Bar “Prasowy”. Reaktywacja

W poniedziałek, 19 grudnia 2011 o godz. 15.00, bar mleczny "Prasowy" wróci do życia po nieoczekiwanej likwidacji. Miesiąc temu mieszkańcy Warszawy zostali zaskoczeni widokiem opustoszałego Baru. Wywieziono naczynia, krzesła, stoły, a nawet umywalki. Zniknęli klienci i personel.

Kultowy bar mleczny przy ul. Marszałkowskiej i Placu Unii Lubelskiej w Warszawie ku oburzeniu okolicznych mieszkańców został zamknięty.
"Prasowy" pełnił pożądaną przez mieszkańców i lokalną społeczność funkcję, był również częścią historycznego dziedzictwa Warszawy. Jego zamknięcie oznacza utracenie kolejnej przestrzeni, z której korzystali niezamożni mieszkańcy stolicy. Ponowne otwarcie Baru wyraża potrzebę mieszkańców Warszawy na zachowanie miejsc dostępnych dla wszystkich!

Nowy najemca lokalu przy Marszałkowskiej 10/16 wkrótce zostanie wyłoniony w konkursie. Nie wiemy, jaka będzie decyzja o jego zagospodarowaniu. Znając jednak obecną tendencję podwyższania czynszów w centrum miasta, uważamy, iż władze nie życzą sobie obecności niezamożnych ludzi w centrum Warszawy i dążą w kierunku zmiany charakteru Śródmieścia, w dzielnicę ekskluzywną.

Systematyczne podwyższanie rynkowej wartości nieruchomości w centralnie położonych dzielnicach określa się mianem gentryfikacji. Proces ten, z dumą przedstawiany jako oficjalny sukces władz miast, jest sprzeczny z potrzebami lokalnych społeczności. Sklepy, miejsca codziennych zakupów są zastępowane kosztownymi restauracjami. Skwerki zieleni i ogródki, miejsca spacerów zamieniają się w parkingi lub ekskluzywne biurowce. Mieszkańcy nie mogą wyprowadzić się gdzie indziej, gdyż w przeważającej większości są najemcami mieszkań kwaterunkowych, bez prawa własności do zajmowanych lokali. Podnoszenie standardu okolicy powoduje, iż cieszy się ona znacznie większym zainteresowaniem deweloperów i kancelarii prawnych, którzy przejmują prawa do budynków. Dotyczy to tak lokali użytkowych jak i mieszkalnych. W tych drugich, nowi właściciele na różne sposoby próbują pozbyć się dotychczasowych lokatorów: radykalnie podnoszą czynsze, zaniedbują remonty czy odcinają media, nachodzą mieszkańców - co ma miejsce w całej Warszawie.
Gentryfikacja powoduje, iż przestrzenie publiczne są reprywatyzowane, przez co Warszawa pozbawiana jest kolejnych parków i terenów zielonych. Likwidacja Baru mlecznego "Prasowego", plany zabudowy Ogródka Jordanowskiego i Skweru AK Ruczaj, reprywatyzacja kamienic (m.in. na ul. Wilczej 62), to tylko kilka przykładów gentryfikacji Śródmieścia Warszawy.

Sprzeciwiamy się takiej polityce. Uważamy, iż miasto jest miejscem dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek, a władze powinny uwzględniać potrzeby całego społeczeństwa, także jego mniej zamożnej i mniej wpływowej części.
Wierzymy, iż uda nam się przywrócić bar mleczny "Prasowy" do życia. Chcielibyśmy i chciałybyśmy, aby lokal z powrotem zaczął pełnić funkcje społeczne i odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności. W barze zamierzamy serwować wegetariańskie posiłki.

Ponowne otwarcie jest pokojowym aktem obywatelskiego sprzeciwu wobec gentryfikacji i wołaniem o utrzymanie przestrzeni służących ludziom niezamożnym. Domagamy się poszanowania praw mieszkańców oraz brania pod uwagę opinii lokalnych społeczności podczas podejmowania urbanistycznych decyzji na każdym szczeblu.

Zapraszamy do współtworzenia tego miejsca wraz z nami. Razem wypracujemy sposób na odzyskanie Baru "Prasowego" na stałe!

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Statystyka

Odsłon : 7287064

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …