Zawiązki przeciw podwyżce wieku emerytalnego

Biuletyn OPZZ donosi, że 29 lutego 2012 r., w trakcie 9. posiedzenia Sejmu, na którym odbyło się pierwsze czytanie zgłoszonego przez OPZZ projektu ustawy o możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobietę i 40 lat przez mężczyznę.

Przed gmachem Sejmu odbyła się manifestacja związkowców dla poparcia tego projektu i przeciwko projektowi rządu Donalda Tuska podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.
W manifestacji uczestniczyło ok. 4000 związkowców z OPZZ, NSZZ „Solidarność” i Forum Związków Zawodowych. Byli przedstawiciele zakładów pracy z całej Polski.
Przemawiali m.in. Jan Guz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka, Wiesława Taranowska, Andrzej Radzikowski, Leszek Miętek, Andrzej Chwiluk, Czesława Sońta, Wacław Czerkawski, Sławomir Broniarz.
Ponieważ manifestacja przed Sejmem zbiegła się w czasie z ogłoszonym przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych „Europejskim Dniem Akcji Związkowej” byli również goście – związkowcy z Hiszpanii, Francji i Cypru.
– Jeśli rząd natychmiast nie zmieni zdania, to zorganizujemy ogólnopolskie nieposłuszeństwo, zorganizujemy manifestacje we wszystkich miastach, zatrzymamy Polskę, przygotujemy ludzi do strajku generalnego – mówił do zgromadzonych szef OPZZ Jan Guz.
– Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz zaprosił nas na dzisiejszą manifestację, więc jesteśmy – mówił Tadeusz Majchrowicz z NSZZ „Solidarność”. – Wiemy, że wy również będziecie, kiedy my wezwiemy do kolejnej, wspólnej manifestację w obronie naszych praw. Dziękuję wszystkim związkowcom, dzięki którym zebraliśmy półtora miliona podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.
– Zwiększyła się długość życia, ale nikt nie mówi, że większość dożywa do śmierci w zatłoczonych szpitalach i hospicjach – mówił jeden z liderów “Solidarności” Tadeusz Majchrowicz. – Ci, którzy dziś rządzą, nie proponują nam pracy do 67. roku życia, proponują nam płacenie emerytury od 67. roku życia. Żadnych perspektyw, żadnych propozycji nowych miejsc pracy – dodał przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka.
Manifestujący przyjęli petycję do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, którą przekazała delegacja związkowców. Marszałek otrzymała od związkowców również drugą petycję, z protestem przeciwko przyjęciu ustawy o podatku od kopalin, która w tej chwili obejmuje tylko KGHM i uderza w jej pracowników – członków Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, którzy byli licznie reprezentowani na manifestacji.


P E T Y C J A
Szanowna Pani
Ewa Kopacz
Marszałek Sejmu RP


Szanowna Pani Marszałek!
My, zebrani przed Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 29 lutego 2012 roku, w dniu, w którym odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – druk sejmowy nr 17, w pełni popieramy zawarte w niej rozwiązania.
Obywatelski projekt daje możliwość przejścia na emeryturę osobom, które w trakcie swojego życia zawodowego wypracowały środki umożliwiające im godne życie po przepracowaniu 35 lat w wypadku kobiet i 40 lat w wypadku mężczyzn.
Kryzys gospodarczy w największym stopniu, oprócz ludzi młodych, dotyka nas, osoby starsze, mające kilkudziesięcioletni okres pracy zawodowej. Tuż przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego jesteśmy w pierwszej kolejności zwalniani z pracy. Pracodawcy pozbywają się nas jako osoby mniej wydajne, częściej chorujące a także wypalone zawodowo. Po kilkumiesięcznym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych pozostajemy bez środków do życia. Stają się klientami pomocy społecznej. Urzędy pracy nie mają dla nas żadnych propozycji, uważają, że na przekwalifikowanie jesteśmy za starzy.
Jesteśmy grupą wykluczoną społecznie, grupą której mimo kilkudziesięciu lat pracy odbiera się nie tylko prawo do emerytury, ale także obdziera z resztek ludzkiej godności.
Pod projektem ustawy Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zebrał ponad 400 tysięcy podpisów osób, które w ten sposób wyraziły swoją wolę, aby ten projekt stał się obowiązującym prawem.
Niestety posłowie i posłanki w VI kadencji Sejmu nie uwzględnili woli obywateli. Liczymy, że tym razem tak się nie stanie!

Szanowna Pani Marszałek!
W imieniu tych wszystkich osób, które poparły swoimi podpisami obywatelski projekt ustawy oraz dalszych tysięcy tych, którzy zainteresowani są rozwiązaniami zawartymi w projekcie domagamy się uchwalenia przez Sejm nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w kształcie zgłoszonym przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej.
Polski Sejm jest to winien swoim obywatelom, którzy ciężką pracą wypracowali swoje emerytury.

Zebrani na wiecu przed Sejmem RP, w dniu 29 lutego 2012 roku, w tym przedstawiciele reprezentatywnych central związków zawodowych:
• Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych
• Forum Związków Zawodowych,
• NSZZ „Solidarność”

Warszawa, 29 lutego 2012 r.


Kilka minut przed godziną 14 w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt ustawy w imieniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przedstawiał przewodniczący OPZZ Jan Guz.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 160 gości 

Statystyka

Odsłon : 7292665

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …