Czym jest dziś lewica?

Lewica w Polsce lub to, co potocznie przyjęło się nazywać lewicą, pokonała długą drogę. Jednakże była to droga w złym kierunku.
Gdy spojrzy się na lewicę początku lat 90 - tych jawiła się ona jako niezwykle pragmatyczna, odpowiedzialna i spójna formacja. Gdy spojrzymy na polityków reprezentujących wtedy lewicę parlamentarną, biła od nich powaga, doświadczenie, spokój. Lewica w sposób dojrzały definiowała problemy Polaków, w sposób odpowiedzialny i przede wszystkim propaństwowy patrzyła na Polskę. Wszystko to powodowało, że lewica wtedy, u wydawałoby się progu największej swojej katastrofy, wzbudzała albo nienawiść (u jej przeciwników), szacunek (u ludzi o nie aż tak skrajnych poglądach) i zachwyt u sympatyków. Nazwiska, jakie można tu przytoczyć, były gwarantem politycznej klasy: Józef Oleksy, Jerzy Szmajdziński, Andrzej Urbańczyk, Izabela Sierakowska itd.
Dziś lewica, zamiast wzbudzać respekt, bić po oczach powagą, odpowiedzialnością i myśleniem propaństwowym, zwyczajnie śmieszy. Można powiedzieć, przebyła drogę od wzniosłości do śmieszności. Jak wiemy, a przypominał to wielokrotnie Jerzy Połomski: „od wzniosłości do śmieszności tylko krok". Niestety taki krok lewica wykonała.
Nie chodzi tu o głosowanie nad Ładem Polskim czy takie, czy owe głosowania w sejmie z PiS-em. Śmieszność lewicy charakteryzuje się tym, że przestała myśleć propaństwowo, przestała troszczyć się o ludzi pracy, niestety zaczęła zajmować się sferą obyczajową. Dziś, gdy widzimy aktywistów lewicy, zazwyczaj widzimy ich w mało poważnych akcjach. Mówiąc mało poważnych, mam na myśli akcje, które nijak się mają do życia zwykłego Polaka. Owszem zdarzają się ciekawe, wartościowe akcje. Giną one jednak w zalewie tego, co dla większości (ok. 95% Polaków jest mało znaczące). Niestety takie działania powodują, że ludzie, którzy poważnie chcą podchodzić do życia, poważnie patrzą na swoją pracę, problemy Polski, nie chcą identyfikować się z taką lewicą. Obecna Lewica stała się mało skutecznym ugrupowaniem od śmiesznych rzeczy. Pisząc ten tekst, jesteśmy przekonani, że nawet nie musimy przywoływać ów śmiesznych rzeczy, a każdy z czytelników doskonale wie, o co chodzi.
To jest największe zwycięstwo polskiej prawicy. Udało jej się wmówić społeczeństw, że lewica jest od spraw śmiesznych, że lewica was nie reprezentuje, że lewica jest wam niepotrzebna. Niestety uczyniła to przy ogromnym nie tylko przyzwoleniu lewicy, ale nawet przy jej wsparciu. Nawet jeśli sądzimy, że tego nie widać, bo żyjemy w nowoczesnym dużym mieście, to udajmy się poza jego granice. Porozmawiajmy z ludźmi z miasteczek do 30 tys. mieszkańców. W tych miastach gdzie w latach 90. lewica rządziła miastem, dziś ma problem ze skompletowaniem listy wyborczej. Nikt na nią nie chce głosować, nikt jej nie chce współtworzyć. I to jest obok wiarygodności, o której pisaliśmy wcześniej, drugi problem dzisiejszej lewicy.
Od wzniosłości do śmieszności tylko krok. W odwrotną stronę ta droga będzie dużo dłuższa. Jednak najwyższy czas ją rozpocząć!

Polska Partia Socjalistyczna
Koło Łódź Widzew

Facebook 30.08.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7273578

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …