Lewica przed wyborami 2023

Email Drukuj PDF

Z Pauliną Piechna-Więckiewicz wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy rozmawia Przemysław Prekiel

W jakiej konfiguracji Lewica przygotowuje się do wyborów? Wspólna lista jest już chyba nierealna?


Od początku mówiliśmy, żeby Zjednoczona Prawica przestała rządzić, to opozycja musi mieć jakiś pomysł i pakiet do zaoferowania dla Polek i Polaków. Samo odsunięcie PiS od władzy to za mało. Obecnie nie ma większej woli na opozycji do tego, żeby tworzyć wspólną listę.Będzie zatem wyłącznie lewicowa koalicja?

Na pewno będziemy startować jako Nowa Lewica z partią Razem, a co do reszty to jeszcze kwestia dalszych rozmów. Nie ma obecnie woli ani ze strony PSL ani Polski 2050, żeby tworzyć jedną listę z PO. Opozycji łatwiej się dogadać w starcie do Senatu. Chcemy kontynuować projekt senacki, który dał nam większość i warto to kontynuować. I tu nie ma wątpliwości, że się uda.

Rozmawiacie również z PPS i Unią Pracy?

Tak, mam nadzieję, że uda nam się porozumieć, tak, aby w jak najszerszej lewicowej formule wystartować wspólnie.

Lewica promuje projekt ustawy o rencie wdowiej. Kogo on ma głównie dotyczyć?

Chcemy rozwiązać problemy grupy społecznej, której życie upływa pod znakiem wielkiego ubóstwa. I to jest nasza rola, żeby rozwiązywać te problemy. Nasz projekt mógłby poprawić sytuację nawet półtora milionów Polek i Polaków, w większości Polek, bowiem to kobiety żyją dłużej, kobiety również otrzymują niższe świadczenia. Liderem tego programu jest
poseł Arkadiusz Iwaniak, który jest również jest jego pomysłodawcą. Dobrze stało się, że robimy to w ramach inicjatywy obywatelskiej. Ma to wówczas większe rażenie społeczne, angażuje tysiące obywateli i jest trudniejsze do odrzucenia. Sprawdzimy niebawem jak bardzo zależy władzy
na losie wdowców i wdów. Przy tym projekcie współpracujemy od początku z OPZZ, oraz organizacjami senioralnymi.

Projekt budzi duże zainteresowanie?

Ogromne! Spotykamy się z dużym odzewem, ludzie pytają o szczegóły. Projekt budzi bardzo dużo pozytywnych emocji. Poprzez to widzę, jak wielkie budzi nadzieje, że uda się tę sprawę doprowadzić do końca. Projekt przewiduje, że wdowiec lud wdowa mogłaby/mógłby otrzymać swoje świadczenie i powiększyć je o 50% po zmarłym małżonku, to ważne, żeby przy okazji pamiętać o następujących kwestiach. Ten projekt uprawnia osoby ubezpieczone nie tylko w ZUS, ale również w KRUS, oraz emerytur mundurowych. Mamy też górny limit otrzymywanego świadczenia, wynosi on trzykrotność średniej emerytury, to obecnie kwota 7600 zł i ma
obowiązywać również wstecz. Mamy starzejące się społeczeństwo i musimy odpowiedzieć na potrzeby tego społeczeństwa. Apelujemy przy okazji o waloryzację rent i emerytur i podniesienie zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. To jest element naszego programu „bezpieczny senior”.
Wychodzimy z założenie, że państwo powinno być z nami, obywatelami, na każdym etapie życia, także w tym momencie, gdy odchodzi ktoś bliski.

Jak idzie zbieranie podpisów?

Spotykamy się z dużym zainteresowaniem społecznym. Nasze posłani i nasi posłowie jeżdżą obecnie po kraju i namawiają do poparcia naszego projektu. Planujemy w przyszłości również spotkania otwarte, ale na razie rozmowy i dialog trwa na ulicach i bazarach, padają konkretne pytania od mieszkańców dotyczące szczegółów. Staramy się być przy ludziach. Ta formuła się sprawdza i jest bardzo konstruktywna.

Seniorzy to dla Lewicy ważna grupa społeczna?

Oczywiście, tym bardziej, że pod rządami prawicy, wbrew pozorom, seniorom żyje się coraz trudniej. Galopująca inflacja w pierwszej kolejności uderza  w najsłabsze grupy, a bez wątpienia seniorzy do takiej grupy należą. Dziś osoby starsze nie chcą tylko godnie żyć, ale rozwijając się, uczyć, być aktywne. Wspaniałą prace wykonują tu Uniwersytety Trzeciego Wieku, ale część osób nie ma do nich dostępu. Tę ofertę należy poszerzyć, bowiem seniorzy są dziś bardziej aktywni, niż kiedyś. Tu kłania się problem z opieką nad dziećmi do lat trzech, wobec czego dziadkowie wypełniają te lukę, rezygnując ze swoich aspiracji. Dla nas ważni są również ludzie młodzi. Niemal niezauważalny jest problem psychiatrii dziecięcej. Ilość prób samobójczych, która jest najwyższa od kilkunastu lat, przeraża. Ogromne spustoszenie wywołała tu pandemia. Dzisiejsza rzeczywistość nie jest dobra do posiadania dzieci oraz ich wychowywania. Homofobia wyklucza osoby LGBT, a prawa kobiet są coraz bardziej niszczone przez prawicę.

Na kogo najbardziej liczycie przy współpracy w realizacji lewicowych postulatów?

Naszym pierwszorzędnym partnerem są związki zawodowe. Współpracujemy z nimi od dawna, przy różnych projektach. Dotyczy to również związkowców z „Solidarności”, pomijam liderów, którzy sprzyjają władzy, ale nie wszyscy są w tym środowisku z tego zadowoleni , są tam bardzo wartościowi ludzie. Zauważamy chyba wszyscy brak realnego dialogu społecznego. Stronę społeczną się często pomija i traktuje niepoważnie. W naszym klubie za sprawy związków zawodowych odpowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, za kontakty ze związkami zawodowymi w Nowej Lewicy mam zaszczyt i przyjemność odpowiadać ja. Nowym przewodniczącym OPZZ został Piotr Ostrowski, z którym na pewno będziemy współpracować.  Nie ma chyba bardziej kompetentnej osoby. Warto wspierać również samorządowców, bowiem obecna władza ograbia samorządy z kolejnych środków. A brak pieniędzy na samorząd to nie brak pieniędzy dla wójta, burmistrza czy prezydenta, a dla naszych małych ojczyzn.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Przemysław Prekiel


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

14 listopada 2014 r.  w Chinach ukazał się I tom książki autorstwa prezydenta Xi Jinping’a – Zarządzanie Chinami (ang. The Governance of China). Aktualnie, od sierpnia 2022 roku rozpowszechniany jest czwarty tom

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 6804697

Temat dnia

Klęska amerykańskiej hard power w Iraku

20.03.2023. przypada 20. rocznica agresji US Army i wojsk sojuszniczych w Iraku. Wracam często myślami do tamtych wydarzeń, wspominając, np., kompromitujące przemówienie Colina Powella, ówczesnego Sekretarza Stanu USA (w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, 03.02.2003.), który usiłował uzasadniać a priori „celowość” tej agresji.

Więcej …

Wywiad tygodnia

Lewica przed wyborami 2023

Z Pauliną Piechna-Więckiewicz wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy rozmawia Przemysław Prekiel

W jakiej konfiguracji Lewica przygotowuje się do wyborów? Wspólna lista jest już chyba nierealna?


Od początku mówiliśmy, żeby Zjednoczona Prawica przestała rządzić, to opozycja musi mieć jakiś pomysł i pakiet do zaoferowania dla Polek i Polaków. Samo odsunięcie PiS od władzy to za mało. Obecnie nie ma większej woli na opozycji do tego, żeby tworzyć wspólną listę.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …
 

W dniu 5 stycznia 2023 roku odbyło się pierwsze po Walnym Zgromadzeniu posiedzenie zarządu Porozumienia Socjalistów. Wybrano Prezydium Zarządu w składzie: dr Andrzej Ziemski – prezes, Kazimierz Treger – wiceprezes, Czesław Kulesza – sekretarz generalny, Zbigniew Dymke – skarbnik oraz członkowie zarządu – Jan Herman, dr Marta Kościelecka i Piotr Lewandowski.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało w dniu 28 grudnia 2022 roku Stanowisko w sprawie proponowanych zmian w Kodeksie wyborczym.

Więcej …
 

W dniu 17 grudnia 2022 roku w Warszawie w trybie mieszanym (hybrydowym) odbyło się I(VII) Walne Zgromadzenie Porozumienia Socjalistów. Stowarzyszenie pod tą nazwą działa od 3 lat, wcześniej od roku 2004 działało jako Ruch Społeczny Praca-Pokój-Sprawiedliwość.
Walne Zgromadzenie Porozumienia Socjalistów miało charakter statutowy, sprawozdawczo-wyborczy.

Więcej …