Współczesne dylematy socjalistów

Na lewicy od ostatnich wyborów parlamentarnych w 2015 roku, kiedy to koalicja Zjednoczona Lewica nie weszła do Sejmu, toczy się pełna emocji dyskusja co do rzeczywistych przyczyn tego faktu,  jak również wskazań na przyszłość. Faktem jest, że partnerzy koalicji Zjednoczona Lewica nie spotkali się na podsumowanie klęski, stąd też kolejne próby dialogu nie zakończyły się jakąkolwiek refleksją. Był co prawda II Kongres Lewicy, który przyjął Stanowisko i Uchwałę, a także wyłonił Radę Dialogu i Porozumienia Lewicy, ale jej praca poszła w kierunku określenia warunków współpracy na przyszłość i przygotowań do III Kongresu, bez wgłębiania się w porażki, które miały miejsce po drodze, a szczególnie ich przyczyny.
Mamy przed sobą rok wyborczy, jesienią wybory samorządowe. Rankingi popularności partii politycznych nie są dla SLD złe, choć również nie są dobre. SLD jako jedyna partia lewicy, mieści się w przedziale powyżej 5 procent.
Pewne ruchy integracyjne na lewicy w ostatnim roku miały miejsce. Powstała w ubiegłym roku idea koalicji: SLD – Lewica Razem, która ma jeszcze nieokreślony charakter, choć kilkakrotnie w wywiadach przewodniczący SLD, jako głównych koalicjantów wymieniał PPS i Unię Pracy. Aktywność programową przejawia również Forum Postępu, które pełni rolę socjaldemokratycznego think tanku.
Trzeba przypomnieć, że wiosną ub. roku z inicjatywy PPS powstało Porozumienie Socjalistów, programowe porozumienie 10 podmiotów (partie, stowarzyszenia, lewicowe media), które wyartykułowało swoją Deklarację ideową. Prowadzona jest też praca programowa wspierana przez „Przegląd Socjalistyczny”. Jej istotnym spoiwem jest dorobek i tradycja PPS, która została przypomniana z okazji przypadającej w listopadzie ub. roku 125. rocznicy powstania partii.
Okres przedwyborczy stawia przed lewicą, również przed socjalistami, potrzebę znalezienia optymalnych rozwiązań programowych i pomysłów koalicyjnych na wybory samorządowe, a w roku 2019 – parlamentarne. Wiadomo, że te pierwsze warunkują drugie, tak więc musi powstać spójny katalog założeń politycznych i ideowych. Wybór pomiędzy różnymi opcjami rozwiązań nie będzie łatwy. Oto kilka dylematów:
- czy lewica powinna zaprezentować program populistyczny, przebijając w obietnicach populistów prawicowych, którzy wygrali wybory w roku 2015, czy też powinna poruszać się realnie w istniejących uwarunkowaniach i zabiegać o głosy utraconej w ostatnich latach części elektoratu,
- czy lewica powinna w swej narracji używać zdecydowanie innej niż prawica wersji polityki historycznej, wielu kłamstwom i przeinaczeniom historii przeciwstawić prawdziwą wersję II RP i Polski Ludowej, są przecież ludzie, którzy to pamiętają i oczekują prawdy, czy też pozostawić obszar pamięci społecznej prawicy i Kościołowi,
- czy lewica powinna zmierzać w kierunku bloku wyborczego z PO i Nowoczesną przeciw PiS, czy też pamiętając neoliberalną politykę tych partii budować własny, silny blok antyneoliberalny i antykorporacyjny, zyskując tym samym własną nową tożsamość, rozwodnioną wcześniej przez „niewidzialną rękę rynku”.
Socjaliści zarówno w PPS, jak i Porozumieniu Socjalistów są przekonani, że na wybory powinno powstać oparte o wartości ideowe lewicy porozumienie partnerskie, które musi budować własną tożsamość. Czas otrząsnąć się po latach uczestnictwa w realizacji założeń „Konsensusu Waszyngtońskiego” i powrócić przynajmniej do idei walki o wartości konstytucyjne, takie jak: trójpodział władzy, idea świeckiego państwa, prawa człowieka, sprawiedliwość społeczna i społeczna gospodarka rynkowa.
Obrona Konstytucji przed próbami prawicowego zamachu na jej zapisy powinna być świętym obowiązkiem każdego świadomego obywatela, tym bardziej człowieka wyznającego ideały lewicowe.
Socjaliści widzą możliwość przyjęcia przez lewicę, w dalszej perspektywie, atrakcyjnego społecznie programu przebudowy ustroju państwa, w ramach demokratycznych procedur, w kierunku akceptowanego wcześniej przez wszystkie historyczne odłamy PPS demokratycznego socjalizmu. Najbliższe wybory muszą odbywać się w atmosferze koniecznych zmian. Lewica ma prawo powiedzieć: „Tak dalej być nie może”. Wymaga to mądrego podejścia do porażek i sukcesów III RP.
Świat dziś się zmienia radykalnie, nadchodzi nowa globalizacja, neoliberalizm odchodzi w niesławie, tylko chyba w Polsce są jeszcze kręgi, które wierzą w jego siłę sprawczą. W naszej sferze cywilizacyjnej cały Zachód poszukuje dziś uniwersalnych wersji ustrojowych, Chiny dokonują gigantycznych przemian ustrojowych i społecznych. Polska lewica powinna przewartościować swoje myślenie o przyszłości.

Andrzej Ziemski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7222867

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …