Krytyczny ogląd polityki

Polska scena polityczna nie dzieli się tylko na Zjednoczoną Prawicę i opozycję. Podziały są wielorakie i w różnych kierunkach. I nie tylko partie polityczne je generują. Większą rolę pełnią takie ośrodki opiniotwórcze, jak TVP, TVN, Gazeta Wyborcza. Adam Michnik zrozumiał to dawno i porzucił bezsensowną paplaninę w Sejmie na rzecz budowania opiniotwórczej gazety.
Dzisiaj można powiedzieć, że PIS i TVP walczą z PO, TVN i Gazetą Wyborczą. Ale równocześnie obie grupy w różnym nasileniu walczą z Lewicą i PSL. PIS robi to jawnie i ostro. TVN i Gazeta Wyborcza walczy na miękko. TVN zaprasza do dyskusji publicystów silnie związanych z PIS-em. Nigdy nie zapraszają do dyskusji publicystów Trybuny, Przeglądu, czy NIE, choć zapraszają przedstawicieli lewicowej, ale koncesjonowanej Krytyki Politycznej oraz ludzi z jakiś nieznaczących fundacji. Wprawdzie w tych mediach goszczą posłowie Lewicy, ale tylko na zasadzie sejmowego parytetu. Dzieli wciąż to, że ”niektórym mniej wolno” oraz tragiczny dla obu stron, zainicjowany przez Michnika zwyczaj nagrywania rozmówców. Liczni  kontynuatorzy tej praktyki nigdy już takich efektów nie osiągnęli.     
Równocześnie media odwołujące się do mitu założycielskiego III RP oddają szacunek tzw. ojcom założycielom, niezależnie od tego, jak bardzo się później skompromitowali. Działa określona wspólnota rodowodów PO i PIS, wielu było przecież w jednym AWS i tworzyło POPIS. Jest to widoczne także w relacjach z Kościołem. Dla PIS Kościół jest fundamentem, dla PO i PSL źródłem istotnych wartości. Nawet wśród Lewicy są zarówno zdecydowani przeciwnicy roli Kościoła w państwie, jak i uznający jego miejsce w polskiej tradycji. Hołownia jest w tej sprawie nieokreślony, mimo że coś mówi.
Odrębnym obozem są nacjonaliści różnych barw. Niby są przeciwnikiem dla wszystkich, ale równocześnie nadzieją na współpracę dla PIS i oczekiwaniem liberałów, że może z jakiś taktycznych pobudek wesprą obalenie władzy PIS.  
Niejasna jest sprawa nowego bytu, jakim jest ruch Hołowni. Jego współpracownicy to znani liberałowie gospodarczy i konserwatyści obyczajowi. Nie wypada ich ostrzej atakować z różnych powodów. Dla PIS Hołownia jest błogosławieństwem, bo osłabia PO. Partiom opozycyjnym nie wypada jawnie krytykować ruchu Hołowni, bo to niedemokratyczne.
W tej mozaice brutalnie jednoznaczny jest tylko PIS i w części spraw Lewica, ale na obrzeżach sceny politycznej. Te obrzeża wynikają z tego, że Lewica dodatkowo dzieli się stosunkiem do PRL i reakcją na radyklane przemiany obyczajowe.
Taka mapa polskiej polityki pokazuje, że w obecnej konstelacji trudno oczekiwać jakiś przełomów wywołanych przez działanie partii politycznych. Partie są samowystarczalne w obsłudze konfliktu politycznego, co jest mało zrozumiałe dla społeczeństwa. W tej sytuacji zmiany w kraju są możliwe tylko jako następstwo załamania się gospodarki lub odkrycia wydarzeń kryminalnych na szczytach PIS, ale musiałoby to być coś jeszcze większego, niż dotychczasowe liczne afery.

Wiesław Żółtkowski - Faceboo 17.03.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 317 gości 

Statystyka

Odsłon : 5583566

Temat dnia

Socjalizm da ludziom szansę

W ciągu ostatnich dwóch lat widać wzrost aktywności młodzieżowych organizacji lewicowych, w tym Czerwonej Młodzieży. Ta progresywna tendencja często spędza sen z powiek prawicowym działaczom, zastanawiającym się w swoich mediach, skąd u młodych ludzi tak niezrozumiałe dla konserwatystów poglądy. W końcu prawica robi wszystko, żeby siłą wychowywać młodzież na swoje podobieństwo!

Więcej …

Na lewicy

W dniu 10 kwietnia 2021 roku przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Lewicy z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym złożyli wiązanki kwiatów na grobach trzech osób z lewicy, które zginęły przed 11 laty w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Przypomnijmy, że w katastrofie zginęły posłanki Izabela Jaruga-Nowacka z Unii Pracy i Jolanta Szymanek-Deresz z SLD oraz poseł Jerzy Szmajdziński z SLD.

 

Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej wydało w dniu 2 kwietnia 2021 roku oświadczenie dotyczące spotkania premiera Polski Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Wiktorem Orbanem i przywódcą włoskiej Ligi Północnej   Matteo Salvinim, które odbyło się w Budapeszcie w dniu 1 kwietnia.

Więcej …
 

Polska Lewica, Unia Pracy i Porozumienie Socjalistów skierowały w dniu 18 marca 2021 roku List Otwarty do prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących Klubów Parlamentarnych w sprawie relacji Polski z Unią Europejską, szczególnie w kontekście przygotowań do głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Unijnego Programu Odbudowy.

Więcej …
 

W dniu 17 marca. 2021 roku m.in. z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej, Kancelaria Senatu RP zorganizowała konferencję naukową poświęconą setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Marcowej w 1921 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 30 stycznia 2021 roku stanowisko w sprawie skutków opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku dotyczącego "niekonstytucyjności prawa do aborcji w wypadku ciężkiego uszkodzenia płodu".

Więcej …
 

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …