Nasi autorzy
Drukuj PDF

Bajka Zbigniew dr – medioznawca, b. Przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Ośrodek Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Bożyk Paweł prof. dr hab.– ekonomista, działacz polityczny, lider Kongresu Porozumienia Lewicy.
Brand Alicja – absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie, doktorantka w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych.
Brie Andre dr – poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia niemieckiej partii Die Linke, publicysta, działacz społeczny.
Chwedoruk Rafał dr hab. – historyk, politolog (Uniwersytet Warszawski).
Dobrosielski Marian prof. dr hab. –  filozof, dyplomata, przewodniczący Rady Programowej „Przeglądu Socjalistycznego”, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
Dubacki Leonard – historyk, archiwista.
Galoch Bronisław, dr inż. – emerytowany pilot, wykładowca Wyższej Szkoły Wojsk Lotniczych w Dęblinie.
Garczewski Krzysztof – historyk, doktorant w Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
Garstka Wojciech – publicysta, działacz społeczny, były rzecznik prasowy MSW.
Gierek Adam prof. dr hab. inż. – energetyk, działacz lewicy, poseł z ramienia UP do Parlamentu Europejskiego.
Golikow Jewgienij dr hab. – filozof, politolog, działacz społeczny, w latach 1991-1992 stały przedstawiciel rządu Republiki Estońskiej (faktycznie ambasador) w Moskwie, a zarazem doradca premiera Estonii.
Gorski Bogusław – działacz społeczny i sportowy, przewodniczący Rady Naczelnej PPS

Janik Krzysztof dr nauk humanistycznych, politolog, b. przewodniczący SLD, b. minister spraw wewnętrznych i administracji
Jaruzelski Wojciech – generał armii WP, b. prezydent RP.
Jaskiernia Jerzy prof. dr hab. – prawnik, działacz polityczny, b. minister sprawiedliwości
Kańtoch Lech – dziennikarz, publicysta.
Kolarzowski Jerzy dr – prawnik, konstytucjonalista (Uniwersytet Warszawski).
Kołodko Grzegorz W. prof. dr hab. – ekonomista, dwukrotnie wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów.

Koseski Adam prof. dr hab. – rektor Akademii Humanistycznej w Pułtusku
Koziej Stanisław prof. dr hab. gen. – strateg w Akademii Obrony Narodowej, autor wielu publikacji z dziedziny bezpieczeństwa, b. wiceminister obrony narodowej.
Kryś Daniel, redaktor portalu lewica.pl, działacz Młodych Socjalistów. Studiuje nauki polityczne na UW.
Kuzińska Hanna prof. dr hab. – ekonomistka, przewodnicząca Komitetu Ekspertów Kongresu Porozumienia Lewicy.

Machalica Bartosz – doktorant UW, członek kolegium „Przeglądu Socjalistycznego”.
Matuszewski Ryszard prof. dr hab. – eseista, krytyk literacki, autor podręczników szkolnych, tłumacz m.in. Louisa Aragona, André Chamsona.
Mulak Janusz – artysta plastyk, malarz, działacz społeczny.
Pilawski Krzysztof – dziennikarz, publicysta.
Piotrowski Ryszard dr – prawnik, konstytucjonalista (Uniwersytet Warszawski).
Pytel Jan – dr historyk, publicysta.
Romaniuk Marian – dziennikarz, publicysta.

Rudnicki Józef - dr filozof, historyk, publicysta
Rydliński Bartosz – dr politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Rygielski Janusz, dr inż. – geodeta, podróżnik, dziennikarz. Od 25 lat na stałe zamieszkuje w Australii. Był przez cztery kadencje prezesem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej. W ub. roku otrzymał tytuł honorowego przewodniczącego tej organizacji.
Salwa-Syzdek Eleonora, dr – historyk. Autorka wydanej ostatnio książki „Była taka Polska”.
Siwik Anna prof. dr hab.– historyk, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Sławiński Ryszard – b. senator SLD, b. członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, publicysta.
Stefański Jerzy dr inż. – działacz PPS, przewodniczący CKW PPS.
Szafarz Sylwester, dr – ekonomista,  dyplomata, (b. zastępca ambasadora RP w ChRL, Konsul Generalny RP w Szanghaju), radca prezesa Rady Ministrów RP, aktualnie dyrektor generalny Polsko – Chińskiej Izby Gospodarczej.
Szyszkowska Maria prof. dr hab. – etyk, Uniwersytet Warszawski, działaczka społeczna, była senator RP.
Ważny Zenon prof. dr hab., – olimpijczyk, wieloletni wykładowca AWF w Warszawie.
Wielgosz Przemysław, publicysta, redaktor naczelny "le Monde Diplomatique"
Ziemski Andrzej – dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny „Przeglądu Socjalistycznego”.

 


Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652622

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …