Protesty związkowe

6 marca 2009 roku w całym kraju miały miejsce protesty związkowe. Płonące opony, huku petard, atrapy kos, a nawet strzały z moździerza - tak wygląda protest pracowników sektora zbrojeniowego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.
- Nie można umierać nic nie mówiąc - tłumaczył w TVN24 Stanisław Głowacki z „Solidarności”. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, po zakończeniu pikiety delegację protestujących ma przyjąć szef BBN.
Manifestacja rozpoczęła się około godz. 11, na placu Trzech Krzyży. Demonstranci na transparentach mieli napisane m.in „za ministra Klicha zbrojeniówka zdycha”. Mówili też o „porażającej bezradności rządu”. – Przedstawiamy propozycje i nie ma odzewu – tłumaczył Stanisław Głowacki z „Solidarności”.
To nie jedyny dziś masowy protest w Polsce.
Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł, którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego na swoim terenie, ponownie protestują w Poznaniu.
Zakończyły się trwające półtorej godziny rozmowy z wojewodą. Podczas spotkania ustalono, że protestujący muszą poczekać, aż NFZ rozpatrzy odwołanie od przetargu, w wyniku którego stacje pogotowia w Turku, Kole i Szamotułach przestały świadczyć usługi.
Protestujący uważają, że należałoby anulować konkurs i wrócić do kontraktów, które nie zostały podpisane w lutym przez dyrektorów stacji pogotowia.
Wojewoda Piotr Florek twierdzi, że jest to niemożliwe. Wyjściem z obecnej sytuacji jest unieważnienie przetargu i rozpisanie nowego. Wcale jednak nie gwarantuje to protestującym ratownikom, że ich stacje wygrają.
Przeciwko redukcji etatów pikietuje też kilkadziesiąt osób z ratownictwa medycznego w Augustowie, a ulicami Gdańska maszeruje wielotysięczna manifestacja pracowników grupy Energa.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który w piątek spotkał się z delegacją związkowców przemysłu zbrojeniowego ocenił, że jest możliwe uczestnictwo strony związkowej w tworzeniu ustawy o agencjach uzbrojenia na poziomie komisji.
- Ta prośba zostanie spełniona - zapowiedział.
W półgodzinnym spotkaniu z marszałkiem uczestniczyli przedstawiciele OPZZ i NSZZ „Solidarność”.
Według szefa Solidarności przemysłu zbrojeniowego Stanisława Głowackiego, marszałek zadeklarował podczas spotkania swoje poparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z zabezpieczeniem środków na techniczną modernizację sił zbrojnych. Chodzi o zabezpieczenie nawet w okrojonym budżecie MON odpowiednich środków - dodał Głowacki.
W Warszawie protestowali pracownicy sektora przemysłu obronnego. Pracownicy zbrojeniówki manifestują w obronie miejsc pracy.
Protest organizowany w Warszawie przez Krajowy Sekretariat Metalowców NSZZ „Solidarność” ma zwrócić uwagę na fakt drastycznych według „S” cięć zamówień w branży zbrojeniowej, zatrudniającej ok. 40. tys. pracowników.
Komorowski powiedział dziennikarzom, że jako były minister obrony narodowej interesuje się sprawami przemysłu zbrojeniowego i polskiej armii. Stwierdził, że jest możliwe uczestnictwo strony związkowej w tworzeniu ustawy o agencjach uzbrojenia na poziomie komisji i ta prośba zostanie spełniona. Dodał, że jest ważne, by prace nad ustawą były akceptowane w jak najszerszym układzie i by zmiany powstawały w oparciu o wiedzę i pomysły jak największej liczby instytucji.

- W moim przekonaniu jest czas na pogłębianie reformy zarówno w zakresie sił zbrojnych, jak i w przemyśle zbrojeniowym. Chodzi tu przede wszystkim o zbudowanie pewnej równowagi między realną możliwością i potrzebami sił zbrojnych w zakresie programów modernizacyjnych, a wielkością i zasadami funkcjonowania przemysłu zbrojeniowego - powiedział Komorowski.
Według Komorowskiego, żeby móc utrzymać wysoki poziom wydatków na modernizację armii potrzeba reform, które powinny dotyczyć m.in. struktury sztabów dowódczych polskiej armii, szkolnictwa wojskowego, zmniejszenia liczby garnizonów - przez powołanie baz wojskowych. Przedsiębiorstwa wojskowe - dodał - powinny się konsolidować, aby były wobec siebie konkurencyjne.
Zdaniem Głowackiego, przedstawione przez związkowców argumenty przekonują marszałka. „Znaleźliśmy partnera, który umie słuchać i wie o czym mówi” - powiedział o Komorowskim Głowacki.
- Marszałek zadeklarował też swoje poparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z zabezpieczeniem środków na techniczną modernizację sił zbrojnych, poprzez odpowiednie zabezpieczenie nawet w okrojonym budżecie MON odpowiedniej skali wysokości tych środków - dodał Głowacki. W jego opinii wskaźnik powinien być zachowany na poziomie od 25 do 30 proc., a dzisiaj - jak mówił - nie dochodzi on do 15 proc.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652631

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …