W dniu 14 lutego 2017 roku w Warszawie odbyło się spotkanie sygnatariuszy Porozumienia Socjalistów. W związku z sytuacją polityczną w kraju oraz mało zachęcającymi wynikami sondażowymi notowań lewicy postanowiono podjąć dalsze działania służące umocnieniu wizerunku i pozycji lewicy na scenie politycznej.
Istnieje wyraźna potrzeba zwiększenia potencjału wyborczego lewicy przed planowanymi za dwa lata wyborami samorządowymi, co dawałoby perspektywę sukcesu w wyborach parlamentarnych. Lewica nie może, w świetle sytuacji społeczno-ekonomicznej i politycznej w kraju pozostawać poza sferą realnego rządzenia. Stan ten wpływa negatywnie na reprezentowanie na forum publicznym interesów środowisk pracowniczych, emerytów, rencistów, ludzi pokrzywdzonych.
Powszechny dziś w polskiej polityce populizm nie wpływa na podejmowanie i skuteczne konstruowanie systemu sprawiedliwości społecznej. Dzisiejsza polityka w kraju jest wyrazem interesów konserwatystów i neoliberałów, którzy ze względu na spustoszenia, jakie poczynili w Polsce w ciągu ostatniego ćwierćwiecza powinni odejść w niesławie.
Porozumienie Socjalistów opowiada się za skutecznym posprzątaniem w Polsce i w Europie po neoliberalizmie, jako doktrynie ekonomicznej i politycznej, która zrujnowała stosunki ekonomiczne i społeczne, przyczyniła się do ogromnego rozwarstwienia społecznego, była siłą, która przyniosła kryzys i nieszczęścia wielu milionów ludzi. Dotyczy to również szeregów lewicy, gdzie wielu ludzi uległo liberalnym pokusom oraz głoszonym fałszywym dogmatom wolnego rynku.
Podczas spotkania dokonano oceny sytuacji na lewicy oraz sformułowano wnioski płynące z sytuacji po II Kongresie Lewicy, który obradował w listopadzie ub. roku. Kongres pokazał, jak krucha jest jedność lewicy nieoparta na wspólnych wartościach ideowych.
Postanowiono działać w kierunku wspierania procesów integracyjnych na lewicy opartych na wspólnocie ideowej i określonej wspólnocie interesów politycznych.
Przedyskutowano także rodzące się problemy związane z wydarzeniami politycznymi w Polsce w ostatnim okresie oraz omówiono stan rozwoju stosunków międzynarodowych.
W spotkaniu Porozumienia Socjalistów poza przedstawicielami sygnatariuszy uczestniczyli przedstawiciele Unii Pracy, Partii Regionów i Stowarzyszenia „Pokolenia”.
Porozumienie Socjalistów powstało w dniu 9 marca 2016 roku w wyniku inicjatywy środowisk socjalistycznych z Polską Partią Socjalistyczną na czele. W jego skład wchodzą ponadto: Polska Lewica, Ruch Ludzi Pracy, Ruch Odrodzenia Gospodarczego, Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli, Stowarzyszenie im. I. Daszyńskiego, Stowarzyszenie Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”, Stowarzyszenie „Weterani Lewicy”, Redakcja „Przeglądu Socjalistycznego”.