Zmarł prof. Tadeusz Kowalik

W dniu 30 lipca 2012 zmarł w Warszawie prof. Tadeusz Kowalik, ekonomista, historyk polskiej myśli ekonomicznej, wykładowca wielu polskich i zagranicznych uczelni. Był jednym z najbardziej znanych krytyków planu Balcerowicza i polskiego wydania kapitalizmu, który wprowadzono po roku 1990.

Prof. Tadeusz Kowalik (ur. 1926) przez blisko pół wieku był jedną z najważniejszych postaci w polskiej debacie o gospodarce. W latach 1956-1957 r. był redaktorem naczelnym tygodnika „Życie Gospodarcze”, jednego z najważniejszych wówczas forum debaty nad reformami gospodarki socjalistycznej. Do końca życia był orędownikiem poszukiwań systemu gospodarczego, który pozbawiony byłby wad kapitalizmu - pogoni za zyskiem, wyzysku pracowników, cyklicznych kryzysów - a zarazem wad planowej gospodarki socjalistycznej, z jej nieefektywnością i marnotrawstwem.
Jego ideałem był zawsze rynkowy socjalizm, ustrój gospodarczy z ludzką twarzą, gwarantujący równość i powszechne bezpieczeństwo socjalne, ale także wzrost i rynkową efektywność. Jego ideały kierowały się często ku modelom społecznej gospodarki rynkowej realizowanym m.in. w krajach skandynawskich.
Prof. Tadeusz Kowalik współpracował z „Przeglądem Socjalistycznym”, w poprzednich latach uczestniczył w organizowanych przez redakcję konferencjach naukowych, był autorem kilku poważnych opracowań drukowanych na naszych łamach.
Polska myśl ekonomiczna straciła wielkiego teoretyka, który nie poddał się ekspansji neoliberalizmu i uważał, że stać nas na inne, własne rozwiązania systemowe.
 

Słowo o prof. Tadeuszu Kowaliku…

„…Proszę pani, honoraria przyjmuję tylko od biznesu…”
Odszedł profesor Tadeusz Kowalik – jeden z najwybitniejszych ekonomistów Polski, nielicznych „ekonomistów biedy i zrównoważonego rozwoju”.
Najważniejsza postać w polskiej debacie o gospodarce.Szlachetny, mądry i skromny człowiek, który zawsze stanowczo odmawiał przyjęcia honorarium za udział w konferencjach czy innych wydarzeniach mówiąc:
„…Proszę pani, pieniądze przyjmuję tylko od biznesu, to Wy potrzebujecie wsparcia…”
Zawsze gotowy do pomocy szczególnie obywatelskim organizacjom zajmującym się trudnymi tematami wyłączenia społecznego, dyskryminacją, biedą, prawami człowieka.
· Prawdziwy w tym, co głosił i jak żył
· Niezłomny w działaniu na rzecz sprawiedliwości społecznej
· Wybitny w dziedzinie, którą zajmował się naukowo
· Odważny w politycznych wypowiedziach
· Oddany sprawom społecznym
· Pochylony z troską nad losem człowieka dotkniętego biedą i niedostatkiem Wielki Człowiek.

Żegnaj Profesorze… Żegnaj Przyjacielu… Pamiętamy…


Renata Berent-Mieszczanowicz
Przewodnicząca Demokratycznej Unii Kobiet
Rady Krajowej
Prezeska Federacji Polskie Lobby Kobiet

 
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Statystyka

Odsłon : 7312163

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …