List do lewicy

Znany w środowiskach socjalistycznych inż. Władysław Bujwid rozesłał w dniu 14 grudnia 2011 roku list otwarty do lewicy, w którym odnosi się do przeszłości, teraźniejszości i formułuje postulaty skierowane do lewicy w chwili kolejnej próby poszukiwań tożsamości.


Do lewicy
(Dziś prawdziwej lewicy już nie ma)

Lewica powstała w proteście przeciwko wyzyskowi człowieka przez człowieka, w formie:

- Zawłaszczania zysku przez właścicieli kapitału, z pominięciem pracowników, którzy go wytwarzają.
- Olbrzymiej rozpiętość dochodów osób fizycznych, w tym luksusy i nędza.
- Nadmiernego czasu pracy pracowników (godz,/dobę).

W Polsce Ludowej rządzonej przez lewicę:
- Uspołeczniono kapitał, a za tym i zysk, przeznaczając go na rozwój i inne cele społeczne.
- Zapewniono udział pracowników w zysku, w tym fundusze: nagród, zwany trzynastą pensją, socjalny i mieszkaniowy.
- Ograniczono rozpiętość dochodów ustalając taryfikatory płac, jednakowe dla wszystkich pracowników. Najwyższe płace dyrektorów największych przedsiębiorstw, zatrudniających kilkanaście tysięcy pracowników, nie przekraczały 4,5 średniej płacy.
- Wynagrodzenia zawsze były wypłacane w terminie.
- Czas pracy wynosił 8 godzin, łącznie z przerwą na posiłek. Ograniczano i wysoko opłacano godziny nadliczbowe: + 50% stawki za pierwsze 2 godziny i +100% za następne oraz za świąteczne.
- Ograniczono bezrobocie przez uprzemysłowienie i reformę rolną. Wybudowano ponad 1,5 tys. dużych przedsiębiorstw. Np., budowlane, huty, stocznie, przemysły: chemiczny, maszynowy, precyzyjny, włókienniczy, spożywczy itp.
- Odbudowano zniszczenia wojenne, zelektryfikowano wsie i rozwinięto budownictwo mieszkaniowe, standardowe, do 240 tys. mieszkań/rok.
- Rozwijano szkolnictwo, Np. zlikwidowano analfabetyzm, wybudowano tysiąc szkół na tysiąclecie Polski oraz wiele szkół średnich i wyższych.
- Objęto opieką medyczną pracowników, młodzież szkolną i wieś oraz budowano szpitale i ośrodki zdrowi
- Rozwijano i upowszechniano kulturę: teatry, kina, świetlice, klubo-kawiarnie i biblioteki, szczególnie wiejskie.

Po przemianie ustroju organizacje „lewicowe” zapomniały o osiągnięciach Polski Ludowej, a zaakceptowały:
- Pozbawienie pracowników prawa do zysku.
- Rozpiętość dochodów nieograniczoną.
- Likwidację dużej części przemysłu.
- Likwidację dużej części szkolnictwa zawodowego.
- Ograniczenie zatrudnienia, wysokie bezrobocie i emigrację zarobkową.
- Czas pracy – na ogół 9 godzin z przerwą na posiłek, a często dłuższy bez dodatkowego wynagrodzenia.
- Wypłaty wynagrodzenia często nieterminowe, a czasem bardzo opóźnione lub nie wypłacane.
- Likwidację dużej części związków zawodowych.
- Likwidację opieki medycznej pracowników i młodzieży szkolnej oraz wielu placówek służby zdrowia.
- Likwidację żłobków i wielu przedszkoli.
- Likwidację dużej części placówek oświatowych i kulturalnych.
- Ograniczenie budownictwa mieszkaniowego, standardowego.
- Powszechną praktyką kierownictw organizacji „lewicowych” wszystkich szczebli jest nie odpowiadanie na listy wyborców przesłane przez Internet. (Np. w Radiu Maryja do telefonów słuchaczy ustosunkowuje się przedstawiciel kierownictwa.)

Prawdziwą lewicę trzeba stworzyć z organizacji, które zaakceptują wspólne kierunki i cele lewicy:
- Intensywny rozwój gospodarki i przyrost dochodu narodowego szybszy niż w krajach o wyższej stopie życiowej.
- Przywrócenie udziału pracowników w zysku.
- Ograniczenie wielkiej rozpiętości dochodów osób fizycznych.
- Zlikwidowanie nędzy.
- Przywrócenie czasu pracy 8 godzin, łącznie z przerwą na posiłek.
- Dialog z wyborcami.

Patrz: „Kierunki i cele działania lewicy – Uzasadnienie i propozycje”, na stronie internetowej http://www.sldoswiecim.pl/ link: Program SLD i lewicy - Władysław Bujwid oraz przykład rozwoju przedsiębiorstwa w Polsce Ludowej, dostępny przez Internet, w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Warszawskiej pod linkiem http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=2542

Wyborca o poglądach lewicowych
inż. Władysław Bujwid

 
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Statystyka

Odsłon : 7287278

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …