SLD w sprawie systemu emerytalnego

Sojusz Lewicy Demokratycznej opublikował w dniu 21 marca 2012 roku stanowisko Zarządu Krajowego w sprawie systemu emerytalnego, w którym krytycznie odnosi się do złożonych przez Platformę Obywatelską propozycji reform.


Stanowisko Zarządu Krajowego SLD w sprawie zmian w systemie emerytalnym

Sojusz Lewicy Demokratycznej dostrzega potrzebę dokonania reformy publicznego systemu emerytalnego i zdaje sobie sprawę z zagrożeń powodowanych przez zachodzące zmiany demograficzne.  Dlatego jesteśmy gotowi do poważnej dyskusji na ten temat. Uważamy, że nie można tak ważnych zmian robić w nerwowym pośpiechu ani wprowadzać ich na zasadzie dyktatu partii rządzącej. Warunkiem powodzenia jest znalezienie rozwiązań akceptowanych przez społeczeństwo, a nie tylko dobrych dla budżetu.

SLD zdecydowanie sprzeciwia się sprowadzeniu przez rząd koalicji PO-PSL zmian w systemie emerytalnym wyłącznie do podniesienia i zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Rząd nie przedstawił żadnej całościowej strategii w tej sprawie. Samo podniesienie wieku emerytalnego, czemu sprzeciwia się większość Polaków, nie rozwiąże problemu emerytur w Polsce. Bardzo ważne jest zniesienie obowiązku przynależności do OFE oraz kompleksowe zmiany w systemie zatrudnienia i kodeksie pracy eliminujące z niego śmieciowe formy zatrudnienia.

SLD uważa za najważniejsze tworzenie w Polsce warunków do ożywienia gospodarki, tworzenia nowych miejsc pracy, zawierania uczciwych umów z pracownikami i otrzymywania godziwych wynagrodzeń, a także stworzenie mechanizmów przeciwdziałających wypychaniu osób starszych z rynku pracy. Państwo jednocześnie powinno zadbać o możliwość pracy dla młodych, a szczególnie młodych kobiet, subwencjonować z budżetu żłobki i przedszkola, zwiększając dostępność systemu opieki nad dziećmi.

SLD stoi na stanowisku, że system emerytalny winien dawać również możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, osobom z długim stażem pracy: kobiety 35 lat okresów składkowych, mężczyzna 40. Dałoby to ludziom z odpowiednio długim stażem pracy prawo wyboru: albo przejdą na wcześniejszą, ale niższą emeryturę po spełnieniu warunku stażowego - albo będą kontynuować pracę do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i otrzymywać wyższe świadczenie. Propozycja ta jest sprawiedliwa i społecznie akceptowalna. Poza tym:

- zwiększa zainteresowanie pracowników do wykonywania pracy rejestrowanej.                      
- zmniejsza skalę zatrudnienia w szarej strefie.
- osłabia tendencje na rynku pracy do zawierania śmieciowych form zatrudnienia.
- zwiększa wpływy do ZUS.
- zwiększa wpływy do budżetu z tytułu podatku od osób fizycznych.

SLD raz jeszcze zwraca się do rządu o przedstawienie całościowej strategii dotyczącej zmian w systemie emerytalnym wraz z propozycjami rozwiązań tworzących nowe miejsca pracy oraz przeprowadzenie referendum w sprawie przyszłości systemu emerytalnego w Polsce.

Warszawa, dnia 21 marca 2012r.

 
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 7292100

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …