Wojna na Ukrainie

Śledzę ją, bo jest elementem wielu współczesnych konfliktów zbrojnych zmieniających architekturę polityczną  świata. W Polsce propagandziści zwycięstwa Ukrainy zaczynają powoli rozumieć, że Ukraina tę wojnę przegrywa. Ciągle jednak głoszą, co chcą, aby się stało. Jest to dziecinne, trzeba widzieć, co będzie, a nie to, czego sobie życzymy. Ciągle pojawia się narzekanie, że świat zdradza Ukrainę i pokój będzie dla niej niekorzystny. Trzeba sprostować myślenie oderwane od faktów.
Po pierwsze, jaki świat? W Polsce potępiamy tylko zabijanie na Ukrainie, inne nam nie przeszkadza. Ale świat jest duży i widać, jak lamentujący nad Ukrainą aktywnie wspierają zabijanie w innych regionach (Sudan, Izrael, Syria) . Dla wielu krajów sytuacja na Ukrainie nie jest niezwykła. Widzą, że potępia się zbrodnie rosyjskie, a nie potępia się innych, czasem większych zbrodni.
Po drugie, Trzeba poważnie traktować punkt widzenia Rosji, która reagowała na przesuwanie strefy wpływów NATO na wschód. Nie było rozszerzania wpływów Rosji, tylko ich ograniczanie. Oni widzieli już perspektywę amerykańskiej bazy wojskowej na Krymie. I mieli podstawy do takich obaw, bo wszędzie rozszerzanie wpływów USA umacniane jest bazami wojskowymi (w Kosowie jest, a miała nie być). Moralnie agresję Rosji trzeba potępiać, ale tak funkcjonuje każde imperium, także to podziwiane w Polsce.
Po trzecie, z różnych powodów widocznych od 2014 r. w dającym się przewidywać czasie Ukraina w NATO nie będzie. W UE też nie będzie. Założymy się? Nie rozumiałem polityków jeżdżących do Kijowa i zapraszających Ukrainę do tych sojuszy. Kto nimi sterował, dlaczego byli prowokatorami? Tylko własna głupota, czy realizacja obcych interesów?
Po czwarte, klęska Ukrainy będzie prowadzić do zwiększonej emigracji do Polski, w tym rzeszy pokiereszowanych fizycznie i psychicznie weteranów. Nie będzie czołgów rosyjskich grożących Polsce, ale doświadczymy humanitarnych i materialnych skutków ukraińskiej katastrofy. Z tego powodu lepiej nie mieszać się do ustanawiania pokoju i brania odpowiedzialności za sprawy Ukrainy. Nie wolno ciągle powtarzać szkodliwej polityki Piłsudskiego, a potem podpowiedzi Giedrojcia, skłaniających nas do urządzania porządku na wschodzie, zamiast przyłączania się do Zachodu.     
Po piąte, tragiczne jest, gdy różni amatorzy politycy codziennie dyskutują o zbrojeniach i scenariuszach wojny z Rosją, a nie ma nikogo zastawiającego się nad zapewnieniem pokoju. To trudne, wymaga kompromisów, ale Polski nie stać na wojnę. To jest domaganie się kolejnego zniszczenia kraju. Tych, którym się marzy marsz na Moskwę podpowiadam: armia ukraińska przyjmie was z ochotą. Zobaczycie jakie to jest proste.  
Po szóste, nasi domorośli eksperci nie rozumieją, że Amerykanie ciągle prowadzą lub wspierają jakieś wojny, ale gdy nic nie grozi ich  terytorium. Wojna z Rosją nie może być zwycięska, musi prowadzić do zniszczenia obu krajów. Tego Amerykanie nie chcą. Chętnie będą wspierać innych gotowych do walki, do czego niebezpiecznie zgłaszają się polscy politycy i generałowie. W tej zastępczej wojnie z Rosją Amerykanie uczestniczą aktywnie i oni ją zakończą kierując się tylko swoim interesem (relacje z Chinami i Rosją).
Tezy te pewnie spotkają się z krytyką bezkompromisowych zwolenników walki z Rosją. Ale przypomnę je za kilka miesięcy i zobaczymy, kto ma rację, a kto wypowiada tylko nierealne życzenia.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 30.11.2024

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7685718

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Smoleńsk - 15 lat

Kilka dni po katastrofie smoleńskiej redakcja tygodnika „Wprost” zwróciła się do mnie o stworzenie tekstu poświęconego jednej z ofiar tej tragedii. Poniżej zamieszczam wspomnienie o Jerzym Szmajdzińskim napisane i wydrukowane 15 lat temu.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …