Socjaliści w Piotrkowie Trybunalskim

21 października 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Szkice z dziejów lewicy. Socjaliści w historii Piotrkowa Trybunalskiego. Konferencja wpisuje się w 125. rocznicę obchodów powstania w 1892 roku Polskiej Partii Socjalistycznej.
Organizatorami konferencji byli: Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego (Filia w Piotrkowie Tryb.), Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego i Polska Partia Socjalistyczna.
W programie konferencji wygłoszono następujące referaty:
Bogusław Gorski (Przewodniczący Rady Naczelnej PPS) - 125-lat PPS
red.  Andrzej Ziemski - Redaktor Naczelny „Przeglądu Socjalistycznego”/Przewodniczący Komisji Historycznej PPS - Uwarunkowania historyczne i społeczne towarzyszące powstaniu PPS w 1892 r.
dr hab. prof. UŁ Marta Sikorska-Kowalska (UŁ) - Spór o genezę polskiego socjalizmu - Feliks Perl i Ludwik Kulczycki
dr Maciej Hubka (AP w Piotrkowie Trybunalskim) - Pierwszowojenne dzieje polskich komunistów
dr Kamil Piskała (UŁ) - Czas lęku i nadziei. Polska Partia Socjalistyczna w dekadzie lat 30-tych
dr Tomasz Karbowniczek (badacz niezależny) - PPS i KPRP wobec parlamentaryzmu i wyborów w pierwszych latach II Rzeczypospolitej
dr Daniel Piekaruś (IPN Lublin) - PPS na Lubelszczyźnie 1944-1948. Stereotypy a fakty
dr Piotr Kilańczyk (IPN Łódź) - Socjaliści piotrkowscy w raportach Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Piotrkowie Trybunalskim
mgr Grzegorz Łubczyk (były ambasador RP w Republice Węgierskiej) - Socjalista Henryk Sławik – bohater trzech narodów.

Podczas konferencji przybliżono szereg faktów, życiorysów i zdarzeń z życia m.in. Piotrkowa Trybunalskiego, potwierdzających ogromny wkład socjalistów w walkę o sprawiedliwy kształt ustrojowy Polski, spełniający podstawowe wymagania naszej cywilizacji, zapewniający godne warunki życia, edukacji i rozwoju Polaków.
Podczas konferencji dyskutowano nad wnioskami dotyczącymi konfrontacji polskiego socjalizmu z rzeczywistością Polski w ciągu ostatnich 150 lat, szczególnie podstawowych wartości ideowych PPS, które zamykają się haśle: niepodległość i sprawiedliwość społeczna. W konkluzji stwierdzono, że mimo upływu 125 lat, misja dziejowa Polskiej Partii Socjalistycznej jest nadal aktualna i żywa, bowiem warunki rozwoju Polski i życia społeczeństwa dalece odbiegają dziś od postawionych w 1892 roku zadań przez Ojców-Założycieli PPS. 
Padło stwierdzenie, że historia PPS, to historia Polski a historia Polski, to historia PPS, na przestrzeni ostatnich 125 lat.
W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób ze środowisk naukowych oraz grupa działaczy PPS i SLD z Warszawy, Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Statystyka

Odsłon : 7453484

Temat dnia

Campus w ogniu...

Minister Dmytro Kułeba na spotkaniu z uczestnikami Campusu w Olsztynie przedstawił ukraińską politykę historyczną. Okazją ku temu stało się pytanie jednej z uczestniczek: Kiedy Polska będzie mogła przeprowadzić ekshumacje? Sądząc po słowach ministra wtedy, kiedy my Polacy:

Więcej …

Na lewicy

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …
 

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …
 

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …