Ameryka odchodzi

Od wielu godzin obserwuję ekran telewizora, z którego wylewają się fale niepokoju i słabo skrywanej paniki – Ameryka płonie, Kapitol wzięty! Nie dziwię się nutkom histerii redaktorom amerykańskiej telewizji TVN, tak jak nie zaskakuje mnie słabo skrywany ton ich narracji: oto hołota weszła do świątyni demokracji, jakim jest Kapitol, co to będzie, co to będzie? Nic nie będzie otóż. Przynajmniej teraz. Jednocześnie jednak wtargnięcie rozgniewanego tłumu do siedziby parlamentu USA jest głęboko symboliczne.

Gdyby próbę szturmu Kapitolu podjęli wściekli ludzie związani z ruchem Black Lives Matter, zapewne sytuacja byłaby już rozwiązana na krwawo, poprzez strzelanie do intruzów. To nie są domysły: można wyszukać w sieci zdjęcia uzbrojonych po zęby gwardzistów, policjantów i żołnierzy gotowych wymierzyć do demonstrantów, którzy późną wiosną-wczesnym latem protestowali po zamordowaniu George’a Floyda. Do „świątyni demokracji” weszli jednak biali mężczyźni o zapatrywaniach prawicowych i skrajnie prawicowych, stąd pewna spolegliwość. Gaz i godzina policyjna były, ostra amunicja już nie.

Mylą się głęboko dziennikarze i komentatorzy TVN, obserwujący na bieżąco rozwój wypadków. Oni w Trumpie i jego postępowaniu widzą przyczynę obecnej sytuacji w stolicy Stanów Zjednoczonych. To nieprawda. Trump, jego tweety i pogróżki to zaledwie ostatnie ogniwo łańcucha przyczynowo-skutkowego. Taki prezydent jest nieuchronnym skutkiem rozwoju kapitalistycznego świata, któremu od lat przewodzi Ameryka, a w ciągu ostatnich lat już jedynie próbuje przewodzić. Ale jej czas i czas dotychczasowego świata się skończył. Tak, jeszcze przez lata będzie zdychał w agonii i konwulsjach. Ale nie zmieni już generalnego obrazu, do którego się tak przyzwyczailiśmy.

USA nie jest już, jak bredzi któryś z dziennikarzy, „wciąż żywą demokracją”. Ani żywą, ani demokracją. Jest od dawna już autorytarnym imperium, groźnym, krwawym i nieprzewidywalnym. Tłum na Kapitolu nie zrobi nic – nie ma ani struktur, ani przywódców. M.in. z tej samej przyczyny realne zmiany po masowych protestach Black Lives Matter ograniczyły się do strącenia pewnej liczby pomników. Amerykanie od lat pragną zmian, bo w kapitalizmie takim, jaki istnieje w „żywej demokracji”, nie da się żyć. Ale system polityczny w ich kraju działa tak, by do żadnej zmiany nie dopuścić. Ostatnie wybory prezydenckie były tego dowodem namacalnym.

Tłum na Kapitolu to gniew w czystej postaci. Ludzie zaprotestowali przeciwko poniżaniu ich i lekceważeniu, przeciwko pogardzie, jaka odczuwają ze strony elit. Bardzo znamienne są ataki demonstrantów na sprzęt największych mediów amerykańskich, będące emanacją tej właśnie pogardy. Ludzie, którym nie powiodło się w wyścigu szczurów nie chcą wiele, chcą na początek okazania szacunku i Trump im go – w przewrotny i pozorny sposób – dał. Teraz boją się, że wszystko to, co ich spychało na pozycje pariasów, wróci. Widzicie pewne analogie z krajem nad Wisłą?

Głęboko obrzydliwe jest słabo zawoalowane opowiedzenie się liberalnych elit zachodniego świata z gruntu przeciwko ludziom protestującym na Kapitolu bez cienia choćby zrozumienia, co naprawdę dzieje się w Ameryce. Ten kraj, który pouczał wszystkich, czym jest demokracja i wolność, w 2020 r. przeżywał wstrząs za wstrząsem, a u ich podstaw stało ciągle to samo: poczucie, że otaczająca rzeczywistość jest nie do zniesienia. Jednak liberalnych ekspertów nadal stać tylko na potępienie „warchołów” i „że ataki nie będą tolerowane”, piszą o „haniebnych scenach” na Kapitolu, chcą by do stolicy USA wrócił „porządek i praca”. Biden mówi bez żenady o „tłuszczy”. Wtórują im w tym tonie dziennikarze polskich liberalnych mediów. Świadczy o tym, że niczego przez ostatnie 30 lat się nie nauczyli, niczego nie zrozumieli. To nieuleczalne. Do końca będą czepiać się mirażu o Ameryce jako źródle demokracji, stróżu demokracji, przywódcy świata, czy jakie tam jeszcze całkowicie nieprawdziwe stwierdzenia wyciągają jak króliki z kapelusza.

Jeszcze nie rozumiecie? Wasz świat już nie wróci.

Maciej Wiśniowski
https://strajk.eu/ameryka-odchodzi/?fbclid=IwAR3arzrab-U4f0S4B5HyBsqkWkln056XzzwY8hqp40JzUR-nhYHzx14uGZ8

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7386212

Temat dnia

Andrzej Duda w ChRL

Bez wątpienia, oficjalna wizyta państwowa Prezydenta Polski w Chinach, w końcu czerwca 2024 r., zalicza się do kręgu  najważniejszych wydarzeń w całym okresie 75 lat poczynając od powstania ChRL i od niezwłocznego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obiema Stronami.

Więcej …

Na lewicy

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …
 

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …