Inny punkt widzenia

Polska należy do UE i NATO. Sądzę, że wewnętrzne powiązania gospodarcze w UE bardziej służą naszemu bezpieczeństwu, niż kupowanie czołgów. Biden publicznie przyznał, jak wielkie było zaangażowanie USA w zbrojenie Ukrainy przed wojną (przyznał rację Putinowi?). I wojny to nie  powstrzymało, wprost przeciwnie.

Zamiast skupić się na rozwoju gospodarczym chcemy przodować w zbrojeniach i finansowaniu wojny w Ukrainie. A skąd na to pieniądze?
Niszczymy nasze więzi w UE. Nie uznajemy siły gospodarczej najsilniejszych krajów europejskich. Nie widzimy wielkiej zależności naszej gospodarki od zaciskania związków wewnątrz UE. Przecież samodzielnie prawie nic nie produkujemy. Zapominamy, że jesteśmy jednym z najbiedniejszych krajów UE, co potwierdzają różne statystyki. Opozycja uwierzyła w pisowską propagandę o mocarstwowości Polski? Czy znów: jakość to będzie?
NATO formalnie jest sojuszem obronnym. Deklaruje obronę granic zrzeszonych krajów. Równocześnie USA ciągle organizują interwencje zbrojne poza granicami krajów NATO (Jugosławia, Irak, cały Bliski Wschód, Afganistan, itd.). I do tych wojen zapraszają inne kraje. Polska uczestniczy w tym z ochotą. Bez szacowania kosztów i skutków gospodarczych. Inni też ulegają, o czym świadczy choćby to, że nie ogłasza się wyników badania, kto zniszczył gazociąg w Bałtyku? Strach to ogłosić? Jestem też przerażony poziomem kompetencji naszych generałów, którzy głoszą zwycięstwo Ukrainy, mimo utraty 20% terytorium i zniszczenie infrastruktury krytycznej. Tak zwyciężaliśmy moralnie w przegranych powstaniach.
Zdecydowanie wolę postawę Niemiec I Francji. Chciałbym żebyśmy z nimi zacieśniali współpracę gospodarczą i polityczną. UE jest silna gospodarczo i nie powinna tracić konkurencyjność wobec gospodarki USA, co teraz się dzieje. Rozwijająca się wojna wschodu z zachodem marginalizuje UE.
Trzeba wygasić wojnę w Ukrainie. Kształt pokoju nie jest tylko prawem Ukrainy, co się podkreśla. Jest sprawą naszą. Jesteśmy w tej wojnie, bez pomocy zewnętrznej wojna szybko by się zakończyła. Trwanie wojny grozi jej rozszerzeniem. Terytorium USA jest daleko, kraje europejskie blisko. To określa punkt widzenia. Perspektywa Europy powinna być śmielej artykułowana. W ostatnich kilkudziesięciu latach wiele wojen kończono kosztem słabszych. Tak zawsze było. Pokój zwykle nie jest sprawiedliwy, ale kończy zabijanie. To jest najważniejsze.    
Jeszcze jedno spostrzeżenie. Nie chcemy, aby w UE silniejsi mieli więcej do powiedzenia. Tymczasem w NATO w pełni akceptujemy indywidualne przywództwo USA. Gdzie tu konsekwencja? Ale widać, że u nas takie pomieszanie różnych porządków się podoba. Moje wątpliwości nic nie zmienią, ale nie można unikać samodzielnego myślenia. W kupie może raźniej, ale niekoniecznie mądrzej.

 

Wiesław Żółtkowski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 92 gości 

Statystyka

Odsłon : 7198587

Temat dnia

79 rocznica wyzwolenia Warszawy

79 lat temu Armia Czerwona wraz z Wojskiem Polskim oswobodziła Warszawę z rąk wroga - hitlerowskich Niemiec. Żołnierze wkroczyli do ruin naszej stolicy. Dowódca 1 armii, generał Stanisław Popławski, 17 stycznia o godz. 14.00 złożył meldunek, że stolica Polski - Warszawa - jest wolna".

Więcej …

Na lewicy

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …
 

W dniu 15 października 2023 roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Frekwencja rekordowa w III RP wynoisła 72,9%. Z badania exit poll sondaż Ipsos, za: tvn24.pl, wynika, że to Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc. wygrywa wybory 2023. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc. poparcia, Trzecia Droga 13 proc., Lewica 8,60 proc., Konfederacja 6,20 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2,40 proc. Według prognoz KO, Trzecia Droga i Lewica mają szansę na 248 mandaty.

 

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …