Samorząd bez tajemnic

Email Drukuj PDF

 

 

 

 

 

Dominika Dulek - studentka Socjologii i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, działaczka polityczna i społeczna, współpracująca z ośrodkiem analiz polityczno-prawnych. Kandyduje do Rady Miasta Kwidzyna z list SLD.

Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w tegorocznych wyborach samorządowych?

- Wydaje mi się, że miałam po prostu dość bezczynności. Jako rodowita kwidzynianka, zauważam problemy mieszkańców i chcę je rozwiązywać. Obecnie większość ważnych dla społeczności lokalnych kwestii spoczywa na barkach samorządów. Gdy chce się mieć realny wpływ na politykę w skali mikro, start w wyborach samorządowych wydaje się być czymś naturalnym.

Jakie będą Twoje priorytety, kiedy zdobędziesz mandat radnej? Czym chciałabyś sę zająć w samorządzie?

- Jako wielka fanka demokracji uczestniczącej, chciałabym aby mieszkańcy mieli większy wpływ na to co dzieje się w regionie. Myślę, że zbyt rzadko w Kwidzynie korzysta się z takich narzędzi jak konsultacje społeczne czy referenda. To, co nie odpowiada mi w działalności obecnych władz, to brak transparentności. Jako radna, zdawałabym sprawozdania ze swojej aktywności i dążyła do tego, by poruszane na „górze” tematy, nie były tajemnicą dla obywateli. Na pewno, jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o politykę społeczną. W Kwidzynie zupełnie lekceważy się tą dziedzinę. Inwestuje się w spektakularne obiekty rekreacyjne, podczas gdy istnieje problem z mieszkaniami socjalnymi. W tle przewija się też kwestia prywatyzacji kwidzyńskiego szpitala, do której zdaje się dążyć trzymająca władzę w mieście i powiecie Platforma Obywatelska. Priorytetem jest dla mnie użycie wszelkich możliwych środków, by niebezpieczeństwo ograniczenia dostępu do publicznej służby zdrowia oddalić. Mieszkańcy wysuwają również zarzuty, co do dość ubogiej oferty kulturalnej w mieście. Jako radna postulowałabym zwiększenie dotacji dla Kwidzyńskiego Centrum Kultury.

Młodych ludzi - a zwłaszcza kobiet - jest jak na lekarstwo w polityce. Uważasz - także na swoim przykładzie, że to w końcu się zmienia?

- Wydaje mi się, że zmierzamy w dobrym kierunku, ale do osiągnięcia celu, którym jest zwiększenie udziału kobiet i ludzi młodych w życiu publicznym i politycznym, jest jeszcze daleko. W Polsce ciągle pokutuje przekonanie, że polityka jest domeną dojrzałych mężczyzn. Każdy, kto nie może sprostać temu wyobrażeniu trafia na szklany sufit i jedynie heroiczna determinacja, pozwala mu go przebić.

Startujesz z list SLD. Skąd ten pomysł?

- Powód jest prozaiczny. Jako wolny elektron szukałam opcji startu ze środowiskiem, do którego mi najbliżej. Po przeanalizowaniu kilku propozycji, zdecydowałam się na start z listy SLD. Przekonali mnie do siebie zarówno w trakcie tworzenia programu wyborczego jak i poprzez rozmowy w tzw. kuluarach.  Sądzę, że dokonałam słusznego wyboru.

Jak wygląda sytuacja polityczna w Twoim regionie? Lewica ma szansę na dobry wynik?

- Trzeba powiedzieć jasno, że lewica w Kwidzynie nie ma życia usłanego różami. Jeśli województwo pomorskie nazywane jest bastionem prawicy, to Kwidzyn można nazwać jej bunkrem. Ludzie związani obecnie z Platformą Obywatelską, sprawują nieprzerwanie rządy od 1990 roku. Istnieją jednak przesłanki, by twierdzić, że lewica osiągnie sukces w stosunku do poprzednich wyborów samorządowych, dzięki zniesieniu możliwości blokowania list wyborczych oraz kampanii wyborczej, nastawionej na poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Rozmawiał Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Statystyka

Odsłon : 5965491

Temat dnia

Unia Europejska socjalna a nie liberalna

Spór polskiego rządu na wielu frontach z instytucjami UE rozpala znaczną część opinii publicznej w Polsce do granic czerwoności. Jedni – strona rządowa i jej gorący zwolennicy i tzw. “eurosceptycy” – uparcie twierdzą, że to walka o polską suwerenność i że nie dało się tego uniknąć. Druga z kolei, czyli jak to lubią o sobie mówić – “euroentuzjaści” – mobilizują się pod hasłem “walki o przyszłość Polski w Unii” i “obrony europejskich wartości”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …