PPS na XXI wiek

30 maja 2012 roku odbyło się zebranie koła PPS Warszawa Śródmieście, największego koła w organizacji warszawskiej Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat problemów, jakie wynikają w związku z przygotowaniami do Kongresu PPS, który ma odbyć się 15 grudnia.
Trzeba przypomnieć, że koło przyjęło przed miesiącem propozycję założeń programowych partii pod hasłem „PPS na XXI wiek”.
W planach są dalsze działania mające na celu ożywienie partii i wypracowanie adekwatnego do potrzeb współczesności programu socjalistycznego.
W propozycji programowej zakłada się, że PPS będzie partią o charakterze modernizacyjnym, antykapitalistyczną i antykorporacyjną, nawiązującą do swej 120 letniej tradycji socjalistycznej i niepodległościowej.
Koło zamierza zainicjować debatę programową w partii, najpierw na szczeblu stołecznym, następnie w kraju.
Zebranie koła prowadził jego przewodniczący – Janusz Ptaszkiewicz.
Gośćmi zebrania byli: przewodniczący Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS – dr Jerzy Stefański oraz przewodnicząca Centralnej Komisji Rewizyjnej – Iwona Białek.

 

Polska Partia Socjalistyczna na XXI wiek


Polskie społeczeństwo jest otwarte na argumenty lewicowe. Okres ponad 20 lat neoliberalnej transformacji dostarcza coraz więcej argumentów przeciw dominacji prywatnej własności i chciwości, jako normy społecznej, a w stosunkach międzynarodowych – globalizacji opartej na sile i pazerności wielkich ponadnarodowych korporacji, banków i mediów oraz prywatyzacji wojen.
Polacy oczekują na taką reprezentację polityczną, która widzi problemy społeczeństwa i państwa w ich właściwym wymiarze. Potrafi wiarygodnie diagnozować stan Polski i współczesnego świata. Wyartykułuje program zrównoważonego rozwoju nastawiony na odbudowę państwa i społeczeństwa według podstawowych zasad sprawiedliwości społecznej, w oparciu o solidaryzm społeczny i zasady pokojowego współistnienia narodów.
Siłą taką może i powinna być Polska Partia Socjalistyczna, najstarsza partia polityczna Polski.
Musimy odrodzić partię, aby była zdolna do podjęcia skutecznie tych doniosłych zadań.

NASZA TRADYCJA

1. Współczesny świat stwarza nie mniej zagrożeń dla życia i rozwoju społecznego, niż przed 120 laty, kiedy tworzono PPS.
Program partii oparto wówczas na dwóch fundamentach: walce o niepodległość i o sprawiedliwość społeczną. Historia PPS jest również historią Polski. Walka o niepodległą i sprawiedliwą Polskę była zawsze misją PPS. Zapisali się w niej tacy ludzie, czołowi działacze partii i państwa, jak: Bolesław Limanowski, Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Kazimierz Kelles-Krauz, Herman Liebermann, Lidia i Adam Ciołkoszowie, Zygmunt Zaremba, Adam Próchnik, Kazimierz Pużak, Edward Osóbka-Morawski, Jan Strzelecki, Jan Mulak i wielu, wielu innych.

2. PPS ma w swej pamięci wszystkie pozytywne doświadczenia całej polskiej lewicy, może być dziś jej sumieniem i historią.
PPS to Cytadela Warszawska, Święta 1 Maja i 11 Listopada, to Plac Grzybowski w Warszawie. PPS to Program Radomski z 1937 roku, który wytyczył rozwój Polski w sferze społeczno-gospodarczej po II wojnie światowej. PPS to konsekwentna obrona zasad uczciwości i moralności w polityce oraz nadanie priorytetu interesom ludzi pracy.

3. Mimo upływu czasu nadal aktualne pozostają pryncypialne założenia programowe PPS.
Na nowo jednak trzeba dziś sformułować definicje niepodległości, suwerenności i patriotyzmu m.in. w ramach globalizacji i obecności Polski w Unii Europejskiej. Na nowo również trzeba sformułować zasady sprawiedliwości społecznej w dobie postępu cywilizacyjnego, powstawania społeczeństwa informacyjnego i nowych doświadczeń wynikających z dominacji kapitału nad światem pracy, szczególnie w okresie neoliberalnej psychozy ostatniego 25 lecia.
Na nowo trzeba określić linie podziału i konfliktu klasowego, który powinien być siłą napędową PPS i całej lewicy.

NASZE ZASADY IDEOWE

4. PPS jest partią antykapitalistyczną i antykorporacyjną. Opowiada się za budową demokratycznego socjalizmu.
Powinna nadal kontynuować walkę o prawa ludzi pracy w ramach demokracji parlamentarnej, dążąc do realizacji konstytucyjnych zasad społecznej gospodarki rynkowej i równości sektorów gospodarowania. Powinna walczyć o podstawowe prawa obywatelskie, które wyrażają się w jej programowym haśle z 2003 roku widniejącym na sztandarze partii: „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”. PPS nie odrzuca formy obywatelskiego nieposłuszeństwa i sprzeciwu w przypadku naruszenia podstawowych praw obywatelskich i zasad konstytucyjnych.

5. PPS rozumie lewicowość jako emanację wrażliwości społecznej połączonej z możliwością skutecznego działania na rzecz realizacji zasad sprawiedliwości społecznej w wymiarze państwa i społeczności lokalnych.

6. PPS w swoich założeniach ideowych i programowych widzi Polaka jako dobrze wykształconego, przystosowanego do wymogów XXI wieku aktywnego obywatela, człowieka wrażliwego społecznie, będącego nośnikiem najwyższych wartości moralnych.

7. PPS opowiada się za nierozłącznością wartości Socjalizm i Niepodległość.

WIZJA PAŃSTWA

8. PPS opowiada się za aktywną rolą państwa przede wszystkim w sferze polityki społecznej i wyrównywania szans obywateli.
Dotyczy to podstawowych zobowiązań państwa w sferze kształtowania systemu podatkowego, oświaty, edukacji, kultury i służby zdrowia. PPS opowiada się zdecydowanie za progresywnym systemem podatkowym oraz jednoznacznie i zdecydowanie przeciw próbom prywatyzacji systemu edukacji i ochrony zdrowia.

9. PPS konsekwentnie dąży do ustanowienia zgodnie z konstytucją rozdziału kościoła od państwa i pogłębienia neutralnego światopoglądowo charakteru państwa.

10. PPS jest za gruntowną, rewolucyjną przebudową państwa tak, aby służyło wszystkim obywatelom.
Państwo musi mieć charakter apartyjny, niezwiązany z interesami partii i koalicji rządzących. PPS opowiada się za zmianą ordynacji wyborczej w kierunku umocnienia obywatelskiego charakteru parlamentu i samorządów. PPS jest za obniżeniem kosztów działania państwa, likwidacją Senatu, IPN  i powiatów, obniżeniem liczby agencji rządowych, uproszczeniem struktur odpowiedzialności i kompetencji administracji rządowej i samorządowej. Państwo musi wyrażać wolę i interesy całego narodu, zarówno w warstwie wartości i celów, jak też bieżącej polityki. Normą jest solidaryzm społeczny i interes narodowy oraz respektowanie sojuszy międzynarodowych.
PPS opowiada się za zmianą konstytucji w kierunku umocnienia zasad społecznej gospodarki rynkowej i zerwania z doktrynalną dominacją własności prywatnej, uczynienia innych form własności – spółdzielczej, komunalnej, państwowej, równoprawnymi. Bazą powinno być silne, przyjazne i sprawiedliwe państwo.

11. PPS opowiada się za szeroką współpracą międzynarodową Polski w ramach priorytetów wynikających z interesu ekonomicznego i bezpieczeństwa państwa.
PPS opowiada się przeciw udziałowi Polski w interwencjach zbrojnych, które nie wynikają z zasad obrony granic Rzeczpospolitej i podstawowych zasad współżycia międzynarodowego.

12. PPS stoi na stanowisku umacniania naszej obecności i znaczenia w świecie, a przede wszystkim w Unii Europejskiej, poprzez m.in. modernizację bazy ekonomicznej oraz systemu obronności państwa.

13. PPS w sferze rozwoju kraju za najważniejsze uznaje opracowanie długofalowego programu polityki ekonomicznej i przemysłowej, szczególnie w sferze nowych technologii, umacniającej naszą samodzielność na rynkach międzynarodowych.

WIZJA PARTII

14. Zasadniczym i podstawowym zobowiązaniem PPS jest być samodzielny udział w wyborach i walka o miejsce w systemie demokratycznym na szczeblu krajowym i lokalnym.
Miarą skuteczności założeń programowych i strategii działania jest sukces wyborczy. Partia musi unikać samozadowolenia wynikającego z jej historii i tradycji. Partia jest narzędziem do zdobywania i umacniania władzy. Partia walczy o przyszłość a nie rozpamiętuje przeszłość.

15. PPS za swego strategicznego sojusznika w realizacji zasad ideowych i programowych uznaje całą polską lewicę parlamentarną i społeczną, która na swych sztandarach wpisała realizację zasad sprawiedliwości społecznej.
Lewica w Polsce i na świecie ma różne oblicza i orientacje. Nie ma wroga na lewicy, mogą być sojusznicy i partnerzy, także konkurenci. PPS ma szanse stać się liderem na lewicy.

16. PPS jest partią modernizacyjną, odpowiadającą wyzwaniom XXI wieku m.in. poprzez dostosowanie swojego programu i nowych metod działania do warunków globalizacji i reguł społeczeństwa informacyjnego.
PPS wspiera ruchy alterglobalistyczne, opowiada się za przestrzeganiem równowagi ekologicznej w świecie dysponującym ograniczoną ilością zasobów naturalnych.

17. PPS ze względu na sytuację na lewicy i niestabilność systemu politycznego w Polsce powinna dokonać przebudowania struktury i zasad działania w kierunku partii, w której funkcjonują liderzy środowiskowi.
PPS powinna stworzyć wokół siebie społeczny ruch modernizacyjny, będący alternatywą wobec neoliberalizmu. Powinna obudowywać się organizacjami i stowarzyszeniami wyrażającymi interesy różnych środowisk społeczno-zawodowych, podjąć efektywną współpracę z ruchem zawodowym i związkami zawodowymi a także młodzieżą o poglądach lewicowych. PPS powinna patronować ruchom intelektualnym środowisk lewicowych.

18. PPS powinna dokonać zmian statutowych potwierdzających wolę uproszczenia struktury organizacyjnej i mechanizmów zarządzania partią.
Należy wprowadzić wyraźny rozdział działalności politycznej od organizacyjnej i od gospodarczej.
Należy wprowadzić instytucję sekretarza generalnego partii odpowiedzialnego za całość spraw organizacyjnych w miejsce tradycyjnej, ale mało skutecznej struktury CKW. Należy uprościć strukturę partii, powrócić do struktury trójszczeblowej, zlikwidować struktury wojewódzkie, zorganizować okręgi partyjne w oparciu o okręgi wyborcze do Sejmu.

19. PPS musi dokonać rewizji swojej polityki informacyjnej.
Partia musi wpisać się ze swoimi inicjatywami i pomysłami w debatę publiczną, która toczy się w różnych kanałach społecznego i politycznego systemu w Polsce. Należy opracować nowoczesny system zasad marketingu politycznego i uruchomić w miarę możliwości wszystkie dostępne narzędzia w tej dziedzinie.


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Statystyka

Odsłon : 7312171

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …