Manifest PKWN

22 lipca 1944 roku, siedemdziesiąt pięć lat temu został w Lublinie ogłoszony Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Manifest symbolizuje początek Polski Ludowej. Choć Polska do momentu proklamowania Konstytucji w 1952 roku nosiła przez osiem lat nazwę Rzeczypospolita Polska, to utarł się przydomek PRL na cały okres 45-lecia.
W ciągu 45 lat po wyzwoleniu w 1945 roku dokonała się w Polsce radykalna rewolucja społeczna. Zerwano z archaicznym paradygmatem szlacheckiej demokracji, jako elementu umożliwiającego stabilizację społeczną i polityczną w okresach I Rzeczypospolitej. W Polsce po II wojnie światowej w praktycznym wymiarze pojawiły się idee socjalistyczne i lewicowe opierające się o wielki dorobek Polskiej Partii Socjalistycznej, a więc: Deklarację założycielską PPS z 1892 roku, Manifest Rządu Ludowego Ignacego Daszyńskiego z 1918 roku i Program Radomski PPS z 1937 roku.
Mimo układu sił niekorzystnego dla wartości demokratycznych, jaki powstał w wyniku decyzji Wielkiej Trójki z Jałty i ustaleń Konferencji w Poczdamie, Polska po 1944 roku rozwijała się dynamicznie. Z kraju rolniczego zmieniła się w kraj przemysłowo-rolniczy. Zbudowano przemysł i nowoczesną infrastrukturę, z których nadal dzisiaj korzystamy. Szkolnictwo wszystkich szczebli na europejskim poziomie wykształciło współczesne, pracujące dziś kadry polskiej nauki, kultury, administracji państwowej. Polska transformacja po 1990 roku oparła się o kapitał finansowy, kulturowy i ludzki, który powstał w latach Polski Ludowej. Stabilne granice na Wschodzie i Zachodzie uzyskane dzięki dorobkowi całego społeczeństwa, ale głównie dzięki myśli politycznej polskiej lewicy, dają dziś gwarancje stabilności i względnego bezpieczeństwa.
Dziś, po 75 latach od słynnego Manifest PKWN i stosunkowo mało obiektywnej narracji historycznej rządzących można jedynie do oceny tego okresu wkładać pojedyncze elementy, na które składają się rzeczywiste fakty i doświadczenie oraz pamięć narodu. Oceny historyczne realne będą możliwe za wiele dziesiątków lat – zbyt wiele sił gra dziś w Polsce niedozwolonymi moralnie instrumentami propagandowym, aby zniszczyć pamięć historyczną Polaków.
Dziś można jedynie pochylić głowę w hołdzie bohaterom okresu tworzenia zrębów Rzeczypospolitej po 1944 roku. Byli oni uczestnikami ruchu oporu, wojny wyzwoleńczej na wszystkich frontach, także wojny domowej. Ale byli przede wszystkim uczestnikami wielkiego wysiłku pracy i odbudowy zniszczonego kraju.
Rządząca obecnie prawica wielokrotnie dyskredytowała Polskę Ludową i jej dorobek.
Mimo obchodzonych rocznic trzeba liczyć się z tym, że walka o umysły Polsków i ich pojmowanie procesów historycznych będzie trwałym elementem na scenie politycznej. Odradzająca się lewica musi o tym pamiętać.

Andrzej Ziemski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652651

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …