Komisja Trójstronna

16 lutego 2009 roku odbyło się posiedzenie Komisji Trójstronnej na temat wypracowania rozwiązań łagodzących negatywne skutki kryzysu światowego w Polsce. Niestety nie osiągnięto porozumienia. Bardzo rozbieżne są interesy świata pracy i pracodawców. Również przedstawiciele rządu wykazują niezrozumienie wielu problemów społecznych.


KOMUNIKAT TRÓJSTRONNEJ KOMISJI DO SPRAW SPOŁECZNO-GOSPODARCZYCH
Z POSIEDZENIA W DNIU 16 LUTEGO 2009 ROKU

Problematyka dotycząca wypracowania rozwiązań łagodzących negatywne skutki konsekwencji kryzysu światowego dla Polski oraz wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń na 2009, były dominującymi tematami posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Posiedzenie, któremu przewodniczył Waldemar Pawlak – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, odbyło się w dniu 16 lutego 2009 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń na 2009 r., zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, informację przedstawił pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych.
Jak wynika z informacji wspólne posiedzenie zespołów problemowych TK ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz ds. ubezpieczeń społecznych, przyjęło dwa odrębne stanowiska w powyższej kwestii: stanowisko strony związkowej i stanowisko strony pracodawców. Tym samym nie osiągnięto porozumienia.
W stanowisku strony związkowej pojawiły się zarzuty pod adresem strony rządowej o uniemożliwianiu przeprowadzenia właściwych negocjacji. Wobec takich informacji stanowczo zaprotestowała Pani J. Fedak Minister Pracy i Polityki Społecznej. Jej zdaniem rząd wywiązał się ze wszystkich ciążących na nim obowiązków.
Informacje na temat działań rządu związanych z wpływem kryzysu światowego na sytuację społeczno-gospodarczą Polski przedstawił Pan Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Przybliżył założenia programów rządowych dotyczących walki z kryzysem (m.in. rozporządzenie MF o ulgach i o VAT). O programach będących w kompetencjach Ministerstwa Gospodarki poinformował Wicepremier Waldemar Pawlak. Poinformował również o konsekwencjach stosowania tzw. opcji walutowych oraz o stanie prac w tym zakresie.
Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego, w ogólny program polityki antykryzysowej nie są wpisani przedstawiciele Małych i Średnich Przedsiębiorstw, stanowiących 75% polskiego rynku. Dlatego powinno się wypracować program uwzględniający ten sektor.
Obawy Związku Rzemiosła Polskiego podzieliło również Forum Związków Zawodowych, które zwróciło uwagę na wzrost cen energii. Ważnym jest również kontekst oszczędności rządu i ich zakres przedmiotowy i podmiotowy.
Partnerzy społeczni poinformowali o wynikach prac trzech autonomicznych posiedzeń, które zostały podjęte w związku z zaniepokojeniem lawinowo rosnącym kryzysem i niewystarczającym, zdaniem strony społecznej działaniem rządu. W trakcie autonomicznych posiedzeń wyspecyfikowano obszary tematyczne, z których następnie wyodrębniono grupy zagadnień oraz w konsekwencji tematy.
Poszczególne tematy zostały rekomendowane do właściwych Zespołów problemowych Trójstronnej Komisji. Pakiet spraw nie jest zamknięty. Partnerzy społeczni wystąpili do rządu z apelem o przyspieszenie alokacji środków unijnych (których rola w działaniach antykryzysowych jest bardzo duża) oraz zwiększenia roli partnerów społecznych w komitetach monitorujących i sterujących. Ponadto konieczne jest zwiększenie roli WKDS i Trójstronnych Zespołów Branżowych w dialogu na temat kryzysu. Na wniosek partnerów społecznych odbędą się również spotkania z ministrami poszczególnych resortów oraz Premierem RP.
O stanie prac w poszczególnych Zespołach problemowych poinformowali ich przewodniczący. Przybliżone zostały sprawy budzące największe kontrowersje, jak również te, które zyskują wstępną lub kierunkową akceptację stron. Zwrócono również uwagę na zagrożenia w realizacji niektórych projektów np. w kwestii wykorzystania środków unijnych oraz konieczność właściwego ich realizacji i wykorzystania.
Rozmowy będą kontynuowane zarówno autonomicznie, a także z udziałem strony rządowej i będą zmierzać do wyjaśnienia kwestii budzących wątpliwości oraz przyjęcia jak najszerszego, optymalnego pakietu rozwiązań.
Sprawy ujęte w bogato opracowanym materiale przez FZZ, dotyczącym pozyskiwania środków unijnych (m.in. w kontekście trudności realizacji), na wniosek BCC - będą przedmiotem analizy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które udzieli stosownych wyjaśnień.
Do kwestii działań antykryzysowych ustosunkowali się również przedstawiciele KWRiST (samorządów). Zwrócili uwagę na konieczność udzielenia subwencji środowiskowej dla gmin, szczególnie tych, które nie leżą w specjalnych strefach ekonomicznych. Również przedstawiciele organizacji pozarządowych apelowali o włączenie tych podmiotów w pakiet działań antykryzysowych.
Następnie odbyła się szeroka dyskusja, dotycząca sprecyzowania kierunków, w jakim pójdą ostateczne rozwiązania w pakietach łagodzących skutki kryzysu oraz aktywności państwa w tym zakresie, w tym również skutków dla budżetu państwa.
Trójstronna Komisja przyjęła Uchwałę nr 34 w sprawie powołania Zespołu doraźnego ds. pracowników samorządowych oraz służby cywilnej.

Podpisy stron: rządowa, związkowa, pracodawców
Warszawa, 16 lutego 2009 r.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652657

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …