Zebranie sygnatariuszy KPL

W dniu 17 stycznia 2009 roku w Warszawie odbyło się spotkanie sygnatariuszy Kongresu Porozumienia Lewicy. Spotkanie było poświęcone aktualnym problemom społeczno-politycznym w kraju, omówiono też sytuację na lewicy oraz zastanawiano się nad strategią KPL w związku z tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Sygnatariusze Kongresu Porozumienia Lewicy podkreślili istotne znaczenie problemów społecznych, jakie pojawiają się w związku ze światowym kryzysem ekonomicznym, dla poziomu życia Polaków. Zwrócono uwagę na skutki kryzysu w naszym kraju, który już w grudniu ub. roku objawił się w postaci wzrostu o ponad 70 tysięcy osób bezrobotnych.
Przyjęto w tej sprawie stanowisko polityczne.
Sygnatariusze KPL postanowili, aby w ramach samego kongresu nie powoływać, w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, samodzielnego komitetu wyborczego pod szyldem KPL. Postanowiono wesprzeć te inicjatywy na lewicy i w ramach działań sygnatariuszy, które realizują w tym obszarze założenia programowe KPL.
 
 
APEL KONGRESU POROZUMIENIA LEWICY
W OBRONIE POLAKÓW PRZED KRYZYSEM EKONOMICZNYM

1. Neoliberalny system ekonomiczny stał się główną przyczyną światowego kryzysu ekonomicznego doprowadzając do wzrostu kosztów utrzymania, utrudnień w dostępie do kredytów bankowych, ograniczenia działalności przedsiębiorstw, redukcji zatrudnionych pracowników i wzrostu inflacji. W konsekwencji nastąpiło spowolnienie dynamiki rozwoju gospodarczego wielu państw, w tym także Polski. Przyniosło to negatywne skutki dla wszystkich pracujących, a szczególnie najbiedniejszej części społeczeństwa – najniżej zarabiających, emerytów i rencistów oraz rodzin wielodzietnych.
Dalszy rozwój kryzysu może być tragiczny dla dużej części naszego społeczeństwa, gdyż jego skutki zagrażać będą fizjologicznym podstawom egzystencji oraz bezpieczeństwu socjalnemu Polaków.

2. Kongres Porozumienia Lewicy domaga się rzetelnej oceny skutków stosowania neoliberalnego systemu ekonomicznego w Polsce i uczciwej informacji społeczeństwa o jej wynikach. Skutki postępującego kryzysu najdotkliwiej obciążają najbiedniejszych obywateli naszego kraju. Dlatego też solidaryzujemy się ze stanowiskiem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie konieczności przyspieszenia konkretnych działań na rzecz ochrony przed skutkami kryzysu szczególnie tej części naszego społeczeństwa.

3. W zaistniałej sytuacji, Kongres Porozumienia Lewicy proponuje utworzenie ruchu obywatelskiego na rzecz obrony interesów ludzi pracy przed skutkami tego kryzysu. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań partii i organizacji lewicowych na rzecz zapewnienia wszystkim pracującym miejsc pracy, zabezpieczenia niezbędnych warunków egzystencji dla emerytów i rencistów oraz rodzin wielodzietnych.

Liczymy na nawiązanie współdziałania i wsparcie przedstawionej inicjatywy.

Prezydium
Kongresu Porozumienia Lewicy
Warszawa, 17 stycznia 2009 r.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Statystyka

Odsłon : 7549892

Temat dnia

Co wynika ze zwycięstwa Trumpa?

Po pierwsze, w Polsce bardzo silne są wpływy amerykańskie i to z obu stron podzielonej Ameryki. Amerykańscy demokraci mają decydujące wpływy w polskich mediach głównego nurtu. Propaganda Demokratów była tak silna, jakby Polacy mogli głosować. Politycy obecnej władzy też w to się włączyli. Równocześnie obóz PIS silnie deklarował przywiązanie do Trumpa. Generalnie propaganda w Polsce tak fałszywie przedstawia różne sprawy, że tego nie da się oglądać. Każdy Polak myślący samodzielnie i inaczej jest oskarżany o bycie agentem Putina. Trzeba samodzielnie szukać informacji w Internecie.

Więcej …

Na lewicy

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …