Dług w kryzysie

Dług publiczny jest przedmiotem licznych komentarzy. Zadłużenie państwa utożsamiane jest z długiem wobec podmiotu prywatnego, który można zlicytować.
Sytuacja długu publicznego jest bardziej skomplikowana, co świetnie objaśnia prof. Andrzej Sopoćko w książce „Mit pieniądza” (pisze co sam wie, a nie opisuje tego, co inni wiedzą). Kiedyś władca miał własny majątek (dobra królewskie) z którego mógł finansować wojnę lub skutki jakieś katastrofy. Teraz władza zwykle nie ma swoich pieniędzy. Dysponuje jedynie dochodami z różnych podatków. Jeśli nastąpi kryzys gospodarczy, gdy ludzie nie zarabiają, bo firmy nie produkują, jak teraz z powodu epidemii, to możliwe są dwa rozwiązania.
Są jeszcze tacy, którzy uważają, że należy pozwolić na upadłość wszystkich, którzy nie mają pieniędzy. Silniejsi przeżyją i gospodarka ruszy. Tak reagowano do czasu kryzysu gospodarczego 1928 r. W USA reakcją na ten kryzys było działanie według pomysłu Keynesa, polegające na uruchomieniu inwestycji publicznych finansowanych środkami z budżetu. Od tego czasu reakcją na kryzys jest uruchamianie pomocy finansowej państwa. Ważne jest od kogo budżet pożycza pieniądze. Jeśli zaciąga się dług zagraniczny, to jesteśmy uzależnieni od ryzyka kursów walutowych. Tak było w Polsce z kredytami zagranicznymi z lat 70-tych.
Ostatecznie jednak państwa nie bankrutują i dochodzi do restrukturyzacji długu, czego liczne przykłady mieliśmy w historii najnowszej. Natomiast dług krajowy polega na tym, że osoby prywatne i instytucje pożyczają rządowi. Wierzyciele i dłużnicy są podmiotami krajowymi. Czyli społeczeństwo za pomocą rządu pożycza pieniądze sobie i od siebie. Nie jest to zaciąganie zobowiązań wobec przyszłych pokoleń, raczej potomkowie wierzycieli będą żądać spłaty od państwa, które środki na ten cel pozyska od wszystkich. Poza tym dług taki nie jest spłacalny. Kolejne obligacje wykupuje się nowymi emisjami i efektem jest tylko to, że bogatsi mają możliwość pewnego, choć mniej rentownego inwestowania nadmiaru środków finansowych.
Sprawą ważną jest, aby rząd utrzymywał odpowiednie proporcje pomiędzy długiem i dochodami budżetu, żeby obsługa długu nie wypierała innych wydatków. Dobrą zasada jest ograniczanie długu w czasie koniunktury gospodarczej, a powiększa w czasie kryzysu. Większość państw UE tak robiła w ostatnich latach. Polska niestety w czasie koniunktury zwiększała zadłużenie. Tym niemniej teraz rozsądne jest zwiększanie długu publicznego, aby podtrzymywać gospodarkę.

Wiesław Żółtkowski (Facebook)

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Statystyka

Odsłon : 7592325

Temat dnia

Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …