21 października 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Szkice z dziejów lewicy. Socjaliści w historii Piotrkowa Trybunalskiego. Konferencja wpisuje się w 125. rocznicę obchodów powstania w 1892 roku Polskiej Partii Socjalistycznej.
Organizatorami konferencji byli: Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego (Filia w Piotrkowie Tryb.), Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego i Polska Partia Socjalistyczna.
W programie konferencji wygłoszono następujące referaty:
Bogusław Gorski (Przewodniczący Rady Naczelnej PPS) - 125-lat PPS
red. Andrzej Ziemski - Redaktor Naczelny „Przeglądu Socjalistycznego”/Przewodniczący Komisji Historycznej PPS - Uwarunkowania historyczne i społeczne towarzyszące powstaniu PPS w 1892 r.
dr hab. prof. UŁ Marta Sikorska-Kowalska (UŁ) - Spór o genezę polskiego socjalizmu - Feliks Perl i Ludwik Kulczycki
dr Maciej Hubka (AP w Piotrkowie Trybunalskim) - Pierwszowojenne dzieje polskich komunistów
dr Kamil Piskała (UŁ) - Czas lęku i nadziei. Polska Partia Socjalistyczna w dekadzie lat 30-tych
dr Tomasz Karbowniczek (badacz niezależny) - PPS i KPRP wobec parlamentaryzmu i wyborów w pierwszych latach II Rzeczypospolitej
dr Daniel Piekaruś (IPN Lublin) - PPS na Lubelszczyźnie 1944-1948. Stereotypy a fakty
dr Piotr Kilańczyk (IPN Łódź) - Socjaliści piotrkowscy w raportach Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Piotrkowie Trybunalskim
mgr Grzegorz Łubczyk (były ambasador RP w Republice Węgierskiej) - Socjalista Henryk Sławik – bohater trzech narodów.
Podczas konferencji przybliżono szereg faktów, życiorysów i zdarzeń z życia m.in. Piotrkowa Trybunalskiego, potwierdzających ogromny wkład socjalistów w walkę o sprawiedliwy kształt ustrojowy Polski, spełniający podstawowe wymagania naszej cywilizacji, zapewniający godne warunki życia, edukacji i rozwoju Polaków.
Podczas konferencji dyskutowano nad wnioskami dotyczącymi konfrontacji polskiego socjalizmu z rzeczywistością Polski w ciągu ostatnich 150 lat, szczególnie podstawowych wartości ideowych PPS, które zamykają się haśle: niepodległość i sprawiedliwość społeczna. W konkluzji stwierdzono, że mimo upływu 125 lat, misja dziejowa Polskiej Partii Socjalistycznej jest nadal aktualna i żywa, bowiem warunki rozwoju Polski i życia społeczeństwa dalece odbiegają dziś od postawionych w 1892 roku zadań przez Ojców-Założycieli PPS.
Padło stwierdzenie, że historia PPS, to historia Polski a historia Polski, to historia PPS, na przestrzeni ostatnich 125 lat.
W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób ze środowisk naukowych oraz grupa działaczy PPS i SLD z Warszawy, Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego.