Nie straćmy Ukrainy

Zwycięstwo Wiktora Janukowycza jest faktem. Przegranym stała się nie tylko jego konkurentka w prezydenckim wyścigu, ale przede wszystkim cała „pomarańczowa rodzina”. Kłótnie i waśnie bohaterów z Majdanu - Juszczenki i Tymoszenko – spowodowały brak zaufania ze strony społeczeństwa. Górę wzięły osobiste ambicje a nie interes społeczny – dali temu wyraz Ukraińcy podczas niedzielnych wyborów.
Co ważne z polskiego, ale i europejskiego punktu widzenia wybory te odbyły się w sposób jak najbardziej demokratyczny i przejrzysty.

Misja obserwacyjna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ogłosiła, że wybory odbyły się zgodnie ze standardami. Nie ma więc powodów do niepokojów – skoro więc liderzy pomarańczowej rewolucji walczyli o standardy, które przyświecały im 5 lat temu – takie jak walka z korupcją, wolne media, demokratyczne wybory – nie powinni mieć pretensji do wyborców, choć Julia Tymoszenko  zapowiada walkę w sądzie do końca.

Czego możemy spodziewać się po prezydenturze Wiktora Janukowycza? Z pewnością będzie innym prezydentem niż jego poprzednik. Odchodzący w niesławie – zdobył nie całe 6 proc. poparcia – Wiktor Juszczenko na odchodne postanowił wymierzyć Polakom policzek w postaci uhonorowania Stepana Bandery, lidera faszystowskiej UPA, odpowiedzialnego za wymordowanie kilkuset tysięcy Polaków na Wołyniu. Takich gestów ze strony nowej głowy państwa z pewnością nie będzie – Janukowycz i jego obóz polityczny zawsze odcinał się od nacjonalistycznej ideologii, słusznie uznając ją za zbrodniczą. Słusznie zauważał też – bliski Ukrainie – Jerzy Giedrojć: „W interesie naszych narodów leży znormalizowanie stosunków, co wymaga powiedzenie sobie prawdy – ale tylko prawdy”.

Wątpliwości dotyczące prozachodniej polityki nowego prezydenta nie ma niemiecki politolog z Fundacji Bertelsmanna, Cornelius Ochmann: „ Janukowycz nie będzie żadnym hamulcowym, jak się tego obawiają niektórzy komentatorzy na Zachodzie. Za jego rządów kraj będzie dalej się modernizował, nikt nie powstrzyma też rozwoju wolnych mediów czy prywatnej gospodarki… Demokracja na Ukrainie jest w o wiele lepszym stanie niż pięć lat temu, w przeddzień pomarańczowej rewolucji…”

Opiniotwórczy dziennik World Street Journal zauważa: „Oligarchowie otaczający Janukowycza stali się przejrzyści gospodarczo. Wynajęli pierwszorzędnych menadżerów, rygorystycznie płacili podatki, widzą swą przyszłą koniunkturę jako integralnie związaną z ograniczeniem korupcji, rozwijaniem polityki wolnorynkowej i ostatecznie, z integracją Ukrainy z bogatym rynkiem UE”. To dobry sygnał.

Mylne może okazać się lansowane w polskich mediach hasło „prorosyjski prezydent”. Brzmi ono w naszych warunkach jednoznacznie negatywnie, przedstawia się Ukrainę, która weszła właśnie w ramiona Rosji – choć podczas kierowania przez Julię Tymoszenko rządem, nie można było oprzeć się pokusie, że to ona świetnie dogaduje się z rosyjskimi liderami, ale to przecież zasługa, nie zarzut. Relacje Ukrainy z Rosją z pewnością wkroczą na nowy poziom, zbliżenie wydaje się oczywiste. I tu pojawia się szansa dla Polski – trzeba układać się z Ukrainą po przyjacielsku, bez histerii. Mając u boku prorosyjską Ukrainę i Rosję nie możemy pozwolić sobie na zgrzyty. Sam Janukowycz dał się dotąd poznać Polakom z dobrej strony – podczas objęcia urzędu szefa rządu w 2003 roku jako pierwszą wizytę złożył w Warszawie. Dziś sztab zwycięzcy również zapewnia, że dobre relacje z Polską będą priorytetem nowego prezydenta.
Ukraińcy zdali egzamin z demokracji – do urn poszło prawie 70 proc. wyborców, co w Polsce jest nadal niemożliwe. I choć wybory potwierdziły opinię wyrażaną przez ukraińskiego publicystę Mykoła Riabczuba o dwóch Ukrainach, to jest szansa na pojednanie, jednak przy założeniu, że zarówno wygrany jak i przegrana będą potrafili wznieść się ponad te podziały. Należy kibicować Ukrainie w tej historycznej chwili, aby nie zeszła z demokratycznej drogi, którą sama obrała pięć lat temu.

Przemysław Prekiel



 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Statystyka

Odsłon : 7685653

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Smoleńsk - 15 lat

Kilka dni po katastrofie smoleńskiej redakcja tygodnika „Wprost” zwróciła się do mnie o stworzenie tekstu poświęconego jednej z ofiar tej tragedii. Poniżej zamieszczam wspomnienie o Jerzym Szmajdzińskim napisane i wydrukowane 15 lat temu.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …