Wolny rynek weryfikuje system USA

Sytuacja gospodarek państw została poważnie zachwiana przez koronawirusa. UE przeznacza na zabezpieczenie miejsc pracy pracowników państw członkowskich 100 mld euro, jednak nie zmienia to faktu iż projekt pod szyldem "Unia Europejska" okazał się kolosem na glinianych nogach. Koronawirus uwidocznił puste slogany o integracji europejskiej oraz po raz kolejny udowodnił że UE pod postacią jaką znamy dzisiaj to jedynie twór uzależniający państwa mniejsze od kapitału państw takich jak Niemcy czy Francja.

Realny pogląd sytuacji jak reaguję wolny rynek i jego magiczna "weryfikacja" na sytuacje zagrożenia gospodarczego daję nam klasycznie USA. W tym kraju w przeciągu niecałych dwóch tygodni blisko 10 mln ludzi straciło prace i jest to największy skok liczby bezrobotnych od momentu monitorowania takich sytuacji. Eksperci przewidują że liczba ta może wzrosnąć jeszcze o kilka milionów, jednak dlaczego tak naprawdę ci ludzie, tak hurtowo tracą prace w krainie mleka i miodu ?
Odpowiedź jest bardzo prosta. System gospodarczy USA jak i wszystkie systemy zbliżone do kapitalizmu nie są przyjazne pracownikom a brak ingerencji państwa w gospodarkę powoduje chaos. Prywatne podmioty często ledwo wydolne finansowo w sytuacji dobrej koniunktury, w momencie zagrożenia zaczęły gwałtownie upadać i wraz z nią ludzie zaczęli tracić prace. USA często pozostawiając pracowników samych sobie zderzy się z problemem przyznawania zasiłków socjalnych dla blisko 10 milionowej grupy bezrobotnych. Kapitalistyczny chaos podmiotów prywatnych często nie jest wydajny na samym wolnym rynku poprzez brak zagwarantowania wzrostu gospodarczego, jednak czy socjaliści oferują jakąś skuteczniejszą alternatywę ?
Oczywiście, że tak!
Socjalizm poprzez swoją planistkę związuje ekonomicznie podmioty gospodarcze, gwarantując płynność kapitału między zakładami a co za tym idzie gwarantuje zdolność wypłacalności. Gospodarka socjalistyczna opierająca się na planistyce i braku dążenia bezpośrednio do zysku a w pierwszej potrzebie zaspokojenia potrzeb pracowników i rozwoju gospodarczego, nie zderza się z molochem spekulacji finansowych kapitalistów. Dzięki temu że każdy podmiot jest należy do robotników, zaś cenne za dany towar wyceniana jest nie na podstawie abstrakcyjnej wyceny kapitalisty, lecz logicznego algorytmu, który wycenia prace na podstawie jej trudności oraz czasu poświęconego do jej wykonania. Obalając już argumentacje liberałów w komentarzach. Nie, nie oznacza to że uszkodzony telewizor, który przez pracownika X, będzie wart więcej od telewizora sprawnego pracownika Y z racji dłuższego czasu wykonania. W takiej sytuacji mówimy o pracy niezbędnej do wykonania danego towaru lub usług, czas niezbędny to średni czas potrzebny do wykonania pracy wyliczany na podstawie pracy szerszego społeczeństwa. Socjalizm również w sytuacji zagrożenia dokonuje działań niezbędnych, które obce są państwom kapitalistycznych. Mowa tu o reglamentacji towarów czyli zachowaniu, które ma na celu dostosowanie popytu do podaży i ograniczenie konsumpcji do poziomu obniżonych w takich sytuacjach zdolności produkcyjnych.
Jak sami widzicie socjalizm jest w stanie dużo lepiej poradzić sobie z sytuacjami zagrożenia od gospodarki wolno rynkowej nie tylko w sytuacji zagrożenia. Automatyzacja oraz komputery pozwalają nam na wiele innych innowacji, które umożliwiają jeszcze większa wydajność systemu gospodarki centralnoplanowanej, która już i tak przewyższa system wolnorynkowy. Dlatego razem z nami promuj socjalizm i dołącz do Polskiej Partii Socjalistycznej !

PPS Szczytno (facebook)

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7277587

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …