Nowy Mur

Trwający od 2 września Stan Wyjątkowy przy granicy z Białorusią wchodzi w nowy etap. Rząd Zjednoczonej Prawicy przymierza się do powiększenia liczby żołnierzy oraz wydania ogromnej kwoty na budowę muru przy granicy z Białorusią.

Mowa o wysokiej zaporze wyposażonej w system kamer i detektorów ruchu. Jeśli chodzi o koszta, to wymieniana jest tu kwota rzędu 1 mld 615 mln zł.  
Zjednoczona Prawica najwyraźniej pozazdrościła Trumpowi muru. Różnica jest jednak taka, że to Morawiecki go zbuduje… a Polacy zapłacą.  
Cały projekt jest procedowany w trybie pilnym ze względu na wzrost naruszeń granicy w ostatnich tygodniach. PiS, Konfederacja i PSL poparły projekt rządu, KO i Lewica wystąpiły przeciwko. Pospieszny proces realizacji budzi obawy odnośnie uczciwości dot. realizacji inwestycji.
Nie trzeba chyba tłumaczyć, że koszt muru z pewnością pozwoliłby zrealizować liczne inne cele. W okresie narastających protestów, prawica nakręca narrację o oblężonej twierdzy i białoruskim zagrożeniu. Absurdalna konferencja Kamińskiego z 27.09 w pełni pokazała gotowość prawicy do dehumanizacji migrantów i migrantek i wykorzystywaniu ich do bieżących rozgrywek politycznych.
Próby zrzucenia odpowiedzialności za los tych osób na Łukaszenkę są jedynie intelektualnym umywaniem rąk. Od zeszłorocznych wyborów na Białorusi władze krajów członkowskich UE podważają legalność jego prezydentury. Skoro już zdążono obwołać go dyktatorem, to czy można liczyć na humanitarne podejście ze strony Łukaszenki i jego siepaczy z KGB?
Politycy, którzy głosowali “za” murem, w znacznej części byli przedstawicielami stanowiska “pro-life” przez ostatni rok dyskursu w sprawie aborcji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ukazuje to jedynie ich hipokryzję i fakt, że nie zależy im na realnej ochronie niczyjego życia, a jedynie na wpychaniu swojego światopoglądu w życie polityczne Polek i Polaków.
Pomysł zbudowania muru jest nie tylko obrzydliwą zniewagą dla ludzkiego życia. Jest też po prostu… niewykonalny. Teren granicy z Białorusią tworzą głównie mokradła, na których żadna wielka budowla fizycznie nie może powstać. Udowadnia to kompromitujący brak znajomości geografii własnego kraju wśród polityków polskiej prawicy. Gdyby jednak zdecydowali się na postawienie muru mimo przeciwności, teren ten musiałby zostać wysuszony, co skutkowałoby skrajnym niebezpieczeństwem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, które zasiedlają ten obszar.
Chowanie się za legalizmem przestało być śmieszne wraz z pierwszą śmiercią na granicy.

Zespół Prasowy PPS

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7273542

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …