Uprzedzam

Nie ma perspektywy pięknego, a tym bardziej szybkiego zwycięstwa. Wiele przyczyn, chyba największej wagi jest ta, że tzw. Zjednoczona Prawica wygrała wybory sejmowe i prezydenckie i zdołała, prawda, że na drodze swoistego zamachu stanu przejąć najważniejsze instytucje kontroli państwowej.
Inną przyczyną jest, że najważniejsi politycy tzw. Zjednoczonej Prawicy wiedzą, że wielokrotnie złamali prawo i czeka ich odpowiedzialność. Prędzej wyprowadzą Polskę z Unii Europejskiej niż oddadzą, w takiej jak dziś sytuacji, władzę.
Tym bardziej, że wolność nie jest wcale tak bardzo istotną wartością dla wielu milionów Polek i Polaków jak opisuje to polska zmitologizowana poza granicę dzielącą prawdę od fałszu historiografia.
Nie jest moim celem zniechęcać. Przeciwnie - moim celem jest zachęcać do walki o te wartości, które uczyniły wielką część Europy przestrzenią dobrostanu. Czasem kosztem (nie tak znów wielkim) konkurencyjności. Dobrze by było , żeby możliwie duża liczba Polaków była świadoma nie tylko fundamentalnych kulturowych różnic pomiędzy indywidualistyczną Europą (Francja) a kolektywistyczną Azją (Chiny) co wydaje się dla wszystkich oczywiste, ale także pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. To są bardzo poważne różnice.
Zachęcam do walki o europejskie wartości. Przeciwnie do tzw. Zjednoczonej Prawicy i polskiego Kościoła Katolickiego. Ich majaki o "naszej" misji względem Europy i ponownej jej chrystianizacji są o wiele istotniejsze od deklamacji o niby oczywistym dla nich wyborze obecności w UE. Oczywista jest dla nich kasa bogatych krajów Unii a nie europejskie wartości i prawo.
Wierzę, że ta władza padnie. Ale nie teraz. Sens dzisiejszego oporu podobny jest do sensu "Solidarności" 1980/1981 i potem, aż do "Okrągłego Stołu".
Mimo tak różnych okoliczności zewnętrznych pomiędzy tamtą a dzisiejszą sytuacją dziś idzie przede wszystkim o to, by w chwili możliwej zmiany ktoś potrafił tą zmianą kierować i nią zarządzać. Żeby ten bezsensowny, lecz przerażająco głęboki podział Polaków, największa zbrodnia dokonana przez Kaczyńskiego i spółkę z asystą Kościoła instytucjonalnego nie doprowadził do chaosu, wojny domowej i w efekcie rozpadu lub, w niesprzyjających, ale przecież zawsze możliwych okolicznościach zewnętrznych, faktycznej utraty suwerenności państwa. A z pewnością do nędzy wielkich rzesz ludzkich.
Zmiana najprawdopodobniej dokona się na ulicy, ale jeszcze nie tej ożywionej postulatami wolnościowymi, lecz tej wściekłej pustą kasą.
Przepraszam zawiedzionych. Z osobistego jednak doświadczenia a nie z lektur szkolnych pamiętam buńczuczne wypowiedzi prominentnych "baronów" "Solidarności". O naszej mocy, o żołnierzy polskim, który nie skieruje lufy przeciwko bratu, o tym, że nam się po prostu należy.
Smuci mnie powszechne także na inteligenckich profilach wyczekiwanie kolejnego wielkiego lidera, który zapewni należne zwycięstwo.
Demokracja i wolność zależą najpierw nie od wielkości przywódcy (choć przykład Lecha Wałęsy pokazuje jak bardzo dużo od lidera zależy), lecz od organizacji społeczeństwa obywateli, systematyczności, konsekwencji i wartości ludzkiego kapitału.
My potrafimy się organizować. Systematyczności i konsekwencji mamy głębokie deficyty. Podobnie jest z wartością kapitału ludzkiego.
Dzisiaj widzę dwa największe dla nas wyzwania. Pierwsze, by brak szybkiego zwycięstwa "napalonych" ludzi nie zakończył się gwałtownym sflaczeniem. I drugie, żeby te masy młodych ludzi, którzy mimo zagrożeń epidemicznych i tych związanych z nieobliczalnością władzy upomnieli się o swoje nie zrobili tego, co logiczne - zrezygnowali z Kraju, który wciąż wpada w spirale politycznych samodurów opętanych potrzebą władzy, niezdolnych moralnie i intelektualnie dźwigać jej prawdziwe wobec narodu obowiązki.

Andrzej Celiński - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Statystyka

Odsłon : 7386219

Temat dnia

Andrzej Duda w ChRL

Bez wątpienia, oficjalna wizyta państwowa Prezydenta Polski w Chinach, w końcu czerwca 2024 r., zalicza się do kręgu  najważniejszych wydarzeń w całym okresie 75 lat poczynając od powstania ChRL i od niezwłocznego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obiema Stronami.

Więcej …

Na lewicy

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …
 

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …