Uprzedzam

Nie ma perspektywy pięknego, a tym bardziej szybkiego zwycięstwa. Wiele przyczyn, chyba największej wagi jest ta, że tzw. Zjednoczona Prawica wygrała wybory sejmowe i prezydenckie i zdołała, prawda, że na drodze swoistego zamachu stanu przejąć najważniejsze instytucje kontroli państwowej.
Inną przyczyną jest, że najważniejsi politycy tzw. Zjednoczonej Prawicy wiedzą, że wielokrotnie złamali prawo i czeka ich odpowiedzialność. Prędzej wyprowadzą Polskę z Unii Europejskiej niż oddadzą, w takiej jak dziś sytuacji, władzę.
Tym bardziej, że wolność nie jest wcale tak bardzo istotną wartością dla wielu milionów Polek i Polaków jak opisuje to polska zmitologizowana poza granicę dzielącą prawdę od fałszu historiografia.
Nie jest moim celem zniechęcać. Przeciwnie - moim celem jest zachęcać do walki o te wartości, które uczyniły wielką część Europy przestrzenią dobrostanu. Czasem kosztem (nie tak znów wielkim) konkurencyjności. Dobrze by było , żeby możliwie duża liczba Polaków była świadoma nie tylko fundamentalnych kulturowych różnic pomiędzy indywidualistyczną Europą (Francja) a kolektywistyczną Azją (Chiny) co wydaje się dla wszystkich oczywiste, ale także pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. To są bardzo poważne różnice.
Zachęcam do walki o europejskie wartości. Przeciwnie do tzw. Zjednoczonej Prawicy i polskiego Kościoła Katolickiego. Ich majaki o "naszej" misji względem Europy i ponownej jej chrystianizacji są o wiele istotniejsze od deklamacji o niby oczywistym dla nich wyborze obecności w UE. Oczywista jest dla nich kasa bogatych krajów Unii a nie europejskie wartości i prawo.
Wierzę, że ta władza padnie. Ale nie teraz. Sens dzisiejszego oporu podobny jest do sensu "Solidarności" 1980/1981 i potem, aż do "Okrągłego Stołu".
Mimo tak różnych okoliczności zewnętrznych pomiędzy tamtą a dzisiejszą sytuacją dziś idzie przede wszystkim o to, by w chwili możliwej zmiany ktoś potrafił tą zmianą kierować i nią zarządzać. Żeby ten bezsensowny, lecz przerażająco głęboki podział Polaków, największa zbrodnia dokonana przez Kaczyńskiego i spółkę z asystą Kościoła instytucjonalnego nie doprowadził do chaosu, wojny domowej i w efekcie rozpadu lub, w niesprzyjających, ale przecież zawsze możliwych okolicznościach zewnętrznych, faktycznej utraty suwerenności państwa. A z pewnością do nędzy wielkich rzesz ludzkich.
Zmiana najprawdopodobniej dokona się na ulicy, ale jeszcze nie tej ożywionej postulatami wolnościowymi, lecz tej wściekłej pustą kasą.
Przepraszam zawiedzionych. Z osobistego jednak doświadczenia a nie z lektur szkolnych pamiętam buńczuczne wypowiedzi prominentnych "baronów" "Solidarności". O naszej mocy, o żołnierzy polskim, który nie skieruje lufy przeciwko bratu, o tym, że nam się po prostu należy.
Smuci mnie powszechne także na inteligenckich profilach wyczekiwanie kolejnego wielkiego lidera, który zapewni należne zwycięstwo.
Demokracja i wolność zależą najpierw nie od wielkości przywódcy (choć przykład Lecha Wałęsy pokazuje jak bardzo dużo od lidera zależy), lecz od organizacji społeczeństwa obywateli, systematyczności, konsekwencji i wartości ludzkiego kapitału.
My potrafimy się organizować. Systematyczności i konsekwencji mamy głębokie deficyty. Podobnie jest z wartością kapitału ludzkiego.
Dzisiaj widzę dwa największe dla nas wyzwania. Pierwsze, by brak szybkiego zwycięstwa "napalonych" ludzi nie zakończył się gwałtownym sflaczeniem. I drugie, żeby te masy młodych ludzi, którzy mimo zagrożeń epidemicznych i tych związanych z nieobliczalnością władzy upomnieli się o swoje nie zrobili tego, co logiczne - zrezygnowali z Kraju, który wciąż wpada w spirale politycznych samodurów opętanych potrzebą władzy, niezdolnych moralnie i intelektualnie dźwigać jej prawdziwe wobec narodu obowiązki.

Andrzej Celiński - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Statystyka

Odsłon : 5968329

Temat dnia

Unia Europejska socjalna a nie liberalna

Spór polskiego rządu na wielu frontach z instytucjami UE rozpala znaczną część opinii publicznej w Polsce do granic czerwoności. Jedni – strona rządowa i jej gorący zwolennicy i tzw. “eurosceptycy” – uparcie twierdzą, że to walka o polską suwerenność i że nie dało się tego uniknąć. Druga z kolei, czyli jak to lubią o sobie mówić – “euroentuzjaści” – mobilizują się pod hasłem “walki o przyszłość Polski w Unii” i “obrony europejskich wartości”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …