Na Święto Wojska Polskiego

W Polsce ludzie boją się racjonalnie myśleć i wyłamać ze zmowy milczenia, która dotyczy ważnych spraw. Porozmawiajmy o jednej z nich. Nieprawdą jest, że wojska amerykańskie w Polsce oznaczają nasze bezpieczeństwo. Oznaczają wplątanie Polski w agresywną politykę uprawianą przez USA. Czy Irak niczego nas nie nauczył? Amerykanie po II wojnie światowej prowadzili kilkadziesiąt większych i mniejszych wojen w różnych częściach świata.
Wojska USA są używane w celu realizacji interesów USA. Takie wartości jak prawa człowieka, czy demokracja są tylko wsparciem i propagandowym uzasadnieniem amerykańskich agresji. Trudno znaleźć przykłady ich bezinteresownych działań, tylko dla obrony tych wartości. Teraz armia USA okrąża swoimi bazami Rosję, która ma wartościowe zasoby, a lata dziewięćdziesiąte pokazały, że przy sprzyjającej władzy można po nie sięgnąć. Rozumiem, że w Polsce też są zwolennicy przegranej koncepcji Piłsudskiego, aby rozbić Rosję, wysłać ją do Azji, a tutaj przewodzić grupie państw z nami stowarzyszonych.
Tylko że Rosja ma broń atomową i nikt jej nie zaatakuje, a sąsiednie państwa nie życzą sobie przewodnictwa Polski. Rosja jest groźna ale tylko w obronie swojej bezpośredniej strefy wpływów (to była Ukraina). My do niej nie należymy. Nikt nas nie zaatakuje, jedynie Amerykanie mogą nas wziąć do swojego boku przy kolejnej awanturze wojennej. Sądzę, że mogą chcieć dokończyć zwycięstwo w „zimnej wojnie”, tak jak powtórzyli niedokończoną wojnę w Iraku. Ale Rosja ma silna armię i taka próba oznacza zniszczenie Polski, jako poligonu na którym są wojska amerykańskie.
Polskie wydatki obronne to w dużej części strata pieniędzy. Kupując nowoczesną broń od USA nie mamy suwerenności w jej użyciu. A płacić za nią musimy. Żeby było jeszcze dziwniej, to kupując broń za granicą likwidujemy ekonomiczny sens naszego przemysłu zbrojeniowego, na którym można byłoby ewentualnie zarabiać. Kupując gotowe zabawki wojenne dajemy tylko zarobić zagranicznym firmom. A przecież jesteśmy w sytuacji braku środków na podstawowe cele społeczne (ochrona zdrowia, walka z covid-19, edukacja, emerytury, itp.). Amerykanie domagają się, abyśmy wspierali ich wysiłek wojskowy. Chcą silnego wojska polskiego funkcjonującego pod ich wpływem, a w operacjach wojskowych pod ich dowództwem. W II RP mieliśmy marszałka Focha, w PRL Marszałka Rokosowskiego. Teraz tęsknimy do jakiegoś marszałka amerykańskiego!
Po co Polska w to się miesza? Myślę, że politycznie władza chce korzystać z historycznie ukształtowanej sympatii społeczeństwa do Ameryki. To jeden z powodów chęci udziału w amerykańskiej krucjacie. Drugim jest stwarzanie wrażenia naszej siły płynącej z potęgi sojusznika. Ale czy nie lepiej samemu współpracować gospodarczo z Rosją i innymi krajami spoza UE dla realizacji własnych interesów gospodarczych? Warto korzystać w tym zakresie z doświadczeń choćby mądrzejszych Czech. Trzeba pomyśleć o tym w dniach euforii propagandowej z okazji kolejnego etapu finansowania zbrojeń i pobytu armii USA w Polsce. I nie przyłączać się do większości, która się myli, jak to często bywało w naszej historii.

Wiesław Zółtkowski - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7386180

Temat dnia

Andrzej Duda w ChRL

Bez wątpienia, oficjalna wizyta państwowa Prezydenta Polski w Chinach, w końcu czerwca 2024 r., zalicza się do kręgu  najważniejszych wydarzeń w całym okresie 75 lat poczynając od powstania ChRL i od niezwłocznego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obiema Stronami.

Więcej …

Na lewicy

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …
 

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …