Zawłaszczanie niepodległości

11 listopada jest świętem wszystkich Polaków. Od kilku lat pewne grupy skrajnej prawicy podkreślają swą „prawdziwszą” polskość, próbując odróżnić się od tych, którzy poparli np. wejście Polski do Unii Europejskiej, czy też obce im są szowinistyczne i antysemickie zawołania.
Zastanawiająca jest ewolucja w ciągu 80 lat poglądów obozu narodowego, który na początku XX wieku nie widział, w przeciwieństwie do Polskiej Partii Socjalistycznej, samodzielności i niepodległości Polski, a jego przywódca, jako wybrany do Dumy przedstawiciel nadwiślańskiego narodu, co najwyżej głosił poglądy o ograniczonej samodzielności  w ramach ewentualnego Królestwa Polskiego. Później, już w ramach negocjacji Traktatu Wersalskiego, Roman Dmowski zrehabilitował się, walcząc ramię w ramię z Piłsudskim o suwerenny byt państwowy Polski. Polacy pamiętają jednak, jak wygląda rzeczywisty zapis historyczny tamtego okresu i kto, jakie ma zasługi w doprowadzeniu do tego, aby 11 listopada mógł być czczony przez wszystkich Polaków.
Obóz narodowy w ostatnich latach III RP mając za partnera nacjonalistyczne kręgi Episkopatu dokonał wielkiego wyczynu – doprowadził do zakłamania i odwrócenia prawdy historycznej. Siebie, z pomocą ambon, nobilitował na jedynego wyzwoliciela i zbawcę narodu, głosząc, że to on doprowadził do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Całą ówczesną lewicę z PPS na czele, która fizycznie walczyła pod dowództwem m.in. Józefa Piłsudskiego postawił do kąta, czyniąc ją zdrajcą narodu. Samego zaś Naczelnika przejął, jak swego, zapominając i powalając zapomnieć milionom nieświadomych Polaków, że ma on za sobą życiorys socjalistyczny i przeszłość rewolucyjną.
Przypominanie tych faktów jest obowiązkiem wszystkich światłych Polaków a socjalistów w szczególności. Wynika ono z powinności głoszenia prawdy, ale także z troski o przyszłość.
Zapowiedziany przez nacjonalistyczną prawicę tzw. Marsz Niepodległości to kolejny etap walki z postępem cywilizacyjnym, jaki dotyczy Polaków w XX i XXI wieku, ogromnymi zmianami, jakie nas spotkały w ciągu półwiecza po II wojnie światowej, doświadczeniami na drodze do realnej demokracji i wejścia w wielki projekt europejski.

Na Marsz Niepodległości organizowany przez skrajną prawicę się nie wybieram ze względów ideowych. Na kontrmarsz też nie pójdę, bo nie widzę możliwości i potrzeby udowadniania swoich racji kijem.
Ubolewam, że prawdziwego Marszu Niepodległości nie zorganizuje Polska Partia Socjalistyczna. Ona jedyna ma historyczne racje, aby takie wydarzenie z okazji Święta Niepodległości – 11 listopada firmować.

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7650755

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …