Kilka twardych prawd o Funduszu Odbudowy

Praktycznie nie ma podziału środków na dotacje i pożyczki. Nigdy nie ma darmowych pieniędzy. Pożyczki mają być spłacone przez pożyczkobiorców. Dotacje będą spłacane z dochodów Unii, a wiec podatków nakładanych na podmioty działające w krajach Unii. Ponieważ jesteśmy biedniejsi, więc pewnie mniej unijnych podatków zapłacimy.
W socjalizmie z środków publicznych budowano zakłady pracy, które potem były państwowe. W kapitalizmie środki publiczne darowuje się prywatnym firmom, aby się rozwijały. Pieniądze z publicznych przekształca się w prywatne. Nie wartościuję, tylko sugeruję porównanie tego z potępianym często wspieraniem środkami publicznymi biednych, tych którym się nie udało.   
Kto decyduje o wydatkach w krajach UE? Ci którzy sprawują władzę. Gdy rządziła koalicja PO-PSL, to oni decydowali o sposobie wydawania pieniędzy unijnych. Stadiony i wysokie koszty dróg ze względu na pilny termin imprezy piłkarskiej nie wszystkim się podobały. A budowa elektrowni atomowej? Teraz rządzi Zjednoczona Prawica i ona będzie miała największy wpływ na wydawanie pieniędzy. Żeby to zmienić, trzeba wygrać wyboru. Można też przeprowadzić zamach stanu, ale trzeba mieć odpowiednie siły.
Czy można było przy okazji głosowania nad ratyfikacją FO zmienić rząd? Kompletna bzdura,  która narodziła się z zamkniętym kręgu ludzi wzajemnie się nakręcających w swoich racjach. Pomysły te miały silne wsparcie partyjnych dziennikarzy, którzy stwarzają pozory opinii publicznej. Pamiętam, że w korporacji też w zamkniętym gronie zdarza się  snuć życzeniowe pomysły, które wydają się realne. Tylko że tam liczby weryfikują życzeniowe myślenie. Z politykami jest gorzej, bo czasem mają problem, żeby policzyć do 460.
Czy środki z Funduszu Odbudowy zbawią kraj i pozwolą władzy wygrać kolejne wybory? Tylko przy bardzo nieudolnej opozycji. Nie jest łatwo prowadzić proces inwestycyjny, co pokazały ostatnie lata rządów PIS. Nic nie zbudowano. Było rozdawnictwo, na co nie będzie pieniędzy w FO, a żadne inwestycje się nie udały. Nie ma kompetentnych kadr. Pojawi się mnóstwo afer, niedotrzymywania harmonogramów, błędy. To będzie kompromitowało. Realizację większości inwestycji trzeba będzie przekazać zagranicznym firmom. A to będzie niepatriotyczne. Trzeba tylko zmienić „gadające głowy” opozycji, aby zamiast przekomarzania się z dziennikarzami potrafili posługiwać się faktami i liczbami.  
Głosowanie nad ratyfikacją FO podzieliło partie i ludzi aktywnych politycznie. Są to często podziały nieracjonalne, takie plemienne wojny. Potrzebny jest chłodny racjonalizm, nie wywracanie stolika do gry, tylko nowe układanie figur na szachownicy. W biznesie często wiele ludzi dzieli, ale skuteczni są ci, którzy realizują interesy, a nie uczucia.
Partie są bardzo słabe. Najlepszym dowodem jest rosnące poparcie dla ruchu Hołowni, który stoi na boku, nie miesza się do konfliktów i to wystarczy, aby uzyskiwał w sondażach coraz większe poparcie. Ludzie chcą mieć nadzieję, że przyjdzie ktoś lepszy. Mimo że ten eksperyment powtarzany jest już kilkakrotnie, to działa. Ten fakt jest bardziej wart analizy, niż rozpętywanie bezsensownej nagonki na Lewicę, według zasady, że najbardziej nienawidzi się tego, który niewiele się różni. Bo od tego, który różni się bardzo, niczego już nie oczekujemy.
Ujawniło się rozbicie słabych partii opozycyjnych. Opozycja musi się poskładać od nowa, co wymaga partnerstwa i uznania, że nie ma jednego przywódcy. To będzie trudne dla naszych psychopatycznych liderów. Takie są niestety realia, że skłonności psychopatyczne tworzą przywódców. Trzeba jednak, aby potrafili się ograniczać i korzystać ze swojej inteligencji, do której przecież się przyznają.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 6.05.2021 r.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652601

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …