Co dalej z lewicą?

26 listopada 2011 roku we Wrocławiu odbyła się debata programowa PPS pt. „Co dalej z lewicą?” Debatę organizowała dolnośląska organizacja PPS z udziałem członków kierownictwa Rady Naczelnej oraz komitetów okręgowych.

Wśród obecnych na sali znaleźli się przedstawiciele środowisk PPS z Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy i Wrocławia, a także przedstawiciele Partii Zieloni 2004, Krytyki Politycznej, Solidarności Walczącej, Konfederacji Pracy, niezależni naukowcy i dziennikarze.
Podczas całodniowej konferencji poruszono szereg ważnych dla kraju i lewicy problemów.
W I części debaty wprowadzenia dokonała prof. Maria Szyszkowska. Poruszyła ona kwestię rezygnacji i lęku obywateli przed działaniem. Uznała, że problemy ekonomiczne są najważniejszymi tematami dnia, a ich rozwiązanie kwestią nadrzędną. Wspomniała także i o tym, że to neoliberalizm zabija demokrację, niszcząc równość i wolność jednostek.
W dyskusji, jaka się wywiązała głos zabrali przedstawiciele różnych środowisk, w tym m.in.:
Przemysław Witkowski z „Krytyki Politycznej” zwrócił uwagę na fakt krystalizowania się dwubiegunowej sceny politycznej na wzór amerykański. Stwierdził też, że Okrągły Stół był porozumieniem żądnych władzy aparatczyków z obu stron i zgodą na dyktat Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Lewica dziś powinna zająć się budowaniem struktur i organizowaniem własnych think tanków, rozwiązujących konkretne problemy i przedstawiających projekty reform. Konieczna jest i współpraca ze związkami zawodowymi i odtworzenie własnej organizacji młodzieżowej.
Barbara Kramarz z Konfederacji Pracy zwróciła uwagę na coraz mniejszy szacunek dla pracy, niezależnie od jej rodzaju. Przekonywała także, że o ile praca jest towarem, to człowiek nim nie jest.
Prof. Ludwik Tomiałojć z Zielonych zwracał uwagę na brak alternatywy dla neoliberalnego myślenia środowisk akademickich. Zauważył, że zwolennicy wolnego rynku działają i myślą jak fundamentaliści religijni, co uniemożliwia normalną debatę. O ile na zachodzie przybywa rozczarowanych do neoliberalnych rozwiązań, to w naszym kraju to wciąż żywy nurt w ekonomii. Pozostaje mieć nadzieję, że nurt krytyczny wobec dyktatu wolnorynkowej demagogii pojawi się wreszcie w Polsce.
Kornel Morawiecki, przywódca Solidarności Walczącej, wskazał na korzenie naszej cywilizacji w chrześcijaństwie, w miłości i poszanowaniu bliźniego. Powiedział, że nie można wykluczyć całkowicie konkurencji, ale nie może być ona podstawą stosunków społecznych. W jego rozumieniu ważny jest solidaryzm społeczny, by biedni i bogaci żyli wspólnie a nie obok siebie. Dziś, gdy technologia pozwala na wyżywienie wszystkich, nie może być głodujących.
Bogusław Gorski, przewodniczący Rady Naczelnej PPS zwrócił uwagę na rolę PPS w budowaniu alternatywy dla istniejącego systemu. Krytycznie odniósł się do SLD i jego roli na lewej stronie sceny politycznej. Zauważył, że lewica powinna się porozumieć co do wspólnych postulatów, a nie łączyć na poziomie organizacyjnym. Być może dziś to związki zawodowe powinny wystąpić z takimi propozycjami, bo istnieje rywalizacja między partiami na lewicy. Na zakończenie dodał, że jeżeli lewica nie zacznie walczyć o konkretne ludzkie interesy, to przegra na samym starcie.
W II części debaty dyskutowano o problemach programowych Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskusja toczyła się wokół trzech głównych spraw:
- Strategie działania PPS w aktualnej sytuacji politycznej.
- Możliwości i przeszkody realizacji celów i dążeń programowych PPS.
- Priorytety działalności partii w obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej Polski.
W godzinach wieczornych odbyła się z inspiracji PPS w Społecznym Klubie Dyskusyjnym debata panelowa pt. „Media, polityka, lewica”.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Statystyka

Odsłon : 7293032

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …