Nowe czasy

Czasy Platformy Obywatelskiej jako drugiej siły politycznej powoli mijają. W sondażu IBRiS z kwietnia 2021 roku poparcie dla Koalicji Obywatelskiej plasowało się na poziomie 15.2%. Sondaż Ipsos dla OKO.press daje KO wynik 18%. CBOS natomiast już 17 maja zbadał, że poparcie PO na ten moment wynosi 11%. Statystyki statystykami, ale co z tego?
W Polsce nie ma nastrojów pro-prywatyzacyjnych, to należy sobie wyjaśnić na wstępie. Zgodnie z badaniem CBOS na 2019 rok aż 81% Polek i Polaków popiera tezę, że państwo powinno zapewniać możliwie bogatą ofertę świadczeń społecznych, a aż 57% obywateli i obywatelek popiera wprowadzenie podatku progresywnego. Ludzie są podzieleni w kwestii prywatyzacji. Ma ona obecnie niemal tyle samo zwolenników (37%), co przeciwników (38%). Co natomiast istotne – liczba zwolenników prywatyzacji maleje, a przeciwników wzrasta nieprzerwanie od końca lat 90. Największe różnice widać między 2017 a 2019 rokiem, wówczas odsetek zwolenników spadł o 13 punktów procentowych, a przeciwników - wzrósł o 9 punktów procentowych.
Jeszcze na początku bieżącego roku pozycja PiS i PO wydawała się stabilna, a dwupartyjny system w Polsce mienił się jako układ nie do ruszenia. W końcu od 2005 roku ani w wyborach parlamentarnych, ani w wyborach prezydenckich nie obserwowaliśmy na pierwszych dwóch miejscach podium innych partii niż PO lub PiS. Od 16 lat Polki i Polacy wybierają między centroprawicowymi liberałami a konserwatywnymi prawicowcami.
W miarę rozwoju kapitalizmu w Polsce ludzie coraz bardziej przekonują się, że mityczny „zachodni kapitalizm” (który z resztą zawsze różnił się od wyobrażeń o nim naszych rodzimych epigonów leseferyzmu) nie jest krainą ze snów, a koszmarem klasy pracującej. Zmorą, w której Kodeks Pracy jest nic nie wartym kawałkiem papieru, gdzie za życie „jak z reklamy” czeka cię egzystencja na krawędzi interwencji komorniczej, gdzie wczasy dla najmniej zarabiających są tylko nostalgią z dzieciństwa.
Hanna Gronkiewicz-Waltz 19 maja w wywiadzie dla Radia RMF24 żaliła się, że Borys Budka nie rozumie młodego pokolenia i przez to PO traci poparcie na rzecz Polski 2050. Jest ona w błędzie, to nie pan Budka nie rozumie młodych, to sam neoliberalizm Platformy nie jest przyjazny młodemu pokoleniu. Młodzi potrzebują stabilnych miejsc pracy, by móc zapewnić sobie godny byt; aktywnej polityki państwa w budowaniu tanich mieszkań, by mieli warunki do samodzielnego życia i potencjalnego założenia rodziny; chcą pracować w przyjaznych warunkach i nie zabierać pracy do domu. Młodzi nie chcą platformerskiego „zmieniania pracy i brania kredytu”.
Platforma Obywatelska upada - i dobrze. Jest to szansa na przełamanie duopolu prawicowych partii, które na zmianę rządzą tym krajem. Szansa, której lewica socjalistyczna nie może przegapić. Od kilkunastu lat partie lewicowe w Polsce w mniejszym lub większym stopniu były podporządkowane liberałom z UW/PO. Najwyższy czas odrzucić moralizatorstwo liberalnych elit i strach przed odważnym działaniem. Trzeba wystąpić z programem skierowanym do pracownic i pracowników – nie do przedsiębiorców, z pomysłem na politykę społeczną, z planem na aktywne tworzenie miejsc pracy i tanich mieszkań przez państwo – lewica ma szanse stać się potężną siłą w parlamencie. Może nie za rok czy dwa, ale za 10 do 15 lat – jest to w zasięgu możliwości. Socjalizm to przyszłość‼️

Zespół Prasowy PPS - Facebook 21.05.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości 

Statystyka

Odsłon : 5917671

Temat dnia

Zaskoczenie?

Manewry "Zapad-2021" się zakończyły, Rosjanie, "zielonymi ludzikami", na Polskę,  wbrew przewidywaniom wiceministra MON  Marcina Ociepy w radiu ZET nie napadli , jednak wnioski należy wyciągnąć:

Więcej …

Na lewicy

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …
 

W dniu 22 lipca 2021 roku w Bydgoszczy dniu 77 rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego pod hasłem „Wspomnienia na 45 lat Polski Ludowej” ogłoszonego w 2019 roku przez Radę Wojewódzką Polskiej Partii Socjalistycznej przy współudziale Porozumienia Socjalistów.

Więcej …
 

21 lipca to 116 rocznica śmierci bohatera walki z caratem, towarzysza Stefana Okrzei działacza Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

85 lat temu wybuchł konflikt, który podzielił Hiszpanię. 17 lipca 1936 roku pucz wojskowy stał się przyczyną głębokiego podziału społecznego i politycznego, który przerodził się w wojnę domową.

Więcej …
 

Z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin w dniu 6 lipca 2021 roku odbył się w Pekinie zdalny Światowy Szczyt Partii Politycznych, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 500 lewicowych i postępowych ugrupowań ze wszystkich kontynentów.

Więcej …
 

W dniu 19 czerwca 2021 roku w Warszawie odbyło się pierwszy raz od roku posiedzenie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …