I Okrągły stół lewicy

11 marca 2009 roku w siedzibie OPZZ w Warszawie spotkali się przewodniczący partii i ugrupowań lewicy oraz większości central związkowych. Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie Jana Guza – przewodniczącego OPZZ.
W spotkaniu uczestniczyli: Jan Guz – przewodniczący OPZZ, Tomasz Mamiński – przewodniczący Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Bogusław Gorski – przewodniczący Rady Naczelnej PPS, Grzegorz Napieralski – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Paweł Bożyk – przewodniczący Kongresu Porozumienia Lewicy, Leszek Miller – przewodniczący Polskiej Lewicy, Arkadiusz Kasznia – członek zarządu Socjaldemokracji Polskiej oraz Marek Poniatowski – wiceprzewodniczący Unii Pracy. Ponad to w spotkaniu uczestniczyli szefowie związanych z OPZZ central związkowych: budowlanych, kolejarzy, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Górników w Polsce a także organizacji społecznych.
Podczas kilkugodzinnej dyskusji dokonano oceny sytuacji środowisk pracowniczych w obliczu kryzysu ekonomicznego. Szczególną uwagę zwracano na rosnące z tygodnia na tydzień bezrobocie.
Przedstawiciele związków zawodowych zwrócili się do partii politycznych obecnych w Sejmie o pilne podjęcie procesu legislacyjnego celem obrony sytuacji ludzi pracy.
Zebrani przyjęli wspólną „Deklarację na rzecz Polski Socjalnej”.
Spotkanie jest pierwszym z serii, które mają doprowadzić do szerokiego porozumienia środowisk lewicy społecznej i politycznej w obliczu wyzwań, jakie niesie kryzys.
Należy uznać, że postulat organizacji okrągłego stołu lewicy zmaterializował się w znacznej części poprzez przyjęcie wspólnej deklaracji i długofalowe porozumienie programowe.
 
 
DEKLARACJA NA RZECZ POLSKI SOCJALNEJ

I.
Wydarzenia, których doświadczamy w ostatnich miesiącach dowodzą słuszności tezy, że gospodarka musi służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Odejście od reguł społecznej gospodarki rynkowej i właściwego poziomu interwencjonizmu państwowego powoduje, że światowa gospodarka wchodzi w okres kryzysu najgłębszego od II wojny światowej. Ta sytuacja nie może być kontynuowana. Człowiek musi być ważniejszy niż rynek, a praca ważniejsza niż zasiłek.

II.
Zyski ze spekulacyjnej polityki czerpali nieliczni – koszty ponoszą całe społeczeństwa, w szczególności pracownicy i ich rodziny. Ryzyko jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej ponosi pracodawca a nie zatrudniony przez niego pracownik. Straszenie zwolnieniami w przypadku niezaakceptowania ustępstw socjalnych przez pracobiorców jest nieuczciwe i przywołuje skojarzenia z dziewiętnastowiecznym kapitalizmem.
Zachowując dla siebie wysokie wynagrodzenia, premie i odprawy, sprawcy obecnych kłopotów wymagają od ludzi pracy wyrzeczeń, obniżek pensji, „zaciskania pasa”. Unikają uczciwej diagnozy przyczyn, pokazują nieprawdziwe recepty.
Codziennie otrzymujemy informacje o kolejnych zwolnieniach, o rosnącym bezrobociu, tragediach ludzi. Obecne działania rządu nie odpowiadają na narastający kryzys gospodarczy.
III.
Nasze rozwiązania odpowiadają idei Europy Socjalnej i społecznej gospodarki rynkowej. Chcemy obecności Polski w Europie Socjalnej! Podobnie jak inne państwa europejskie oraz instytucje europejskie, rząd musi przejąć na siebie odpowiedzialność za przeciwdziałanie niestabilności gospodarczej i chronić najsłabszych.
My, przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz lewicowych partii i ugrupowań, w obliczu kompromitacji neoliberalizmu i ostatecznego upadku wiary w nieograniczony wolny rynek oświadczamy:
•    Będziemy dążyć do rozwoju innej sprawdzonej idei – opiekuńczości państwa i prospołecznej roli agend publicznych.
•    Domagamy się aby, w obecnej sytuacji, wszelkie wysiłki państwa i samorządów skupiały się na pobudzaniu słabnącego popytu wewnętrznego. Od możliwości wszystkich obywateli do wzmożonych zachowań konsumenckich zależy czy nasza gospodarka łagodnie zniesie skutki fali kryzysu, czy załamanie gospodarcze ogarnie nas na długie lata. Wiemy, że w przypadku zrealizowania się najczarniejszego ze scenariuszy, największe koszty poniosą nie menedżerowie, nie rządzący, ale zwykli obywatele.
•    Zdecydowanie przeciwstawiamy się obniżkom podatków i preferencji dla najbogatszych. Całościowa polityka społeczno-ekonomiczna, obejmująca także działania fiskalne, kredytowe, inwestycyjne i konsumenckie oraz minimalną płacę i uposażenia emerytów i rencistów, jak również świadczenia z ubezpieczenia społecznego i pomocy społecznej musi nieustannie pamiętać o zachowaniu wysokiego poziomu popytu wewnętrznego. Władze publiczne muszą zagwarantować poręczenia kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw ale przede wszystkim tanich i łatwo dostępnych kredytów konsumenckich dla obywateli oraz wprowadzenia mechanizmów umożliwiających spłatę kredytów mieszkaniowych uczciwie pracującym.
•    Opowiadamy się za czerpaniem wzorców z praktyk innych krajów i ich recept odnoszących się do rozwiązań antykryzysowych. Zapowiedzi wysokich nakładów na roboty publiczne we Francji, Niemczech, a nawet w Stanach Zjednoczonych są tego wyrazem. Niezbędne jest natychmiastowe wykorzystanie środków unijnych przyznanych na rozwój Polski.
•    Jesteśmy za podtrzymaniem popytu wewnętrznego jako kluczowego czynnika świadczącego o wzroście gospodarki. Zdajemy sobie sprawę, że tylko stabilność w miejscu pracy jest jego gwarancją. Niepewność co do dnia następnego, obawa o zachowanie miejsca pracy, strach przed możliwością braku wypłaty wynagrodzenia i w konsekwencji spłaty zaciągniętych kredytów, prowadzi do ograniczenia zachowań konsumenckich tylko do najistotniejszych potrzeb gospodarstwa domowego.
•    Nie pozwolimy, aby wykorzystywano sytuację kryzysową do zamachu na prawo pracy, aby domagano się ograniczania pewności pracy, aby dążono do obniżania wynagrodzeń oraz uprawnień pracowniczych. Żądamy instytucjonalnej pomocy publicznej i wsparcia dla osób zagrożonych bezrobociem i wykluczanych społecznie.
Władze publiczne muszą wreszcie wziąć odpowiedzialność za całe społeczeństwo!
IV.
Zobowiązujemy się do podjęcia działań na rzecz opracowania wspólnego, lewicowego programu społecznego i gospodarczego dla Polski.
Powołujemy sekretariat porozumienia na rzecz Polski socjalnej, koordynujący dalsze prace programowe i wspólne działania sygnatariuszy.

     
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Jan Guz
Przewodniczący         

Kongres Porozumienia Lewicy
Paweł Bożyk
Przewodniczący Prezydium

Krajowa Partia Emerytów i Rencistów
Tomasz Mamiński
Przewodniczący             

Polska Lewica
Leszek Miller
Przewodniczący

Polska Partia Socjalistyczna
Bogusław Gorski
Przewodniczący Rady Naczelnej             

Socjaldemokracja Polska
Arkadiusz Kasznia
Członek Zarządu Krajowego

Sojusz Lewicy Demokratycznej
Grzegorz Napieralski
Przewodniczący             

Unia Pracy
Marek Poniatowski
Wiceprzewodniczący


Warszawa, dnia 11 marca 2009 roku
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652669

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …