Marek Balicki, idealnym kandydatem

Były minister zdrowia Marek Balicki jest idealnym kandydatem lewicy na urząd prezydenta w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Sojusz Lewicy Demokratycznej nie powinien więc szukać daleko.
Ideowość w polityce to rzecz pożądana. Jednak nader często obserwujemy w życiu publicznym rozminięcie się ideowości z praktyką rządzenia. To głównie przez ten fakt frekwencja wyborcza jest mizerna, żeby nie rzecz, żałosna.

Marek Balicki należy jednak do tego grona polityków, którzy nie rozmijają się z ideowością w życiu publicznym. Przeciwnie, to łączące spoiwo, które sprawia, że polityka w jego wykonaniu, jest z jednej strony przewidywalna, a z drugiej skuteczna.
Poglądy byłego ministra zdrowia wpisują się w tożsamość zachodniej socjaldemokracji. Jest przede wszystkim, co należy w naszej rzeczywistości do rzadkości, do przeciwników komercjalizacji w służbie zdrowia. Wszechobecne kolejki po zdrowie, to zdaniem Marka Balickiego, wynik komercjalizacji opieki zdrowotnej, co nie może przejść niektórym nawet przez myśl. Jego zdaniem środki publiczne powinny płynąć jedynie do tych placówek, które działają na zasadzie non profit, czyli nie dla zysku. Marek Balicki powołał się na przykład Holandii, gdzie szpitale funkcjonują wyłącznie w oparciu o formułę non profit. A - jak mówił - Holandia w ostatnim rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia zajęła pierwsze miejsce, jeśli chodzi o jakość opieki zdrowotnej i dostęp do niej. Tymczasem - podkreślił Balicki - obecnie w Polsce nawet publiczne szpitale wybierają te usługi, za które można otrzymać wyższą zapłatę, a ograniczają te, które są nieopłacalne, niedostatecznie finansowane przez NFZ. Według byłego ministra zdrowia odejście od komercjalizacji szpitali nie zagrozi kondycji finansowej placówek. - Nie od formy działania zależy, czy szpital się zadłuża czy nie, ale od tego jaki ma zarząd, jakie są procedury wewnętrzne - dowodził Balicki. Tylko publiczna służba zdrowia, jej bezpłatny dostęp finansowany ze środków publicznych pochodzących z podatku zdrowotnego, może ożywić chora służbę zdrowia. Zdrowie jest ważniejsze niż rynek.
Marek Balicki należy również do wąskiego grona zwolenników depenalizacji niewielkiej ilości narkotyków na tzw. własny użytek. Co więcej, nie były to puste słowa. Taką bowiem propozycję zakładał przygotowany w okresie pełnienia przez niego funkcji ministra zdrowia w 2005 projekt ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii- Uważam, że należy jak najszybciej zdepenalizować posiadanie wszystkich narkotyków na własny użytek. Jeśli są one i tak powszechnie dostępne, nie powinno się karać za konsumpcję. Jej delegalizacja sprzyja tylko przestępczości. Karać należy handlarzy, nie konsumujących. Popieram też legalizację konopi, jako mniej szkodliwych od wielu innych powszechnie dostępnych substancji psychoaktywnych, np. alkoholu. W przypadku tzw. twardych narkotyków miałbym jednak poważne wątpliwości- argumentował. Polityka narkotykowa w Polsce dopiero raczkuje więc fakt, iż alkohol jest bardziej szkodliwy od niektórych narkotyków, jest nie do przyjęcia. Alkohol jednak jest u nas dostępny bardziej niż pieczywo, a skutki takiej polityki są nad wyraz widoczne.
Wyborcy lubią wyrazistych polityków, takich, którzy wiedzą czego chcą i potrafią argumentować swoje racje. Oraz takich, którzy bez zapiekłości potrafią wdać się w polityczną dyskusję. Do tego potrzebna jest ogłada i kultura, coś, co w polityce jest na wymarciu. Temat aborcji w Polsce jest tematem tabu. Prawica oraz Kościół sprawiły, że mamy najbardziej restrykcyjna ustawę aborcyjną w Europie. A co gorsza, co rusz pojawiają się pomysły, aby jeszcze ją zaostrzyć. Politycy prawicy twierdzą bowiem, ż kobieta powinna, z nie wiadomo jakich racjonalnych przyczyn, rodzić z gwałtu. Pojawia się wówczas w ich ustach słynne motto- „obrona życia od poczęcia aż po naturalną śmierć”. W tym przypadku pojawia się pytanie, czy zarodek jest człowiekiem? Nauka twierdzi, że człowiekiem staje się od mniej więcej 12 tygodnia, kiedy wytwarza się mózg, które może reagować na ból, nie wcześniej. Nasze społeczeństwo, umiarkowanie konserwatywne, wciąż jednak ulega prawicowo-klerykalnej propagandzie, choć na szczęście wzrasta społeczna świadomość, ciągle jednak jesteśmy w europejskim ogonie, kobiety w naszym kraju nie mogą doczekać się nawet ratyfikowania Konwekcji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.
Marek Balicki, na początku lat 90. zaangażował się w zbieranie podpisów obywateli na rzecz przeprowadzenia referendum w sprawie dopuszczalności aborcji. Jest więc tym politykiem, który nie zmienił poglądów, jak niektórzy Ci, którzy najpierw, używając prawicowego języka, mordowali nienarodzone dzieci, dokonując aborcji, jak Bolesław Piecha czy prof. Bogdan Chazan. Kiedyś przymilali się władzy ludowej, dziś kościelnej. Świetnie te postawę skomentował prof. Roman Dębski- „ Znam lekarzy, którzy nawrócili się, przestali przerywać ciążę, jak już „wyskrobali” sobie dwa porządne mieszkania w Warszawie albo piękną willę. (…) Żonie obrońcy życia terminowałem ciążę z zespołem Downa. Pytałem: Jak to jest, przecież jesteście przeciw”. A oni mówili: słuchaj, to naprawdę wyjątkowa sytuacja. Wyjątkowa, bo dotyczyła ich osobiście, a nie ich pacjentek”.
Wybory dla lewicy mają znaczenie symboliczne. Nie ma się co oszukiwać, że Bronisław Komorowski po raz kolejny wygra walkę o prezydenturę. Ale wywieszenie białej flagi nie wchodzi w grę. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych w wyborach prezydenckich oraz samorządowych, partie ponoszą pełny koszt kampanii, nie otrzymują państwowych subwencji. Pamiętajmy, że rok 2015 to rok dwóch wyborów- parlamentarnych i prezydenckich. Dla SLD ważniejsze są te pierwsze. To bowiem w małym pałacu rozgrywa się prawdziwa polityka. Potrzebny jest więc kandydat, który jest rozpoznawalny i może zachęcić wyborców niechętnych prawicy.
Marek Balicki może również liczyć n poparcie pozaparlamentarnej lewicy. Jest na tyle ceniony i poważany, że dla różnych środowisk, które niechętnie patrzą na SLD, będą w stanie poprzeć tę kandydaturę. Wydaje się więc, że jedynie Marek Balicki jest obecnie w stanie sprawić, iż lewicowy kandydat będzie w stanie osiągnąć dwucyfrowy wynik, co może być dobrą odskocznią do wyborów parlamentarnych.

Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Statystyka

Odsłon : 5115382

Temat dnia

Amerykańskie wojska w Polsce: haniebna umowa

Jeżeli ktokolwiek miał wątpliwości co do lokajskiego statusu Polski wobec Stanów Zjednoczonych, to po przeczytaniu warunków stacjonowania amerykańskich żołnierzy w naszym kraju, powinien je ostatecznie stracić.
Po i tak już dostatecznie kompromitujących negocjacjach, przypominających raczej pokorne błagania o stacjonowanie na polskiej ziemi obcych, amerykańskich wojsk, przyszedł czas na sfinalizowanie tej sprawy. Portal Onet dostarczył szczegóły umowy wojskowej z USA, dotyczącej statusu wojsk stacjonujących w Polsce.

Więcej …

Na lewicy

Delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej w dniu 31 lipca 2020 roku złożyła kwiaty przed pomnikiem zgrupowania „Żywiciel” oraz przy tablicy pamiątkowej na „Kotłowni WSM” pamięci poległym w pierwszym boju Powstania, powstańcom z Batalionu OW PPS im. gen. J. Dąbrowskiego.

Więcej …
 

W dniu 25 lipca 2020 roku na sosnowieckim cmentarzu spotkali się ludzie pamiętający o 19 rocznicy śmierci polskiego przywódcy okresu Polski Ludowej - Edwarda Gierka.

Więcej …
 

Stefan Aleksander Okrzeja członek organizacji Bojowej PPS, bohater walki o niepodległość Polski i przemiany społeczne został przypomniany i uczczony przez przedstawicieli Rady Naczelnej PPS w dniu 21 lipca 2020 roku.

Więcej …
 

W dniu 13 lipca 2020 roku tuż przed godziną 20. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała wyniki głosowania w II turze wyborów prezydenckich na podstawie danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Jak poinformował przewodniczący PKW, Andrzej Duda w II turze wyborów uzyskał 51,03 proc. głosów - zagłosowało na niego 10 440 648 osób. Z kolei Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. - zagłosowało na niego 10 018 263 osób.

 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 6 lipca 2020 roku uchwałę w sprawie II tury wyborów prezydenckich.

Więcej …
 

PKW podała w dniu 30 czerwca 2020 roku ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich, które odbyły się 28 czerwca.

Więcej …
 

Wg portalu Polskiej Partii Socjalistycznej, w dniu 26 czerwca 2020 roku na zaproszenie koła Śródmieście PPS  w warszawskiej siedzibie partii, odbyło się spotkanie promocyjne nowego numeru "Przeglądu Socjalistycznego".

Więcej …
 

Sąd Najwyższy w dniu 12 czerwca 2020 roku postanowił uchylić decyzję PKW w sprawie odrzucenia wniosku Komitetu Wyborczego Waldemara Witkowskiego o wpisanie na listę kandydatów w wyborach na urząd Prezydenta RP.
Tym samym Państwowa Komisja Wyborcza zobowiązana została do wpisania na listę kandydatów w wyborach prezydenckich, które odbędą się w dniu 28 czerwca 2020 roku kandydata Waldemara Witkowskiego. Inne skargi na decyzje PKW zostały odrzucone.

Więcej …
 

Rada Naczelna Polskiej Partii Ssocjalistycznej zebrała się na posiedzeniu poświęconym omówieniu stanowiska partii w sprawie wyborów na urząd Prezydenta RP oraz bieżących zagadnień dotyczących działalności organizacji.

Więcej …
 

Wg informacji rzecznika PPS w dniu 30 czerwca 2020 roku Organizacja Młodzieżowa PPS, „Czerwona Młodzież” uczestniczyła w demonstracji ruchów lewicowych przed Sejmem RP, zorganizowanej przez ZSP Związek Wielobranżowy Warszawa, Komitet Obrony Praw Lokatorów i Federację Anarchistyczną, Wrocław.

Więcej …
 

Rada Naczelna PPS opublikowała w dniu 11 maja 2020 roku stanowisko dotyczące nieodbycia wyborów prezydenckich.

Więcej …
 

W piątek 8 maja2020 roku, w Dniu Zwycięstwa, delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej, Stowarzyszenia Porozumienie Socjalistów oraz delegacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyły w Piotrkowie Trybunalskim wieńce pod Pomnikiem Wdzięczności za Polskę i Lud (1939-1945 ) oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich.
Delegacje Lewicy Piotrkowskiej oddały tym aktem hołd wszystkim wyzwolicielom państw Europy spod jarzma niewoli okupanta faszystowskiego.
Cześć i Chwała Bohaterom !