Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.
Flesz 1 - MTK w związku ze zbrodnią wojenną polegającą na nielegalnym deportowaniu ukraińskich dziec wydał nakazy aresztowania Władimira Putina. Ten wybierając się na szczyt BRICS w RPA w marcu roku 2023, którego akurat RPA była przewodniczącym, narażał się na aresztowanie i deportację. Sądownictwu RPA bliżej do Wielkiej Brytanii niż do ziobrzyzny. Prezydent RPA Cyril Ramaphosa oczekiwał specjalnego traktowania zbrodniarza. Putin nie zaryzykował i nie przyjechał do RPA, bo sąd został sądem.
Flesz 2 - W październiku 2024 Mongolia jako pierwsze państwo-sygnatariusz Statutu Rzymskiego została odwiedzona przez złoczyńcę Putina. Cytat za Wpolityce.pl z tego czasu - „strona mongolska miała obowiązek współpracy z MTK, w tym aresztowania i wydawania podejrzanych, którzy wkraczają na jej terytorium. Umowa zawiera zastrzeżenie, że państwa członkowskie mogą zostać zwolnione ze swoich zobowiązań, jeśli ich wypełnienie zmusiłoby je do „naruszenia istniejącego wcześniej zobowiązania traktatowego” wobec innego państwa, a także naruszenia immunitetu dyplomatycznego przedstawicieli lub własności kraju trzeciego.” Tyle Kremlowscy. Putin odbył wizytę w zwasalizowanym kraju i odjechał nieścigany.
Flesz 3 - polityczna kukiełka i prawniczy pustak Prezydent Duda Anżej poprosił rząd Tuska o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premiera Izraela Beniamina Netanjahu, w związku z jego zaproszeniem na świętowanie rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które ma być jednym z ostatnich eventów z udziałem Dudy w roli głównej. 21.11.2024 roku MTK wydał nakaz aresztowania Netanjahu. Zarzuty: zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione podczas operacji odwetowej w Stefie Gazy.
Czy w dniu 27 stycznia w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu potrzebny jest premiera Izraela, ściganego za zbrodnie ludobójstwa przez MTK i cywilizowany świat? Nie. Bo rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz to nie jest dzień do politykowania. Tego dnia najważniejsze są ofiary. To ich głos jest najważniejszy.
Zdumiewa mnie i oburza prośba Dudy i uchwała rządu Tuska zapewniająca wyłączenie ryzyka aresztowania Natanjahu, gdyby przybył do Polski. Po co taka decyzja? Międzynarodowe zobowiązania Polski są wiążące. Żadna uchwała ich nie wyłączy. MTK doprowadził do skutecznego skazania m.in. masowego mordercy, serbskiego rzeźnika Miloszevica, Dominica Ongwena z Ugandy, byłego dowódcy Armii Oporu Pana, czy byłego wiceprezydenta Demokratycznej Republiki Konga Jean-Pierre Bemba. Donaldzie, nie idź tą drogą. To Duda lubi przestępców.

Andrzej Długosz - Facebook 10.01.2025

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7592274

Temat dnia

Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …