Konferencja – Edward Abramowski

W dniach 5 i 6 marca 2012 roku w Nałęczowie odbyła się pod patronatem naukowym prof. Marii Szyszkowskiej konferencja „Edward Abramowski oraz znaczenie spółdzielczości w dobie globalizacji”.

Podczas konferencji omówiono zagadnienia dotyczące idei Edwarda Abramowskiego z przełomu XIX i XX wieku i ich aktualności w obecnej sytuacji pogłębiającego się kryzysu gospodarki neoliberalnej. Bardzo żywa, dwudniowa dyskusja wskazała, że w wielu rejonach świata zarówno w teorii, jak i w praktyce idee Abramowskiego nie okazały się utopią i znajdują zastosowanie w rozbudowanych strukturach m.in. spółdzielczości. Dotyczy to zarówno Skandynawii jak też wielu krajów europejskich a także USA i Kanady. Szczególnie żywe są dziś w wielu krajach także idee wolności jednostki i wspólnotowości, które jawnie przeczą i wskazują na bankructwo neoliberalnej chciwości, konsumpcjonizmowi i rozbudowanemu pierwiastkowi indywidualizmu, pojmowanego jako skrajny egoizm.
Zadawano pytanie, czy Polska może wrócić na drogę zrównoważonego rozwoju opartego m.in. o równość sektorów własności i gospodarowania w ramach zapisanej w konstytucji zasady społecznej gospodarki rynkowej.
W konferencji uczestniczyło ponad 50 osób ze środowisk naukowych z całego kraju.

Wygłoszono następujące referaty:

Kooperatywizm jako forma organizacji - społeczeństwa obywatelskiego - Prof. zw. dr hab. Andrzej Zachariasz, dyrektor Instytutu Filozofii, Uniwersytet Rzeszowski

Współczesne znaczenie myśli Edwarda Abramowskiego - Red. Andrzej Ziemski, Dyrektor Instytutu Nowych Mediów, Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem, Warszawa

Korporacjonizm a kooperatywizm - Dr Anna Kryniecka-Piotrak, WPiA, Uniwersytet Warszawski

Spółdzielczość – antidotum na globalne patologie neoliberalne - Dr Sylwester Szafarz., dyplomata, ekonomista, publicysta, Warszawa
 
Kooperatyzm Edwarda Abramowskiego i jego realizacja przez Ignacego Solarza - Dr Katarzyna Cwynar, Uniwersytet Rzeszowski

Oddziaływanie prawa karnego na skazanych  od Tischnera – do Skandynawii - Mec. Piotr Lisowski, Doktorant Uniwersytetu w Białymstoku Klinika Prawno - Medyczna

Współdzielne prawo - Dr Tomasz Kozłowski, WPiA, Uniwersytet Warszawski

Wspólnotowość - Dr Anna Rossmanith, WPiA, Uniwersytet Warszawski

Żeromskiego myśli nie tylko o literaturze - Elżbieta Mazierska, nauczyciel lubelskich szkół

Refleksja o elitach sprzed wieku i teraźniejszych - Dr Andrzej Mazierski, Prezes Stowarzyszenia „Jutro Nałęczów”

Zawłaszczanie terminologii językowej – zawłaszczanie wolności wypowiedzi - Dr Katarzyna Karaskiewicz, Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Bolesława Prusa

Telewizyjne artefakty i stereotypy Doc. dr Ryszard Radwiłowicz, Wyższa Szkoła Menedżerska, Legnica

Dlaczego kooperatywizm nie powinien być utopią?  - Dr Karol Kuźmicz, Uniwersytet w Białymstoku

Formy własności a psychika człowieka - Prof. zw dr hab. Maria Szyszkowska

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Statystyka

Odsłon : 7292453

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …