Chiny w nowej erze

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

 

Jednocześnie jest ona najbardziej aktualną w Polsce analizą przemian drugiej dekady XXI wieku, jakie zachodzą w Chinach. Trzeba podkreślić, że równolegle w Pekinie, w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, trwają prace redakcyjne i tłumaczenie tej pozycji wydawniczej na język chiński.
Nowa książka pt.: „Chiny w nowej erze” to zbiór materiałów publicystycznych i esejów dotyczących bezpośrednio Chin oraz kształtowania się nowej formuły świata wielobiegunowego po kryzysie lat 2008-2009 i pandemii Covid-19. Publikacja ta odpowiada na wiele podstawowych pytań, które zadają sobie nie tylko Polacy – dokąd zmierzamy jako cywilizacja.
Wydawnictwo „Kto jest Kim”, działające na polskim rynku od roku 1991, wcześniej, w roku 2015, opublikowało dwie książki tego autora, pt.: „Ziemi na ratunek” oraz „Cywilizacja XXII wieku”, w roku 2018 kolejne dwie: „Ewolucja BRICS” i „70 lat Chińskiej Republiki Ludowej” a w roku 2021 książkę:  „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.
We wszystkich, dotychczasowych opracowaniach autor konsekwentnie podejmuje tematykę globalizacji, Dalekiego Wschodu, Azji i Pacyfiku, umacniania się nowoczesnej cywilizacji przyszłości opartej o innowacje i nowy model społeczno-gospodarczy. Również publicystyka dr Sylwestra Szafarza dotyczy, przede wszystkim, Chin i innych wielkich mocarstw światowych, jak też możliwych modeli globalizacji. Książka wskazuje na mechanizmy tworzenia nowego ładu światowego, co nie pozostanie bez wpływu również na przyszłość UE i RP, szczególnie w płaszczyźnie gospodarczej, strategicznej i politycznej. Zawiera bardzo pogłębione, wyważone i obiektywne opinie i analizy dotyczące procesów globalizacyjnych, trendów ekonomicznych i relacji politycznych we współczesnym świecie. Stanowić ona będzie wielkie kompendium wiedzy o zjawiskach i o procesach kształtujących świat na najbliższe stulecie.
Nie ulega wątpliwości, że podstawowym centrum rozwoju w XXI wieku będzie obszar Azji i Pacyfiku. Z krajów takich jak Chiny, Japonia, Korea Płd. czy Singapur płyną nowe idee rozwojowe, nowe technologie ale także nowe wartości społeczne, koncepcje rozwoju gospodarczego, zagospodarowania Kosmosu, jak również reform dotyczących relacji międzynarodowych i świata finansów, jako motoru rozwoju. Czołową rolę odgrywają tutaj Chiny, chiński model gospodarczy i społeczno-polityczny, rozwiązania ustrojowe, chińskie koncepcje pokojowego współistnienia narodów i państw oraz multilateralizm – jako narzędzie współpracy.
Ostatnie kilkadziesiąt już lat pokazuje trafność i skuteczność chińskiego modelu gospodarczego (nieprzerwany wzrost), społecznego (konsekwentna likwidacja ubóstwa), politycznego (równowaga w kraju socjalistycznym rozwijającym społeczną gospodarkę rynkową i obecnym na rynkach kapitalistycznych w całym świecie), polityki międzynarodowej opartej o zasady pokoju i współpracy.
Chiński model rozwoju, w świecie w którym bankrutuje projekt neoliberalny, jest niezwykle atrakcyjny dla wielu krajów, które poszukują po nieudanych eksperymentach z kapitalizmem nowych dróg rozwoju. Potwierdzeniem atrakcyjności Chin jest ich dominujący udział w porozumieniu BRICS, które zyskuje wielu zwolenników i jak można domniemywać, w najbliższych latach poszerzy się o nowych partnerów.
Oceniamy, że po wcześniejszych publikacjach dra Sylwestra Szafarza książka „Chiny w nowej erze” będzie unikalnym dziełem na polskim rynku wydawniczym, na którym tak ważna problematyka kontekstu globalnego jest jeszcze stosunkowo nieznana i słabo upowszechniona.

Andrzej Ziemski

---

Szafarz S. Chiny w nowej erze. Wydawnictwo "Kto jest Kim". Warszawa 2023, s. 410.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Statystyka

Odsłon : 7493691

Temat dnia

Tak wygląda świat

Wenezuela jest oskarżana o sfałszowanie wyborów. USA nałożyły na ten kraj surowe sankcje gospodarcze i grożą innym, którzy by je łamali. W Pakistanie sfałszowano wybory delegalizując partię opozycyjną i wsadzając jej lidera do więzienia. Nie ma krytyki ze strony demokratycznego imperium, bo to sojusznik.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 30 września 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS w ramach przygotowań do Kongresu Partii, który odbędzie się w I kwartale 2025 roku.
Zgodnie z uchwałą Rady Naczelnej dokonano przeglądu stanu członkowskiego i organizacyjnego PPS na Mazowszu.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …
 

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …