7 listopada...

... to dla części polskich socjalistów, czerwonych demokratów szanujących porządek prawny, parlamentaryzm i humanistyczny patriotyzm jeden z najważniejszych dni w roku.
Równać z nim się może lub przebijać swoją doniosłością i znaczeniem być może tylko 1 maja, ale dla nas, socjalistów niepodległościowych, demokratów z PPSN obie daty są równie podniosłe, równie ważne. W Krakowie można się spotkać nawet z określeniem "czerwona msza" w odniesieniu do tej rocznicy i uroczystości z nią związanych.
Kolektyw PPS Niepodległość pamiętał więc dziś o Rządzie Ludowym składając kwiaty w Warszawie przy pomniku Daszyńskiego. Byliśmy też w stolicy Małopolski przy Pomniku Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa oraz na  Cmentarzu Rakowickim przy grobie pierwszego premiera. Przy okazji też przy pomniku i grobach poległych 6 listopada 1923 roku krakowskich robotników, ofiar sanacji krwawo rozprawiającej się ze strajkującymi. W Kielcach zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty przy grobie Franciszka Loefflera, komisarza rządu Daszyńskiego i Moraczewskiego w tym mieście. Pamiętaliśmy również o Arciszewskim w Londynie.
A co takiego się wydarzyło 7 listopada 1918 roku?
103 lata temu w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Na jego czele stanął jako premier Ignacy Daszyński A teki ministerialne przypadły między innymi Tomaszowi Arciszewskiemu.
Ten ostatni, to równie ważna postać i warta przypomnienia właśnie dziś. Jego nazwisko pojawia się w tekstach dotyczących historii PPS-u dosyć często. To jedna z nielicznych postaci pojawiających się wszędzie tam, gdzie PPS pisał swoją wielką historię i co ważniejsze, postać grająca wszędzie tam "pierwsze skrzypce". Właściwie  to od niemal początku tych zrywów robotniczych, które przypadły na okres pierwszej działalności PPS (choć do partii na początku nie należał). Wszak to autentyczny robotnik, czołowa postać strajków robotniczych tamtego okresu. Kolejno, przy okazji śmiałych i odważnych działań skierowanych przeciw caratowi w Organizacji Bojowej PPS m. in. w okresie rewolucji 1905 roku. Czy to akcja czterech premierów pod Bezdanami z Piłsudskim na czele, czy właśnie formułowanie się pierwszego rządu, czy też, gdyby czasem ktoś chciał podważać jego ogólnopolski charakter, członek rządu Moraczewskiego sygnowanego już przez Piłsudskiego i któremu podporządkował się cały naród polski. Później poseł w pierwszym polskim sejmie po odzyskaniu niepodległości, i tu warto dodać, że poseł niejednej kadencji, a jak nie poseł to radny, działacz. W latach okupacji i konspiracji czołowy przywódca PPS-WRN, który po spełnieniu swoich obowiązków, poniesionym ryzyku, konspiracji na ziemiach polskich przedostając się na zachód objął urząd premiera na emigracji. Również prezydent Polski, bo taką funkcję miała Rada Trzech w Londynie przeciwstawiana prezydenturze Zalewskiego.
Był on naszym, jednym z wielu, emigrantów, dla Brytyjczyków uchodźcą, choć nie uciekał a przeprawiał się na zachód w poczuciu misji. Wyspiarze nie odmówili mu natomiast praw czLowieka i wpuścili na obszar swojego kraju. Przed wojną zakładał pierwszą w Polsce poradnię świadomego macierzyństwa. Przy palących problemach na granicy z Białorusią i wracającego tematu przerywania ciąży a zagrożenia życia kobiety, Arciszewski świetnie się komponuje na tle Daszyńskiego 7 listopada. 4 listopada była 144 rocznica jego urodzin.
O Daszyńskim można i pisze się tego dnia wiele. Pierwszy polski premier, marszałek, wieloletni bezdyskusyjny lider PPSD a później jeden z najważniejszych polityków kreujących zręby polskiego parlamentaryzmu, demokracji. Człowiek, który do Lublina przybył na furmance przejąć władzę choć ruszył z towarzyszami samochodem z Krakowa (ten po kilku przygodach odmówił im posłuszeństwa). Przyjaciel Piłsudskiego któremu miał odwagę się przeciwstawić gdy ten łamał zasady demokracji parlamentarnej, udowadniając, że Polska jest ponad wszelką prywatą. Ważny męski głos w sprawie przyznania równych praw kobietom. Co ciekawe, to w krótkim, kilkudniowym rządzie Daszyńskiego tekę ministerialną otrzymała kobieta - Irena Kosmowska. Później, aż do wybuchu II wojny światowej próżno szukać kobiet zajmujących tak wysokie stanowisko w rządzie. Kobiety otrzymały pełnię praw dzięki deklaracji TRL RP Daszyńskiego, która stała się rzeczywistym prawem za rządów Moraczewskiego. Podobnie z 8-godzinnym dniem pracy i wieloma innymi kwestiami, które po ponad 100 latach nie tracą na znaczeniu, bo wciąż o te prawa walczyć musimy zaznaczając, że są to elementarne prawa człowieka. W drugiej połowie października obchodzimy co roku rocznicę urodzin i śmierci tego zacnego Ojca Niepodległości.
O ile Arciszewski był dla Polski niepodległej w pierwszej kolejności człowiekiem czynu, to Daszyński człowiekiem słowa, uruchamiającego ten heroiczny czyn dla bardziej równej, wolnej, sprawiedliwej i niepodległej Polski.
Pamiętając o naszych patronach i ważnym dziś wydarzeniu, kultywujmy mądry, otwarty patriotyzm, jako miłość do wspólnoty obywateli zamieszkujących granice naszego państwa, przeciwstawny do bogoojczyźnianego, nienawistnego, skupionego na kulcie siły i zakonserwowanych poglądach nietolerancji dla mniejszości, różnorodności.
Krzyknijmy dziś wszyscy:
"Niech żyje demokratyczny socjalizm, wolność, równość, niepodległość. Niech żyje wolna Polska".

PPS Niepodległość Facebook 7.11.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Statystyka

Odsłon : 7273673

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …