17 czerwca 2015 roku w Warszawie w siedzibie OPZZ odbyło się spotkanie partii i organizacji lewicy celem przedyskutowania zasad ewentualności współpracy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Spotkanie odbywało się pod hasłem niedopuszczenia do dominacji prawicy w polskim parlamencie i w życiu publicznym.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z uzasadnieniem poszukiwania przez ruch związkowy partnera politycznego, który będzie z lewicowych pozycji bronił interesów pracowniczych w nowym parlamencie, jaki wybierzemy w październiku br.
Przewodniczący OPZZ Jan Guz sformułował w tej sprawie wiele gorzkich słów adresowanych głównie do lewicy, która od lat zasiadała w ławach poselskich.
W spotkaniu wzięli w sumie udział przedstawiciele 29 partii i stowarzyszeń oraz lewicowych związków zawodowych. Na sali obrad znaleźli się posłowie lewicy: przewodniczący SLD Leszek Miller, wicemarszałkowie Sejmu Wanda Nowicka i Jerzy Wenderlich oraz Anna Grodzka (Zieloni). Obradom przewodniczył szef OPZZ Jan Guz.
Podczas spotkania, które miało charakter „okrągłego stołu”, przedstawiciele wszystkich organizacji i partii, występując w porządku alfabetycznym, przedstawili swój stosunek do zasad współdziałania przed wyborami, zasad merytorycznych tworzenia podstaw porozumienia oraz zasad programowych, które powinny stać się podstawą porozumienia.
Ustalono, że w perspektywie kilku dni odbędzie się spotkanie zespołu programowego, który został zobowiązany do przygotowania założeń programu wyborczego. Także w końcu miesiąca odbędzie się spotkanie upełnomocnionych przedstawicieli, celem podpisania porozumienia politycznego.
Celem zachowania partnerskich stosunków pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami przyjęto założenie, że organizatorem wszystkich spotkań jest OPZZ, a miejscem spotkań siedziba OPZZ w Warszawie.
Poza liderami poszczególnych ugrupowań, głos zabrał sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski, który zaproponował zasady organizowania procesu przygotowania do wyborów oraz samych wyborów w gronie lewicy. Propozycja miała charakter skakatologowanych partnerskich zasad pomiędzy poszczególnymi uczestnikami przyszłego porozumienia politycznego.
W spotkaniu wg przedłożonej listy obecności uczestniczyli przedstawiciele następujących podmiotów lewicowych:
Federacja Młodych Socjaldemokratów
Forum Współpracy
Fundacja Praw Obywatelskich
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów
"Krytyka Polityczna"
Lewica PL
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Partia Demokratyczna
Partia Regionów
Polska Partia Socjalistyczna
Porozumienie Socjalistyczne
„Przegląd Socjalistyczny”
Ruch Ludzi Pracy
Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka
Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
Ruch Sprawiedliwości Społecznej
Samoobrona
Socjaldemokracja PL
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Stowarzyszenie „Ordynacka”
Stowarzyszenie „Pokolenia”
Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego
Stowarzyszenie Wolność, Równość, Pokój
Towarzystwo Kultury Świeckiej
Twój Ruch
Unia Pracy
Wolność i Równość
Zieloni
Związek Nauczycielstwa Polskiego