Trwa gra o Białoruś

Sytuację Białorusi najlepiej objaśnia wnikliwa analiza Jarosława Dobrzańskiego w „Przeglądzie”. Pozwolę sobie tylko na upraszczające uwagi o wybranych sprawach. Kraje Zachodu silnie zaangażowały się w poparcie dla opozycji w Białorusi. Pani Swietłana Cichanouski jest traktowana jako reprezentantka narodu walczącego z Łukaszenką. Do opozycji białoruskiej płyną z zagranicy pieniądze i doradcy. Polska od lat prowadzi dywersyjną wobec władz Białorusi telewizję Biełsat. Poparcia opozycji udzielają władze różnych krajów. Rozumiem, że Łukaszenko pewnie oszukiwał przy wyborach. W tym kontekście zrozumiały jest protest społeczny. Ale co dalej?
Używa się haseł o łamaniu w Białorusi praw człowieka i demokracji. To prawda. Ale przecież nie o to chodzi. Na Białorusi policja bije, ale we Francji też, a w USA nawet strzela. Trudno potępiać reżim białoruski z pozycji przyjaciela reżimu Arabii Saudyjskiej lub polityki Izraela wobec Palestyńczyków. W wielu miejscach świata nieprawości jest więcej, niż w Białorusi i kraje demokratyczne nie protestują. Wiec nie chodzi o głoszone wartości. Zatem o co?
Chodzi o to, że Białoruś jest w strefie wpływów Rosji. A gra idzie o ograniczenie jej wpływów, najlepiej podporządkowanie jej, jak w czasach Jelcyna. Jest to element geopolityki sprowadzającej się teraz do walki USA, jako najsilniejszego imperium z imperialnymi: Rosją i Chinami. O los Białorusi nikt się nie troszczy. Teraz Białoruś funkcjonuje przy silnym wsparciu gospodarczym Rosji. Rozumiem, że Polska też chce osłabić Rosję przez wyłuskanie Białorusi ze strefy jej wpływów, jak to stało się z Ukrainą. Ale jakie mamy wtedy propozycje dla Białorusi? Czy Zachód będzie ją wspierał finansowo, jak to robi Rosja? Czy też rozbierzemy jej zakłady przemysłowe, a bezrobotni staną się zasobem tanich pracowników dla naszej gospodarki?
W ostateczności do takiej sytuacji nie dojdzie. Rosja nie może sobie pozwolić na wojskowe bazy amerykańskie 500 km od Moskwy. Musi zareagować, gdy trzeba będzie, to także siłowo. To otworzy drogę do użycia różnych sankcji osłabiających Rosję. I właśnie o to chodzi, po to popiera się białoruską opozycję. Białoruś ma być nową Ukrainą dla Rosji. Wtedy jest nadzieja, że społeczeństwo rosyjskie zbuntuje się i doprowadzi do podporządkowania Rosji wpływom zachodu. Gra idzie nie o Białoruś, ale o panowanie nad światem, nad jego zasobami gospodarczymi. Jednak sprawa nie jest taka prosta. Spoiwem Rosji nie jest tylko Putin, jak głosi nasza propaganda, ale poczucie dumy rosyjskiej. Tam silnie funkcjonuje jednoczący mit narodowych wojen 1812 i 1941 r. On pozwala na przetrwanie wielu trudności. I bój o rozbicie Rosji może wywołać tak silne konflikty, że zagrożą one także Polsce. Mamy już do czynienia z problemami krajów Bliskiego Wschodu rozbitych wojnami USA. Oni są za oceanem, a uchodźcy pukają do naszych granic. Trzeba o tym myśleć uczestnicząc w grze o Białoruś.

Wiesław Żółtkowski - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 7592322

Temat dnia

Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …