Inteligencja sztuczna, skutki dla świata

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.
Autor książki, Kai-Fu Lee (1961), od 30 lat zajmuje się badaniami I rozwojem sztucznej inteligencji, a także inwestowaniem w tę dziedzinę. Jest aktualnie prezesem i dyrektorem generalnym Sinovation Ventures. Jest to czołowa firma venture capital wspierająca rozwój kolejnej generacji chińskich firm high-tech. Operuje ona kapitałem inwestycyjnym 1,7 mld dolarów.
Lee uzyskał licencjat z informatyki na Columbia University, doktorat na Carnegie Mellon University. Ma kilka doktoratów honoris causa. Napisał siedem książek, które są bestsellerami w Chinach. Pracował w czołowych firmach informatycznych w USA i Chinach. Kierował m.in. w Apple nad projektami rozpoznawania mowy i przetwarzania języka naturalnego przez Systemy SI.
Sądząc po zakresie publikacji na temat sztucznej inteligencji w świecie odnosi się wrażenie, że temat ten poza tematyką pandemii korona wirusa sytuuje się na czołowych miejscach debaty publicznej. Nie tylko bowiem w teorii, ale też w praktyce rozwiniętych państw, SI odgrywa coraz większą rolę. Jest ona rzeczywistym odzwierciedleniem społeczeństwa informacyjnego, które kształtuje się wokół nas.
Prezentowana książka „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa…” ukazuje całokształt zagadnień towarzyszących powstawaniu i upowszechnianiu się SI. Dotyczy to przemian jakie zachodzą w sferze globalnej, ale również w układzie pomiędzy głównymi graczami Chinami i USA. Lee twierdzi na przykład, że w wyniku wprowadzenia SI w obydwu krajach nastąpi wzrost wydajności pracy na niespotykaną od czasu pierwszej rewolucji przemysłowej skalę. Globalne PKB do roku 2030 wzrośnie o 15,7 biliona dolarów, przy czym powstanie w wyniku nieproporcjonalnego udziału poszczególnych krajów poważna dysproporcja między USA a Chinami. Chiny wezmą z tej puli 7 bilionów, a USA prawie dwa razy mniej – 3,7 biliona. Autor ocenia, że w miarę, jak będą się zwiększać wpływy ekonomiczne Chin, zwiększać się będzie też ich potęga polityczna i wpływy ideologiczne i kulturowe. Ten nowy porządek światowy już jest, a będzie jeszcze bardziej wstrząsem dla Amerykanów.
Ważna część analizy Lee dotyczy aspektów technologicznych i wykorzystania potęgi SI. Twierdzi on, że SI jest tym wytworem człowieka, który pozwala już dziś na przejście od wiedzy eksperckiej do epoki danych. Dziś do stworzenia skutecznych algorytmów SI potrzebne są trzy czynniki: ogromna liczba danych (big data), moc obliczeniowa i praca sprawnych, ale nie koniecznie wybitnych inżynierów piszących algorytmy. Wniosek jest taki, że gdy moc obliczeniowa komputerów i praca inżynierska będzie na odpowiednim poziomie, to o dokładności wyników będzie decydować ilość dostarczonych danych.
Tak więc na podstawie uogólnień algorytmów dotyczących analizy danych można będzie zastępować w trybie błyskawicznym często wieloletnią pracę ekspertów. Elementem decydującym więc będą wyniki uczenia głębokiego komputerów.
Takich zagadnień o charakterze teoretycznym, ale nabierających w realnej rzeczywistości praktycznego wymiaru, jest więcej w tej książce. Wskazują one na zbliżającą się do nas rewolucję technologiczną, która skutkować będzie we wszystkich dziedzinach życia i działalności człowieka. Trudno dziś wyobrazić sobie zbliżający się nowy świat.
Pytania, jakie rodzą się na tle tej książki, dotyczą przede wszystkim człowieka w układzie społecznym, w relacjach z innymi ludźmi, w relacjach z maszynami. Warto tę książkę przestudiować, daje wiele nowych impulsów do myślenia o przyszłości. Być może zagadnienia bieżące, które nas dziś nurtują są mało znaczącymi epizodami.

Andrzej Ziemski

---
Kai-Fu Lee, Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata. Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2019.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Statystyka

Odsłon : 7295953

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …