Generał Wojciech Jaruzelski - 10 lat

Uczestniczyłem dzisiaj w konferencji związanej z 10 rocznicą śmierci Gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Słowa szacunku dla Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za inicjatywę zorganizowania tego ważnego spotkania.
Z uwagą wysłuchałem wystąpień grona zacnych profesorów, uznanych autorytetów. Jest to niewątpliwie ważny wkład w debatę o Osobie Generała jako człowieka i polityka. W jednej sprawie jest powszechna zgoda, General Jaruzelski to postać kluczowa w najnowszej historii polskiej. To także postać o bogatej osobowości, skomplikowanej drodze życiowej, wielu dramatycznych doświadczeniach.
Przeciwnicy Generała, gotowi byli i nadal to czynią wyrzucić, Generała z kart polskiej historii. Jest to niemożliwe, oni to także wiedzą. W ostatnich latach z kart z naszej historii najnowszej próbowano wymazać także Lecha Wałęsę. Jak to możliwe? Uważamy się przecież za cywilizowany Kraj.
Transformacja ustrojowa w 1989 roku byłaby niemożliwa, bez podmiotowego udziału Generała
Wojciech Jaruzelski, jako Prezydent, przez kilkanaście miesięcy otoczył kuratelą rząd T. Mazowieckiego. Jako Prezydent nie zakwestionował żadnej decyzji, nowego solidarnościowego rządu. Ale to wszystko wiemy, wiedzą przynajmniej ludzie dobrej woli, z różnych obozów politycznych.
Na konferencji zarysowano pomnikową postać Generała. Więcej ludzkich odniesień było w wystąpieniu A. Michnika i końcowym słowie A. Kwaśniewskiego. Odnoszę się do tych prezentacji ze zrozumieniem, okazja bowiem ku temu szczególna.
Osobiście uważam, że warto więcej mówić o Generale Jaruzelskim, jako człowieku, jego przeżyciach i dylematach. Jest wiele książek, opisujących dylematy polityczne lat osiemdziesiątych/ rewolucja solidarnościowa, stan wojenny, etapy reformy gospodarczej, okrągły stół, wybory 4 czerwca/. Jest kilka książek autorstwa Generała.
Bardzo mi jednak brakuje osobistych świadectw osób, które nie były może na świeczniku, ale blisko współpracowały z Generałem w kształtowaniu pragmatycznych rozwiązań w wielu ważnych kwestiach.
W moich osobistych archiwach, mam odnotowanych wiele wypowiedzi Generała, które pokazują jego sposób myślenia, argumentacji, dochodzenia do ważnych rozstrzygnięć. Mam własne doświadczenia z bezpośredniej współpracy z Generałem w wielu kluczowych sprawach, między innymi sprawy kształtowania, budowy nowych związków zawodowych. Sprawom tym Generał poświęcał bardzo wiele osobistej uwagi.
Wielu z nas może zdziwi fakt, że w nowych związkach zawodowych / OPZZ/, 50 % członków, to byli członkowie Solidarności. Warto głębiej opisać ten złożony proces. Mogę podawać znacznie więcej przykładów z własnego doświadczenia, ze współpracy z Generałem. Takich osób jest znacznie więcej.
Warto więc może uzupełnić historię Generała, wspominając jego konkretne decyzje, te wielkie i mniejsze, ale także niezwykle ważne. Czuję potrzebę, ukazania, dzieła Generała przez pryzmat ludzkiego wymiaru, nie chodzi tu tylko o anegdoty.
Każda jego decyzja, była głęboko analizowana, uargumentowana, za tym jednak kryły się ludzkie dylematy, wątpliwości. Moim zdaniem warto to wszystko również opisać.
Przy takim podejściu, Generał który niewątpliwie zasługuje na pomniki, zejdzie do ludzi, będzie bardziej rozumiany przez młodsze pokolenia, które w bardziej obiektywny sposób patrzy na historię najnowszą, pragnie poznawać prawdę historyczną, a nie politykę historyczną pisaną przez polityków.
Uważam także, że osoby i środowiska polityczne, nie tylko partyjne, współpracujące z Generałem       w trudnych latach 80, powinny się pozbyć bariery, i zacząć mówić również krytycznie, o niektórych aspektach działalności i decyzji Generała. Racjonalne, obiektywne, krytyczne spojrzenie na dzieło Generała, również w środowiskach z nim związanych, pomoże wydobycie pełniejszej prawdy o Generale, a jego postać stanie się bliższa ludziom.
Nadszedł czas, na pełną, uczciwą biografię Wojciecha Jaruzelskiego, napisaną przez niezależnych, kompetentnych autorów
Niektóre tezy wypowiedziane na konferencji, wymagałyby z mojej strony polemiki. Na przykład ta, że Generał był skazany tylko na informacje przekazywane przez służby. To nieprawda, Generał bardzo dbał o dopływ informacji z różnych źródeł. Szkoda, że nie było czasu na wymianę poglądów.
Udana inicjatywa, podziękowania dla organizatorów.

Stanisław Gabrielski - Facebook 25.05.2024

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652683

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …