Co z Unią?

Najważniejszą sprawą w 2025 r. będzie kształt i perspektywa UE. Jestem zwolennikiem silnej Unii i rozszerzania jej wspólnych polityk. Cała historia Polski pokazuje, że rozwijaliśmy się, gospodarczo, gdy byliśmy otwarci na wpływy zewnętrzne. Zamkniecie granic prowadziło do zahamowania rozwoju gospodarczego. Wszystkie dane to potwierdzają.
UE stoi przed wielkimi wyzwaniami. W społeczeństwach europejskich podważany jest model państwa dobrobytu, stworzony po II wojnie światowej. Z jednej strony rosną wpływy idei liberalnych, zakładających że każdy samodzielnie sobie radzi i trzeba ograniczać rolę państwa. Z drugiej, pojawiają się idee populistyczne, głoszące zupełnie nierealne obietnice. To prowadzi do chaotycznych i nieracjonalnych rozwiązań, popieranych jednak przez wyborców.
UE nie prowadzi samodzielnej polityki. Jej członkowie są równocześnie członkami NATO, którym zarządzają Amerykanie. To przekłada się na politykę Unii, dodatkowo niespójną bo poszczególne państwa Unii różnią się podporządkowaniem USA. Stąd Unia z jednej strony wspiera napadniętą Ukrainę, a z drugiej nie reaguje na eksterminację Palestyńczyków przez Izrael. Polityka nie wynika z wartości, tylko z dyktatu amerykańskiego. Efektem jest m. in. odcięcie państw europejskich od tanich surowców energetycznych z Rosji, co jest istotnym powodem dzisiejszych problemów gospodarczych.
Dużym wyzwaniem jest imigracja. W UE brak jednolitej polityki imigracyjnej, w tym sposobu asymilacji przybyszów. W krajach unijnych występują w tym zakresie duże różnice. A problemu tego nie da się uniknąć, trzeba go szybko rozwiązać w skali całej Unii. Imigrantów trzeba świadomie i mądrze przyjmować. Alternatywą jest zabijanie ich na granicach.
Super ważnym wyzwaniem jest ochrona przed zmianami klimatu, ale to wypadkowa innych rozwiązań.
System władzy w UE nie ułatwia rozwiązywania problemów. Ograniczone są istotne uprawnienia Komisji UE, co powoduje  ich aktywność na obszarze regulacji drugoplanowych, często uciążliwych. Prawdziwa władza jest na poziomie reprezentacji państw. A tutaj dochodzą do głosu sprzeczne interesy, a nawet sprzeczne widzenie kształtu UE. W tej sytuacji jeśli Unia ma trwać, to musi skupić się na sprawach wewnętrznych i umacnianiu jej spójności. Nie służą temu rozważania o rozszerzaniu Unii. Są one nierealne i pełnią tylko rolę narzędzia motywującego państwa będące w konflikcie z Rosją. Przecież Ukraina, czy Gruzja nie zostaną przyjęte do Unii w dającym się przewidywać czasie. Czy ktoś w to wierzy? Takie nieracjonalne obietnice wzmacniają konflikty i nawet prowadzą do wojen.
Potrzebny jest ruch społeczny, wspólny we wszystkich krajach Unii, wspierający politykę umacniania UE. Chodzi o zachowanie państw narodowych, ale uwspólniających różne polityki dotyczące spraw, których nie można rozwiązać w skali jednego kraju. A takich spraw jest coraz więcej i one decydują o pozycji Europy w relacjach z USA, Chinami i Rosją. Chciałbym, aby UE była suwerenna, bez podporządkowania imperialnej polityce innych. Jeśli tego nie będzie, to państwa UE będą pojedynczo rozgrywane przez USA, Rosję i Chiny. Żadnemu z tych imperiów nie zależy na silnej Unii.

Wiesław Żółtkowski - Facebook - 30.12.2024

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyka

Odsłon : 7592211

Temat dnia

Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …