Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny. Zdjęcie Kaczyńskiego w Brukseli (po co jechał - takie same taniej byłoby zrobić w Przysusze) na proteście rolników opłacanych przez futerkowego barona udającego rolnika to przy tym zdjęciu z Warszawy blamanż. Jarosław Kaczyński nie zabrał nawet głosu w trakcie manifestacji rolników w Brukseli, mówiła za to kandydatka Konfederacji. Czyżby lęk ojca narodu przed mówieniem w obcym języku? Wiem, wiem. Ojciec narodu mówi tylko po polsku. Choć nie jest to polszczyzna w wersji najlepszej. Skłonność do dziwnych słów (np. ojkofobia) nic nie oznacza. Mega protest okazał się mega klapą.
Przypominam, że jeszcze w roku 2021 Zielony ład, przeciwko któremu wczoraj protestowali  delegaci PiS, to tak naprawdę miał być program rolny PiS w wydaniu europejskim. Tak mówił na filmie promocyjnym (za kasę PiS?) komisarz ds. rolnych UE Janusz Wojciechowski z nadania tego samego Kaczyńskiego. Ten sam Wojciechowski, który olał żądanie Kaczyńskiego by złożył rezygnację ze stanowiska komisarza. Wcale mu się nie dziwię. Emerytura z Komisji to gwarancja dostatku na stare lata. A co ma do zaoferowania Kaczyński? Ten sam, który krzyczy „Zielony ład no pasaran”. Czy przejdzie czy nie, to się okaże. A euro wśród pisowców cieszą się niezmiennym uwielbieniem.
Jedno jest pewne, ja zapamiętam z wiecu w Warszawie Lecha Wałęsę, który chyba pierwszy raz w swoim życiu, pamiętając o swoich zasługach, nawoływał do masowego wsparcia  kogoś innego niż on sam i jego koncepcję. Wsparcia Tuska. Bo zdaniem Wałęsy, tylko Tusk może pchnąć Polskę na tory lepszej przyszłości. Warto mieć świadomość, że sam Tusk nic nie może, więc to praca dla całej ekipy. Rola lidera jest jednak oczywista. To fascynujące obserwować przemiany tak silnych osobowości jak Wałęsa. I naprawdę obojętne jest czy ktoś uważa go za Bolka, czy geniusza. Dla mnie na zawsze zostanie Lechem, którego imię skandowałem na demonstracjach w latach 80-tych. Na demonstracjach, w których na 100% nie brali udziału Piotrowicz, Kujda, Kryże, Jasiński i inni pisowscy notable z legitymacjami PZPR, którzy stali wówczas tam gdzie ZOMO. Kaczyńskiemu nie udało się ukraść rewolucji solidarnościowej i zawłaszczyć jej dla siebie. To Lech był wtedy symbolem. Dzisiaj też, choć symbolem z całą masą rys. Mnie te rysy nie przeszkadzają w pielęgnowaniu pamięci o tamtym czasie.
Warto przypomnieć prorocze słowa Tuska - „bez Was nie mamy szans. Z Wami, oni nie mają szans. Polska jest Wasza, nie oddawajmy jej.” Do tego Tusk pokazał PiS jako listę złodziei, przekręciarzy i cwaniaków i szerzej zjednoczonej kleptoprawicy. Dlatego, warto ruszyć pupę 9 czerwca. Nawet jeśli uważa się wszystkich polityków za złych ludzi. Bo zło ma różne odcienie. Ten Kaczyńskiego to ostry cień mgły, jak mawiał Duda.

Andrzej Długosz - Facebook 05.06.2024

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

Statystyka

Odsłon : 7343539

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …
 

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …