobkowej albo stworzymy kolejną armię ludzi korzystających z opieki społecznej. Oczywiście wiemy, że wydłużenie wieku emerytalnego w dłuższej perspektywie czasu jest niezbędne, ale trzeba to robić stopniowo i bardzo rozważnie. Najpierw trzeba skierować środki czy ulgi podatkowe do przedsiębiorców, którzy tworzą te miejsca pracy, byśmy mieli gdzie pracować, żebyśmy nie musieli emigrować. Jest to niezwykle ważne.
Warto podkreślić, że eksperci MOP i OECD wskazują, że nie powinno się podnosić wieku emerytalnego, jeżeli nie ma możliwości zapewnienia pracy. Zauważmy, że premier nic nie powiedział na temat walki z bezrobociem, szarą strefa czy umowami śmieciowymi.
Wynika z tego, że wydłużenie wieku emerytalnego to niekoniecznie dłuższe zbieranie składek, ale przede wszystkim pozostawienie zebranych środków przez kolejne lata w rękach państwa i instytucji finansowych.
My proponujemy, żeby o przejściu na emeryturę decydował staż pracy. Jeśli ktoś przepracował 40 lat to powinien mieć prawo do zabezpieczenia emerytalnego. Dopiero później powinniśmy zrobić kolejny krok i wydłużać wiek emerytalny.
Ale też w sposób nie obligatoryjny. Powinniśmy rozważyć inne rozwiązania, np. elastyczne przechodzenie na emeryturę, zatrudnianie osób w starszym wieku w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Nasz projekt emerytalny

Premier powinien pamiętać, że w Sejmie jest obywatelski projekt ustawy złożony przez OPZZ, który zakłada, że kobieta będzie miała prawo do emerytury po 35 latach pracy, a mężczyzna po 40 latach stażu pracy na stanowisku pracy. W obecnej kadencji jest to druk sejmowy nr 17. Mam nadzieję, że zostanie szybko rozpatrzony, i będzie stanowił alternatywę dla pracowników, którzy mają już wypracowane okresy składkowe.
Apeluję byśmy w tej sprawie usiedli do stołu rozmów.
Propozycje i cyfry, które zostały przekazane przez premiera nie są precyzyjne. Mamy dużo wątpliwości, czy te wyliczenia i te obiecanki zwiększonej emerytury za 40 lat, są prawidłowe.

Brak oferty dla młodych

Premier nie mówił nic o ludziach młodych. Przecież opracowano na ten temat ostatnio wiele komentarzy, artykułów, nawet materiałów rządowych – jak choćby pod redakcją ministra Michała Boniego raport „Młodzi 2011”. Z nich wynika jednoznacznie, że trzeba skierować ofertę do ludzi młodych, wchodzących na rynek pracy, trzeba dać im ofertę, żeby nie wyjeżdżali za granicę. A przecież projekt wydłużenia wieku emerytalnego dotyczy przede wszystkim przyszłości młodych na rynku pracy – jak mają dłużej pracować, skoro już teraz nie mogą znaleźć pracy lub podejmują prace, od której nie są odprowadzane składki?

Podniesienie składki rentowej

W przypadku o podwyższenie składki rentowej, to przypomnę, że protestowaliśmy przeciwko jej obniżeniu. Podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawcy można ocenić jako ruch we właściwym kierunku. Gdyby obciążono pracowników byłoby jeszcze gorzej. Ale pamiętajmy, że pracodawca wkalkuluje to w koszty i przeniesie to na cenę wyrobu. Czyli w konsekwencji zapłacą za to konsumenci – my wszyscy. A jeśli będą to produkty codziennego użytku to najwięcej zapłacą najubożsi.
Trzeba usiąść do wyliczeń, wskaźników, propozycji i zastanowić się raz jeszcze. Dzisiaj propozycja by waloryzacja emerytur odbywała się kwotowo, nie pokazując kwoty, nie pokazując czy to będzie 50 złotych czy 100 na osobę nie rozwiązuje problemu. OPZZ proponuje i będzie proponował, by podnieść kwotowo emerytury „starego portfela” i dopiero od takich kwot stosować waloryzację procentową.

* * *

Te propozycje, które dał premier zmierzają w kierunku zaprzeczenia całej reformie systemu ubezpieczeń społecznych. Musimy to na nowo przemyśleć. OPZZ będzie proponowało w ramach dialogu społecznego, zmianę tej koncepcji. Wystąpimy do rządu o rozmowy, wystąpimy do Sejmu, Senatu z propozycją dialogu. Nie można nic robić ad hoc. Uważamy, że te propozycje są bardzo niekorzystne dla pracowników, wprowadzają społeczne frustracje.

Jan Guz
Przewodniczący OPZZ


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Statystyka

Odsłon : 7293096

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …