Czym jest dziś lewica?

Lewica w Polsce lub to, co potocznie przyjęło się nazywać lewicą, pokonała długą drogę. Jednakże była to droga w złym kierunku.
Gdy spojrzy się na lewicę początku lat 90 - tych jawiła się ona jako niezwykle pragmatyczna, odpowiedzialna i spójna formacja. Gdy spojrzymy na polityków reprezentujących wtedy lewicę parlamentarną, biła od nich powaga, doświadczenie, spokój. Lewica w sposób dojrzały definiowała problemy Polaków, w sposób odpowiedzialny i przede wszystkim propaństwowy patrzyła na Polskę. Wszystko to powodowało, że lewica wtedy, u wydawałoby się progu największej swojej katastrofy, wzbudzała albo nienawiść (u jej przeciwników), szacunek (u ludzi o nie aż tak skrajnych poglądach) i zachwyt u sympatyków. Nazwiska, jakie można tu przytoczyć, były gwarantem politycznej klasy: Józef Oleksy, Jerzy Szmajdziński, Andrzej Urbańczyk, Izabela Sierakowska itd.
Dziś lewica, zamiast wzbudzać respekt, bić po oczach powagą, odpowiedzialnością i myśleniem propaństwowym, zwyczajnie śmieszy. Można powiedzieć, przebyła drogę od wzniosłości do śmieszności. Jak wiemy, a przypominał to wielokrotnie Jerzy Połomski: „od wzniosłości do śmieszności tylko krok". Niestety taki krok lewica wykonała.
Nie chodzi tu o głosowanie nad Ładem Polskim czy takie, czy owe głosowania w sejmie z PiS-em. Śmieszność lewicy charakteryzuje się tym, że przestała myśleć propaństwowo, przestała troszczyć się o ludzi pracy, niestety zaczęła zajmować się sferą obyczajową. Dziś, gdy widzimy aktywistów lewicy, zazwyczaj widzimy ich w mało poważnych akcjach. Mówiąc mało poważnych, mam na myśli akcje, które nijak się mają do życia zwykłego Polaka. Owszem zdarzają się ciekawe, wartościowe akcje. Giną one jednak w zalewie tego, co dla większości (ok. 95% Polaków jest mało znaczące). Niestety takie działania powodują, że ludzie, którzy poważnie chcą podchodzić do życia, poważnie patrzą na swoją pracę, problemy Polski, nie chcą identyfikować się z taką lewicą. Obecna Lewica stała się mało skutecznym ugrupowaniem od śmiesznych rzeczy. Pisząc ten tekst, jesteśmy przekonani, że nawet nie musimy przywoływać ów śmiesznych rzeczy, a każdy z czytelników doskonale wie, o co chodzi.
To jest największe zwycięstwo polskiej prawicy. Udało jej się wmówić społeczeństw, że lewica jest od spraw śmiesznych, że lewica was nie reprezentuje, że lewica jest wam niepotrzebna. Niestety uczyniła to przy ogromnym nie tylko przyzwoleniu lewicy, ale nawet przy jej wsparciu. Nawet jeśli sądzimy, że tego nie widać, bo żyjemy w nowoczesnym dużym mieście, to udajmy się poza jego granice. Porozmawiajmy z ludźmi z miasteczek do 30 tys. mieszkańców. W tych miastach gdzie w latach 90. lewica rządziła miastem, dziś ma problem ze skompletowaniem listy wyborczej. Nikt na nią nie chce głosować, nikt jej nie chce współtworzyć. I to jest obok wiarygodności, o której pisaliśmy wcześniej, drugi problem dzisiejszej lewicy.
Od wzniosłości do śmieszności tylko krok. W odwrotną stronę ta droga będzie dużo dłuższa. Jednak najwyższy czas ją rozpocząć!

Polska Partia Socjalistyczna
Koło Łódź Widzew

Facebook 30.08.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 55 gości 

Statystyka

Odsłon : 5919084

Temat dnia

Zaskoczenie?

Manewry "Zapad-2021" się zakończyły, Rosjanie, "zielonymi ludzikami", na Polskę,  wbrew przewidywaniom wiceministra MON  Marcina Ociepy w radiu ZET nie napadli , jednak wnioski należy wyciągnąć:

Więcej …

Na lewicy

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …
 

W dniu 22 lipca 2021 roku w Bydgoszczy dniu 77 rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego pod hasłem „Wspomnienia na 45 lat Polski Ludowej” ogłoszonego w 2019 roku przez Radę Wojewódzką Polskiej Partii Socjalistycznej przy współudziale Porozumienia Socjalistów.

Więcej …
 

21 lipca to 116 rocznica śmierci bohatera walki z caratem, towarzysza Stefana Okrzei działacza Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

85 lat temu wybuchł konflikt, który podzielił Hiszpanię. 17 lipca 1936 roku pucz wojskowy stał się przyczyną głębokiego podziału społecznego i politycznego, który przerodził się w wojnę domową.

Więcej …
 

Z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin w dniu 6 lipca 2021 roku odbył się w Pekinie zdalny Światowy Szczyt Partii Politycznych, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 500 lewicowych i postępowych ugrupowań ze wszystkich kontynentów.

Więcej …
 

W dniu 19 czerwca 2021 roku w Warszawie odbyło się pierwszy raz od roku posiedzenie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …